Veřejný detail projektu

Informace o projektu

ParaCENTRUM Fenix (PCF) denně sdílí osudy lidí, kterým se během vteřiny doslova změnil celý svět. PCF znovu dodává odvahu a staví na nohy ty, kteří utrpěli úraz páteře a ocitli se na vozíku (osoby SCI). Jedná se o lidi, kteří vykonávali různé pracovní pozice a najednou čelí bariérám, které ještě před okamžikem byly nevýznamné.Hlavním cílem projektu je zvýšit zaměstnanost těchto osob, s využitím mezinárodního know-how a vytvoření návrhů a inovativních metod za účelem přenosu inovací do praxe.Projekt má 4 zahraniční partnery. Každý je specializován na jednu z problémových oblastí v řešené problematice a své know-how předává kontinuálně.

Dílčí cíle reagují na hlavní problémy, které spočívají v nedostatku primárních dat, potřebě inovovat metody problematiky dle již osvědčených v zahraničí používaných postupů, absenci odborné publikace, zlepšení služeb pro cílovou skupinu a ve zkresleném názoru zaměstnavatelů na zaměstnávání cílové skupiny.Projekt podporuje osoby se zdravotním postižením, konkrétně osoby SCI. Cílová skupina celkem čítá 150 podpořených osob. Jejich genderové rozdělení koresponduje s výskytem SCI v české populaci. V projektu dojde k vytvoření 4 inovativních produktů. Jedná se o vytvoření inovativního dokumentu KONCEPCE, Odborné publikace Dobře pracovat = dobře sedět, Příběhy Proces za ruku a Sborník k evropskému kongresu.

Po dobu projektu jsou dodržována pravidla povinné publicity, rovné příležitosti a udržitelný rozvoj.

Globálním cílem je zvýšit zaměstnanost a zaměstnatelnost osob ohrožených sociálním vyloučením za pomoci mezinárodní spolupráce Hlavním cílem projektu je zvýšit zaměstnanost osob, které utrpěly úraz páteře s poruchou hybnosti (osoby SCI), s využitím mezinárodního know-how a vytvoření návrhů a inovativních metod za účelem přenosu inovací do praxe Dílčími cíli jsou: Získat aktuální přehled o bariérách, které cílové skupině brání v zapojení do pracovního trhu Zmapovat opatření, která se osvědčila při zvyšování zaměstnatelnosti osob SCI v zahraničí Zpracovat odbornou publikaci, která osobám SCI bude sloužit jako prevence komplikací Školení za účelem zlepšení služeb pro cílovou skupinu Pilotně ověřit funkčnost inovace Působit na zaměstnavatele a šířit know-how mezi odborníky i veřejnost
Projekt má čtyři zahraniční partnery: Slovenský paralympijský výbor Dwarslaesie Organisatie Nederland - Holandská SCIA je zastoupena lidmi SCI, kteří předávají zkušenosti a pomáhají druhým řešit problémy na profesionální úrovni. Rygmarvsskadede i Danmark - Cílem dánské organizace RYK je zlepšit životní podmínky lidí SCI. Organizace byla založena v roce 1972 a dnes čítá 1300 členů, jejichž počet se postupně zvyšuje. ZVEZA PARAPLEGIKOV SLOVENIJE - Hlavním cílem slovinské organizace je zlepšit životní standard členů asociace.
Projekt je realizován po dobu 36 měsíců. V první fázi projektu dojde ke zmapování opatření v ČR, která brání cílové skupině v návratu do práce. Současně u zahraničních partnerů dojde ke zmapování opatření vedoucí ke zvyšování zaměstnatelnosti osob SCI. Závěry těchto šetření budou využity při Pilotáži. Pilotáž Proces za ruku provede každého z vybraných klientů (10 osob SCI: 2 ženy a 8 mužů (muži 75% a ženy 25%) cestou vstříc k potenciálnímu zaměstnavateli či dlouhodobé vzdělávací instituci. Snahou je, aby v práci osoba SCI zůstala i po zkušební době. V průběhu celého projektu bude navíc tvořena odborná publikace. Ta, na základě konkrétních vyšetření a se zkušenostmi zahraničních partnerů, pomůže osobám na vozíčku po SCI a bude sloužit jako prevence komplikací způsobených nesprávným sezením. Sezení ve vozíku je základ pro každého vozíčkáře. (Pokud má člověk dobře pracovat, musí dobře sedět.) Projekt vyvrcholí mezinárodním kongresem. Hlavním tématem kongresu bude zaměstnávání osob po spinálním traumatu.
Projekt podporuje osoby se zdravotním postižením, konkrétně osoby SCI. Cílová skupina celkem čítá 150 podpořených osob. Jejich generové rozdělení koresponduje s výskytem SCI v české populaci. V projektu dojde k vytvoření 4 inovativních produktů. Jedná se o vytvoření inovativního dokumentu KONCEPCE, Odborné publikace Dobře pracovat = dobře sedět, Příběhy Proces za ruku a Sborník k evropskému kongresu.
Projekt má 4 zahraniční partnery. Každý je specializován na jednu z problémových oblastí v řešené problematice a své know-how předává kontinuálně. Stěžejní role Slovenského partnera je v oblasti překonání bariéry Nízkého sebevědomí a počáteční odevzdanosti, které osoby po úraze často čelí. Stěžejní role partnera z Holandska je v oblasti překonání bariéry vhodné nabídky vzdělání a školení, které jsou nezbytné pro zvýšení kvalifikace a získání dobré práce s rozumným finančním ohodnocením. Dánsko zastřešuje oblast rovných příležitostí a vliv rodinného zázemí na možnost pracovního uplatnění klienta. Stěžejní role Slovinska je ve vnesení inovativních metod do oblasti zdravotní rehabilitace.

Operační struktura


Příjemce


Přehled zdrojů financování projektu


Termíny

v
v
v

Dopad projektu

Projekt podporuje osoby se zdravotním postižením. Konkrétně jde o osoby, které utrpěly úraz páteře s poruchou hybnosti (osoby SCI). Skupina reflektuje genderové rozdělení výskytu SCI v populaci, kdy muži tvoří 75% a ženy 25% z celkového zveřejněného počtu. Skupina je tvořena zástupci všech věkových kategorií. Mezi cílové skupiny patří i nestátní neziskové organizace. Konkrétně jde o: Spinální rehabilitační jednotky (v ČR fungují tři) - jedná se o odborné oddělení v rámci odborného rehabilitačního ústavu. Jsou určené k poskytování intenzivní komplexní rehabilitace na lůžku spinálním klientům. Zapojení spinálních rehabilitačních jednotek se předpokládá v rámci průzkumu mezi SCI klienty tj. KA03 a v aktivním využívání publikace vzniklé v rámci KA 05. Konto BARIÉRY doplňuje stát a samosprávu v problematuce handicapovaných tam, kde jejich pomoc nestačí. Konto BARIÉRY je přímo zapojeno v KA07, kde předává své odborné poznatky a zkušenosti. Česká společnost pro míšní léze JEP - profesní zdravotnická společnost, která usiluje o poskytování léčebné a rehabilitační péče občanům po míšním poškození v souladu s nejnovějšími poznatky medicíny, psychologie a etiky. Zapojí se v rámci šíření dosažených výsledků projektu prostřednictvím uveřejnění ve svém odborném časopise. Svaz paraplegiků hájí práva a zájmy vozíčkářů po poškození míchy, usilují o dosažení jejich plnohodnotného života. Všechny jmenované NNO se rovněž zapojí svou účastí u Kulatého stolu a na Kongresu.