Veřejný detail projektu

Informace o projektu

Projekt bude svým obsahem navazovat na již úspěšně realizované projekty v rámci OP RLZ-GS Profese a OP LZZ - GG EDUCA. Systematická a trvalá podpora vyškolených zaměstnanců je nezbytnou podmínkou posílení konkurenceschopnosti firmy. Projekt povede k dalšímu zvýšení  kvalifikace a adaptability zaměstnanců a významně přispěje k odstranění dlouhodobému nedostatku v kvalifikaci a odbornosti zaměstnanců. Nutnost vzdělávání k produktu je nedílnou součástí schválené firemní strategie a vyplývá rovněž z pravidelné analýzy potřeb, především při realizaci předvýrobní a výrobní etapy. V  současné době, kdy střední a učňovské školství textilních oborů prakticky neexistuje, je nezbytně nutné, abychom v rámci trvalého vzdělávání dospělých uvedené aktivity zajišťovali sami, na úrovni firmy. Spolu s podporou financování ze zdrojů OP LLZ je to výtečná cesta, prakticky jediná,k trvale udržitelnému rozvoji naší společnosti a textilu v Čechách. V rámci tohoto projektu budou proškoleni vybraní zaměstnanci společnosti VEBA  a. s. dle zpracovaného vzdělávacího plánu.

V rámci předvýrobní etapy to budou zaměstnanci oddělení návrhů a technické přípravy výroby (dezinatéři), kteří budou seznámeni s novinkami při využití grafického SW EAT. Nejpočetnější (hlavní) školenou skupinou budou zaměstnanci nosných textilních profesí – tkadleny, seřizovači a úpraváři, kteří budou proškoleni k efektivnímu využití a obsluze moderní tkací techniky vybavené elektronikou a unikátních strojů na finální úpravu afrických tkanin a damašků (pracovníci úpravny) ve výrobním. Procesu. Návštěvou vzdělávacího institutu Náprstkova Muzea, z části orientovaného na africkou textilní kulturu, získají vybraní pracovníci další potřebné a neocenitelné informace o africkém etniku, které jsou nezbytné pro vývoj nových dezénů a vyšší úroveň porozumění potřebám cílového, pro naši kulturu velmi odlišného, zákazníka. Velmi důležitou klíčovou aktivitou je vyškolení interních lektorů, kteří budou dále školit ostatní zaměstnance společnosti jako udržitelné pokračování vzdělávacích aktivit i po ukončení projektu.

 

Cílem projektu je pokračovat ve vzdělávacím programu ke zvýšení teoretických a praktických dovedností vlastních zaměstnanců, který povede k udržení trvalé konkurenční výhody společnosti a zvýšení adaptability zaměstnanců. Jedná se především o efektivní využití a obsluhu moderní tkací techniky vybavené elektronikou, efektivní využití unikátních strojů na finální úpravu afrických tkanin a damašků (pracovníci úpravny) ve výrobním procesu a rozvoj znalostí potřebných pro vývoj produktů africké tkaniny a damašku a znalostí potřebných pro výuku a koučink. Cílem je mít odborně zdatný personál, disponující velmi specifickým, nepřenositelným know-how, udržení adaptability a konkurenceschopnosti. Jednotlivé KA na sebe úzce navazují počínaje jak návrhem a zpracováním dezénů afrických tkanin a damašku, tak samotnou výrobou a posléze úpravou. Nezbytným předpokladem pro úspěšný obchod s tímto produktem je nejen vysoká kvalita produktu ale i detailní znalost koncového afrického zákazníka. Tím se zvýší možnost v rozšiřování dalších obchodních oblastí v dosud neobsazených obchodních destinacích. Motivací pro účastníky je přínos projektu ke zvýšení jejich kvalifikace v oboru, zvýšení adaptability a vlastní ceny na trhu práce v regionu, samotný kariérní růst ve společnosti VEBA a.s. a motivace v podobě finančního ohodnocení.
Na realizaci projektu se nepodílejí žádní partneři.
Projekt je naplánován na období od 1.6.2013 do předpokládaného ukončení k 30.11.2014. Jednotlivé klíčové aktivity jsou rovnoměrně rozloženy do celého realizačního období a budou probíhat dle zpracovaného harmonogramu.
Výsledkem projektu bude získání, prohloubení a rozšíření znalostí ke zvýšení konkurenceschopnosti firmy prostřednictvím teoreticky a prakticky vyškolených zaměstnanců. Projekt povede k dalšímu zvýšení kvalifikace a adaptability zaměstnanců a významně přispěje k odstranění dlouhodobému nedostatku v kvalifikaci a odbornosti zaměstnanců.
Klíčová aktivita č. 5 – Zdokonalování znalostí a dovedností návrhářů a dezinatérů – využití grafického SW EAT bude realizována ve spolupráci se specialistou firmy EAT DESIGN SCOPE-VICTOR ze SRN na základě smlouvy. V rámci projektu nepředpokládáme další mezinárodní spolupráci.

Operační struktura


Příjemce


Přehled zdrojů financování projektu


Termíny

v
v
v

Dopad projektu

tkalcovny a úpravny) a pracovníci zabývající se návrhem a zpracováním dezénů afrických tkanin a damašku. Cílová skupina čítá celkem 321 podpořených osob, které jsou pro potřeby tohoto projektu rozděleni do následujících skupin: Specifické vzdělávání: KA 1- pracovníci tkalcovny- tkadleny: 80 (40 objekt Olivětín a 40 objekt Police nad Metují) KA 2- pracovníci tkalcovny- seřizovači: 40 (20 objekt Olivětín, 20 objekt Police nad Metují) KA 3- pracovníci mokré úpravny : 60 KA 4- pracovníci suché úpravny: 80 KA 5- návrháři a dezinatéři: 51 KA 6- Afrika dnes; vybraní pracovníci z KA 1-5: 40 Obecné vzdělávání: KA 7- interní lektoři