Veřejný detail projektu

Informace o projektu

Česká centrála cestovního ruchu předložila na základě výzvy č. 84 projektovou žádost formou tzv. individuálního projektu. Projekt bude nabízet bezplatné vzdělávání pro podniky a jejich zaměstnance.

 

Název projektu: Rozvoj kvalifikační úrovně a kompetencí pracovníků v cestovním ruchu

 

Zkrácený název projektu: Vzdělávání v cestovním ruchu

 

Poskytovatel dotace: Ministerstvo práce a sociálních věcí, individuální projekt – Operační program Lidské zdroje a zaměstnanost (OP LZZ).

 

Hlavním cílem projektu je přispět k rozvoji kvalifikační úrovně a kompetencí zaměstnavatelů a zaměstnanců v oboru cestovního ruchu a posílení udržitelnosti pracovních míst prostřednictvím vytvoření uceleného vzdělávacího systému.

 

Uvedeného cíle chce žadatel dosáhnout především realizací vzdělávacích aktivit cílených na jednotlivé podporované skupiny CZ NACE. Na základě aktuálně provedených výzkumů jsou vzdělávací aktivity zaměřeny primárně na oblast specifického vzdělávání, které je doplněno o vybrané druhy nejžádanějších oblastí tzv. měkkých dovedností. Všechny oblasti vzdělávání budou zaměřeny specificky na oblast cestovního ruchu. Prezenční studium bude vytvořeno jako ucelený vzdělávací systém, obsahující minimálně 3 moduly pro každou úroveň řízení a příslušnou CZ NACE. Stěžejní součástí vzdělávacích aktivit bude zaměření na zapojení odborníků z praxe, kteří mohou cílové skupině vedle odborných znalostí nabídnout i široké praktické zkušenosti. Pro ty zájemce z cílové skupiny, kterým prezenční forma nebude vyhovovat, budou připraveny e-learningové moduly a e-knihovna obsahující odborné publikace.

 

V projektu budou podpořeny následující cílové skupiny:

 

CZ NACE 55 ubytování,

CZ NACE 56 stravování,

CZ NACE 79 činnosti cestovních agentur a cestovních kanceláří,

CZ NACE 79 průvodcovská činnost,

CZ NACE 79 turistická informační centra,

CZ NACE 93 provoz sportovních zařízení, fitcentra a

CZ NACE 96 služby pro osobní a fyzickou pohodu.

 

Z hlediska zaměstnanců a zaměstnavatelů půjde o podniky - právnické osoby, obchodní společnosti a osoby samostatně výdělečně činné (mimo organizací státní správy a místní samosprávy a jejich zaměstnanců). Projekt je primárně zaměřen na mikro, malé a střední podniky. Podpořeny budou všechny regiony ČR mimo území hlavního města Prahy. Respektive, projektu se mohou účastnit pouze osoby s místem výkonu práce mimo území hlavního města Prahy.

 

V rámci projektu vznikne:

 

66 vzdělávacích modulů určených pro prezenční formu výuky,

66 odborných publikací určených do e-knihovny,

21 e-learningových modulů.

 

Vzdělávací moduly jsou rozděleny dle skupin CZ NACE a dále dle úrovně pracovního zařazení. Půjde tedy o další vzdělávání specificky připravené pro skupiny vyššího, středního managementu a řadových zaměstnanců.

 

Vzniknou webové stránky projektu, jejichž součástí bude také aplikace pro registraci a přihlašování účastníků na jednotlivé vzdělávací akce. Webové stránky jsou vytvářeny s cílem minimalizovat administrativní náročnost na straně účastníků projektu i na straně realizátora projektu.

 

Zájemci o vzdělávání nebudou zpracovávat své vlastní projekty (jako tomu bylo v projektu „Vzdělávejte se pro růst“). Účast v projektu bude cílové skupině umožněna na základě vstupní registrace prostřednictvím webových stránek projektu. Webové stránky budou zprovozněny během září – října 2012.

 

V rámci vzdělávání bude kladen důraz na propojení s praxí, na využívání moderních technologií, zvládání nových trendů a přizpůsobování se požadavkům trhu. Forma výuky bude zejména prezenční, ale rovněž vznikne e-learningová podoba modulů a e-knihovna. Velký důraz bude kladen na výběr lektorů, kteří musí mít nejen teoretické znalosti, ale především praktické zkušenosti v daném oboru a dlouholetou praxi.

 

Školení budou zahájena v prvním čtvrtletí 2013 a budou probíhat minimálně do třetího čtvrtletí 2014.

 

 

Hlavním cílem projektu je přispět k rozvoji kvalifikační úrovně a kompetencí zaměstnavatelů a zaměstnanců v oboru cestovního ruchu a posílení udržitelnosti pracovních míst prostřednictvím vytvoření uceleného vzdělávacího systému. Zvýšení odborných znalostí a dovedností zaměstnanců podniků odvětví cestovního ruchu povede ke zvýšení konkurenceschopnosti celého sektoru. Zvýšená konkurenceschopnost podpoří zaměstnanost, tvorbu nových pracovních míst a lepší finanční stabilita umožní organizacím využívat přínos vzdělávání pro jejich další rozvoj. Získané odborné a specifické znalosti umožní cílové skupině lepší uplatnění v oblasti cestovního ruchu, a i tím přispějí ke zvýšení její zaměstnatelnosti. Pro podpoření stanovených cílů bude při realizaci vzdělávacích aktivit kladen důraz na aktuální potřeby a propojení s praxí.
Stěžejní činností, která zajistí zvýšení zaměstnatelnosti cílové skupiny ve službách cestovního ruchu a podporu konkurenceschopnosti, je realizace vzdělávacích aktivit cílených na jednotlivé podporované skupiny CZ NACE. Pro ty zájemce z cílové skupiny, kterým prezenční forma nebude vyhovovat, budou připraveny e-learningové moduly a e-knihovna obsahující odborné publikace. Oslovení cílové skupiny bude probíhat na více úrovních tak, aby byla zajištěna maximální informovanost a tedy co nejširší zájem cílové skupiny. Na podporu náboru a komunikace s cílovou skupinou bude realizována televizní a rozhlasová kampaň. Na začátku projektu bude uspořádána konference podávající informace o projektu a bude vydána a distribuována informační brožura v potřebném nákladu. K dalšímu oslovení cílové skupiny je plánováno vytvořit i sérii tiskových zpráv a inzercí v regionálncíh tiskovinách a odborných časopisech.

Operační struktura


Příjemce


Přehled zdrojů financování projektu


Termíny

v
v
v

Dopad projektu

Cílovou skupinou jsou zaměstnavatelé a zaměstnanci, kteří mají perspektivu dalšího rozvoje. Bude se jednat o zaměstnance podniků patřících do sektoru CZ NACE 55 ubytování, 56 stravování, 79 činnosti cestovních agentur a cestovních kanceláří, 79 průvodcovská činnost, 79 turistická informační centra, 93 provoz sportovních zařízení, fitcentra a 96 služby pro osobní a fyzickou pohodu. Z hlediska zaměstnavatelů půjde o podnikatelské subjekty - právnické osoby, obchodní společnosti a osoby samostatně výdělečně činné. Co se týče velikosti, půjde zejména o mikro, malé a střední podniky.