Veřejný detail projektu

Informace o projektu

Obsahem projektu je propojení zkušeností organizací pracujících s ženami, které jsou bez domova, jsou oběťmi násilí nebo jím ohrožené nebo/a komerčně zneužívané. Na realizace projektu se podílí 3 české partnerské organizace (Jako doma, ROZKOŠ bez RIZIKA a In IUSTITIA) a britský partner St Mungo´s.

Hodně žen bez domova má za sebou zkušenost (sexuálního) násilí a/nebo sexuální práce. Zároveň se jedná o skupiny, které jsou z velmi specifických důvodů obtížně zapojitelné do většinové společnosti. Potýkají se s nedostatkem důvěry ve své schopnosti, s nedůvěrou ve státní instituce. Jejich návrat na trh práce je velmi komplikovaný a musí mu předcházet dlouhodobá terapeutická a sociální práce a celková podpora. Tyto skupiny též postrádají základní znalosti a dovednosti nutné pro návrat na trh práce. Jejich nedostatek se může též projevit v podobě další reviktimizace či komerčního zneužití v prostředí šedé ekonomiky. Dosud byly problémy těchto žen řešeny jednotlivě, bez komplexního přístupu, který by zohledňoval všechna specifika, kterou tyto sociálně ohrožené skupiny vykazují.

Díky projektu se spojí různé přístupy práce s klientkami. Jako nadstavba nad dosud realizované projekty partnerů tématické sítě vznikne komplexní program pro klientky, který je zásadně podpoří a namotivuje k návratu na trh práce či případnému uplatnění se coby OSVČ. Program bude mít formu sebepodpůrné skupiny, jejímž cílem je získat sebevědomí a znalosti, které klientkám pomohou zapojit se do běžného života a zvýšit své šance vrátit se na trh práce.

Projekt je realizován prostřednictvím osmi klíčových aktivit, mezi které patří zmapování dosud vyvinutých nástrojů, tematická síť, mezinárodní perspektiva práce s CS, tvorba Programu pro ženy v tísnivé sociální situaci (I. a II. blok), pilotáž s CS, evaluace průběžných výstupů a mainstreaming výstupů. Projekt bude realizován primárně v Hlavním městě Praha a Moravskoslezském kraji, v Ostravě, kde bude probíhat pilotáž.

Projekt je naplánován na 22 měsíců. 

Cílem projektu je: - propojení zkušeností organizací pracujících s ženami, které jsou bez domova, jsou obětmi násilí nebo jím ohrožené nebo/a komerčně zneužívané -vytvoření komplexního programu (Program pro ženy v tísnivé sociální situaci, PŽTSS, který umožní komplexní práci s ženami z cílových skupin a jejich návrat na trh práce. Program bude rozdělen do dvou bloků (terapeuticko-motivačního a odborného bloku), a bude doplněn metodikou práce s ohroženými skupinami žen. Kvantifikovanými cíli je a)podpora: -16 žen z cílových skupin -35 osob z řad kurátorů a sociálních pracovníků -20 osob z NNO b)realizace -6 setkání TS -1 zahraniční stáž -1 seminář pro NNO a 2 WS pro kurátory/ky -Mezinárodní konference -4 odborné články k výstupům
ROZKOŠ bez RIZIKA In IUSTITA, o.p.s.
V rámci projektu zatím proběhly tyto aktivity: KA01: zmapování dosud vyvinutých nástrojů; čtyři setkání tematické sítě (KA2) zaměřená na tato témata: genderová specifika bezdomovectví, násilí a bezdomovectví, prolínání témat sexbyznys, bezdomovectví a násilí, supervize probíhajícího programu; zahranbiční stáž v partnerské organizaci ST MUngo's v Londýně, pražská pilotní část programu pro ženy v tísnivé sociální situaci (KA4, KA5, KA6).
Sumář dosud vyvinutých nástrojů Čtyři setkání tematické sítě Průběh pilotního programu pro ženy v tísnivé sociální situaci v Praze
St Mungo´s Community Housing Association (St Mungo´s) je do projektu začleněn v rámci KA 3 Mezinárodní perspektiva práce s ženami v tísnivé sociální situaci a KA 8 Mainstreaming výstupů. V KA 3 organizuje zahraniční pobyt členek realizačního týmu po obsahové stránce, dojednává návštěvu dalších institucí jakými jsou např. azylové domy pro ženy v Londýně, poradenská centra pro ženy v sex businessu apod. Do ČR přijíždí 3 jeho zástupci na odborný dvoudenní workshop s tematickou skupinou, jehož obsahem bude způsob práce s bezdomoveckou komunitou v Londýně a ukázky dobré praxe. Dalším způsobem zapojení je osobní účast dvou zástupců na mezinárodní konferenci (KA8). Zde partner referuje o svých praktických zkušenostech s cílovou skupinou a představuje příklady dobré praxe zapojení klientek na trh práce díky komplexní péči partnerské organizace.

Operační struktura


Příjemce


Přehled zdrojů financování projektu


Termíny

v
v
v

Dopad projektu

- Nestátní neziskové organizace, - územní samosprávné celky a úřady samosprávných celků, jejich orgány a jimi zřízené nebo založené organizace a jejich zaměstnanci, - osoby bez přístřeší, - oběti trestné činnosti, oběti domácího násilí, oběti obchodu s lidmi, osoby komerčně zneužívané.