Veřejný detail projektu

Informace o projektu

Projekt je zaměřen na přenos zahraničních zkušeností a dobré praxe při řešení vysoké nezaměstnanosti mladých absolventů, způsobeného nedostatečnou přípravou na tranzitní období přechodu ze školy do pracovního procesu. Na základě analýzy situace v České republice, komparace se zahraničím (Švédsko, Rakousko, Velká Británie) a následného využití pozitivních přístupů bude vypracována metodika práce s nezaměstnanými absolventy a vzájemné spolupráce veřejného a soukromého sektoru při řešení situace vysoké míry nezaměstnanosti mladých lidí v ČR.

Cílovou skupinou projektu jsou skupiny organizací, především pak úřady práce, výzkumné a vzdělávací instituce a nestátní neziskové organizace. Ty pak, díky nově zaváděným inovativním opatřením, mohou zprostředkovaně působit na samotné nezaměstnané absolventy, se zvýšenou pozorností na mladé osoby s dalšími zdravotními, psychickými či rodinnými, jejichž kumulující se handicapy představují další znevýhodnění oproti dalším skupinám na trhu práce.

Smyslem aktivit projektu je poskytnout cílové skupině organizací ucelený pohled na danou problematiku, mimo jiné prostřednictvím příkladů dobré praxe ze zahraničí, a tím následně napomoci pozitivně ovlivnit vývoj situace nezaměstnanosti mladých absolventů.

 

Hlavním cílem projektu je vytvořit pro cílové skupiny (sít veřejných služeb zaměstnanosti, neziskové organizace a další subjekty) komplexní metodiku práce s mladými absolventy, s důrazem na jejich hladký přechod ze školy do zaměstnání, tak aby se nestali dlouhodobě nezaměstnanými a posílit vzájemnou spolupráci klíčových aktérů v této oblasti. Ambicí projektu je zvolenými aktivitami přímo působit na cílovou skupinu organizací a zprostředkovaně tak působit na skupinu nezaměstnaných absolventů a tím pozitivně ovlivňovat zvyšování zaměstnatelnosti a zaměstnanosti těchto osob s využitím konceptu spolupráce zainteresovaných tuzemských a zahraničních subjektů.
Úřad práce České republiky - Krajská pobočka v Českých Budějovicích Skills Training UK Ltd (Velká Británie) Volkshilfe Basar GmbH (Rakousko) IB East AB (Švédsko)
Klíčové aktivity: 1. Management projektu 2. Programy, nástroje a opatření pro práci a mladými nezaměstnanými 3. Zahraniční stáže v zemích partnerů 4. Metody spolupráce a komunikace se zaměstnavateli 5. Inovativní opatření pro mladé lidi s omezením 6. Vytvoření nových přístupů pro zaměstnávání mladých v ČR 7. Pilotní ověření 8. Šíření výstupů a výsledků projektu
V rámci projektu bude vytvořeno: - Analýza proaktivních opatření pro mladé nezaměstnané v ČR, Velké Británii, Rakousku a Švédsku - Metodika práce s mladými nezaměstnanými a mládeží - Metodika pro volbu povolání s ohledem na handicap mladých - Metodika efektivních metod pro spolupráci a komunikaci mezi zaměstnavateli a sítí veřejných služeb zaměstnanosti i dalšími klíčovými aktéry - Program proaktivního přístupu - metodika inovativních přístupů pro zaměstnávání mladých nezaměstnaných osob - Pilotní kurz, B-learningová forma ověřování nových postupů práce na cílové skupině - Webové rozhraní s e-learningovou aplikací Projektem bude podpořeno 60 osob v rámci vzdělávacích aktivit (workshopy, B-learningový kurz). V rámci plánovaných diseminačních aktivit bude informováno o výstupech projektu a touto formou proškoleno dalších minimálně 150 osob.
Projekt přispěje k zintenzivnění mezinárodní spolupráce v oblasti rozvoje lidských zdrojů a zaměstnanosti. Přenos zahraničních zkušeností pomůže ke zlepšení postavení mladých osob z hlediska jejich uplatnění na trhu práce.

Operační struktura


Příjemce


Přehled zdrojů financování projektu


Termíny

v
v
v

Dopad projektu

- Výzkumné a vzdělávací instituce - Nestátní neziskové organizace - Úřad práce ČR