Veřejný detail projektu

Informace o projektu

Aktivity projektu tvoří komplexní provázaný celek tak, aby bylo lidem s AS umožněno získat a udržet si takové zaměstnání, které odpovídá jejich často vyhraněným zájmům a schopnostem a zároveň byl respektován jejich zdravotní hendikep.

Jedná se o zájemce, kteří do projektu vstupují s cílem najít si vhodné zaměstnání. Tito lidé po úvodním pohovoru absolvují pracovní diagnostiku, motivační přípravu ve specializovaných kurzech šitých na míru, mají možnost využívat individuální poradenství při hledání nového odpovídajícího pracovního místa. Účinná podpora je jim poskytnuta i při vlastním zapracování na pracovišti.

Díky projektu bude podpořeno 50 osob s AS žijících, nebo se zdržujících na území Hl. města Prahy, Středočeského kraje, ale i dalších krajů republiky. Každý z účastníků absolvuje nejméně dva kurzy.

V rámci projektu vznikne celkem 10 nových pracovních míst, část jich bude vytvořena u žadatele, část u zaměstnavatelů na otevřeném trhu práce.

Projekt je zaměřen na vytvoření pracovních míst a zajištění zaměstnanosti lidí s Aspergerovým syndromem (AS), kteří patří k ohroženým skupinám na trhu práce. Hlavní cíle jsou: - zjistit potenciál lidí s AS a sestavit profil pro zaměstnavatele pomocí nástrojů pracovní diagnostiky, - poskytnout individuální poradenství pro získání pracovního uplatnění odpovídajícího jejich zájmům, schopnostem a vzdělání, - umožnit vzdělávání v oblasti sociálních a komunikačních dovedností, - v kurzech zaměřených na pracovní kompetence připravit je na setkání se zaměstnavatelem a konkrétním pracovním místem, - podpořit jejich úsilí si udržet pracovní místo, - vytvořit 10 nových pracovních míst pro cca 30 účastníků projektu (částečné pracovní úvazky).
Aktivity projektu tvoří komplexní provázaný celek tak, aby se lidem s AS umožnilo získat a udržet si takové zaměstnání, které odpovídá jejich často vyhraněným zájmům, mnohdy nevšedním schopnostem a osobním možnostem omezeným zdravotním hendikepem, přičemž se každému jednotlivci dostane individuální podpory. Tento proces postupuje od okamžiku, kdy se jedinec rozhodne vstoupit do projektu s cílem si najít vhodné zaměstnání, přes pracovní diagnostiku, motivační přípravu ve specializovaných kurzech šitých každému na míru, individuální poradenství, vyhledání nebo vytvoření nového odpovídajícího pracovního místa, zapracování se na pracovišti a poradenství až po okamžik, kdy člověk s AS nepotřebuje podporu. Po vstupu do projektu účastník absolvuje následující fáze, jejichž absolvování mu umožní podstatně zvýšit svou šanci na trhu práce: - Bilanční a pracovní diagnostika jejíž cílem je psychodiagnostické zhodnocení a posouzení pracovních a psychických předpokladů osoby z cílové skupiny ve vztahu k potenciálnímu pracovnímu uplatnění. - Vzdělávací kurzy: a) sociální dovednosti a osobní rozvoj - Kurz soft skills: komunikační a prezentační dovednosti, zvládání stresových situací, časový management, organizační dovednosti, etiketa na pracovišti; b) pracovní dovednosti: Odborný vzdělávací kurz – konkrétně se jedná o specializovaný kurz počítačových dovedností. V dalším kurzu je plánována výuka anglického jazyka pro potřeby zaměstnání.
Výsledkem projektu bude vytvoření 10 nových pracovních míst – v organizaci APLA i na otevřeném trhu práce. Po dobu realizace projektu bude všem účastníkům poskytnuta podpora ve formě individuálního poradenství jak cílové skupině, tak zaměstnavatelům.

Operační struktura


Příjemce


Přehled zdrojů financování projektu


Termíny

v
v
v

Dopad projektu

Cílová skupina se skládá z dospělých lidí s Aspergerovým syndromem, kteří: - dokončili vzdělání a poprvé vstupují na trh práce, - již pracovali, ale v současné době nemají zaměstnání.