Veřejný detail projektu

Informace o projektu

Grantový projekt j zaměřen na zkvalitnění a standardizaci práce orgánů sociálně-právní ochrany dětí (dále jen „OSPOD“), klade důraz na prevenci a včasnou pomoc ohroženým rodinám a zvýšit podporu pěstounské péče. Novela zákona č. 359/1999 Sb., o sociálně-právní ochraně dětí, s účinností od 1. 1. 2013, zavedla povinnost OSPOD, pověřených osob vykonávajících sociálně-právní ochranu dětí na základě pověření, a zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc, řídit se při výkonu sociálně-právní ochrany standardy kvality sociálně-právní ochrany. Se standardizací souvisí trvalý profesionální rozvoj sociálních pracovníků v oblasti sociálně-právní ochrany a využívání moderních metod sociální práce. Standardizace postupů povede k tomu, že sociální pracovníci budou efektivně a objektivně zhodnocovat potřeby dětí a jejich rodin a budou přijímat potřebná opatření k řešení jejich situace.

Hlavním cílem projektu je vytvořit podmínky pro systematickou práci OSPOD Krajského úřadu Karlovarského kraje, zaměřenou na integraci osob (zejména rodiny s dětmi) ohrožených sociálním vyloučením v Karlovarském kraji. Cílem je kapacitně i odborně posílit pracovníky odboru sociálních věcí, oddělení SPO Krajského úřadu Karlovarského kraje tak, aby mohli vykonávat činnosti, které jim ukládá zákon č. 359/1999 Sb., o sociálně – právní ochraně dětí, ve znění pozdějších předpisů, a veškeré aktivity ,aby byly cíleny na zájem a blaho ohrožených dětí a jejich rodin. V rámci projektu bude také rozšířen web Karlovarského kraje o informace z oblasti SPO. Prostřednictvím tohoto webu bude docházet k průběžnému a cílenému informování dalších návazných subjektů zapojených do systému SPO.
Projekt nemá partnera.
V projektu budou podpořeny následující aktivity: • Nastavení systematické práce OSPOD a aktivity s tím související • Profesní vzdělávání zaměstnanců v oblasti standardizace postupů a používání metod sociální práce, vytváření metodických materiálů a vnitřních pravidel pro výkon sociálně- právní ochrany, nákup odborné literatury a supervize • Nastavení systému odborné spolupráce mezi OSPOD, fyzickými a právnickými osobami a orgány veřejné moci • Materiální a technické vybavení pracovníků OSPOD pro nové zaměstnance • Vytvoření podmínek pro práci s klienty • Doplnění nebo rozšíření webu města, obce, kraje o činnosti OSPOD.
Zkvalitnění práce orgánů SPO na základě požadavků novely zákona. Naplnění personální standardu a další působení těchto zaměstnanců i po skončení projektu (viz.udržitelnost projektu). Zajištění informovanosti o činnosti orgánu SPO KÚ KK. Vybavení nových zaměstnanců za účelem vysoké kvality jejich práce a správně vytvořené odpovídající prostředí pro jednání s klienty. Vzešlé podněty ze setkání a náměty budou uplatněny a řešeny v praxi.
Není.

Operační struktura


Příjemce


Přehled zdrojů financování projektu


Termíny

v
v
v

Dopad projektu

Orgány veřejné správy působící v oblasti sociální integrace