Veřejný detail projektu

Informace o projektu

Projekt Mladá šance je zaměřen na pomoc uchazečům o zaměstnání - absolventům, u kterých doba od ukončení studia nepřekročila 2 roky a mají žádnou nebo minimální praxi. Hlavním cílem projektu je především zajištění odborné praxe a také podpora pracovních míst, které zaměstnavatelé nově vytvoří právě pro tuto cílovou skupinu. V rámci projektu absolventi získají odborné pracovní zkušenosti, pracovní návyky, zodpovědnost a samostatnost tzn. takové kompetence, které zaměstnavatelé po svých zaměstnancích nejvíce vyžadují. Projektový záměr vychází ze zkušeností odborných pracovníků úřadů práce s těmito uchazeči, kdy jejich hlavním handicapem při vstupu na trh práce a získání zaměstnání, je právě absence praxe a pracovních zkušeností. Výstupem projektu bude zajištění odborné stáže a nově vytvořená - dotovaná pracovní místa, na která budou zaměstnavatelé ochotni přijmout i mladé lidi bez praxe, které si postupně zaučí a zaškolí tak, aby byli schopni samostatné práce. Předpokladem tedy je, že si zaměstnavatelé absolventy ponechají v pracovním poměru i po tzv. povinné udržitelnosti pracovního místa. Pokud by však zaměstnavatelé neměli podmínky pro další zaměstnávání klientů projektu po uplynutí doby udržitelnosti a došlo by k rozvázání pracovního poměru, budou povinni vystavit klientům tzv. reference, které jim budou sloužit při kontaktování dalších potenciálních zaměstnavatelů.

Hlavním cílem projektu je zvýšit zaměstnanost a zaměstnatelnost cílové skupiny absolventů, která spadá do skupiny uchazečů o zaměstnání, které je nutné věnovat při zprostředkování zaměstnání zvláštní péči a pozornost. Tento cíl má pomoci splnit program projektu, sestavený z několika různých aktivit. V rámci tohoto programu klienti získají ucelený balíček služeb, ve kterém je zahrnut aktivizační program, individuální poradenství, odborná praxe nebo nástup na nově vytvořené dotované pracovní místo a benefity přímé podpory (cestovné a stravné).
Na realizaci projektu se budou podílet všechny pobočky ÚP ČR v kraji Vysočina.
Pro absolventy je připraven aktivizační program, v jehož průběhu, si osvojí některé praktiky, potřebné při hledání pracovního místa a získají základní informace týkající se problematiky pracovně právních vztahů. Po absolvování tohoto kurzu získají ucelené informace a povědomí o situaci na trhu práce, který by jim mohl pomoci při praktickém uplatnění. Projekt přispěje ke snadnějšímu uplatnění klientů na trhu práce a k získání potřebné pracovní praxe a prvních pracovních zkušenosti, tolik potřebné pro další profesní rozvoj a růst.Důležitým a inovativním aspektem projektu je způsob propojení cílové skupiny a zaměstnavatelů. Je to sestavení plánu odborné praxe s obsahovým a časovým rozvržením činnosti. To by mělo i v budoucnu přispět k dlouhodobé udržitelnosti efektů projektu.Výstupy projektu přinesou i zpětnou vazbu sociálním partnerům působícím na trhu práce (zaměstnavatelům, ÚP, školám a učilištím).
07.01.00 - 70 nově vytvořených pracovních míst 07.01.01 - 35 nově vytvořených pracovních míst - muži 07.01.02 - 35 nově vytvořených pracovních míst - ženy 07.41.00 - 140 podpořených osob celkem 07.46.13 - 140 úspěšných absolventů kurzů celkem
Projekt nepředpokládá využití mezinárodní spolupráce.

Operační struktura


Příjemce


Přehled zdrojů financování projektu


Termíny

v
v
v

Dopad projektu

Cílovou skupinou projektu je specifická skupina nezaměstnaných osob - absolventi škol do 25 let věku a absolventi vysokých škol po dobu 2 let po skončení studia, nejdéle však do 30 let věku z řad uchazečů.