Veřejný detail projektu

Informace o projektu

Obecný cíl projektu je kvalitní, efektivní a komunikující veřejná správa. Dílčími cíli jsou pak -  posílení kvality řízení a otevřenosti územní veř. správy; rozvinutí znalostí a dovedností úředníků i politiků obcí v oblasti systémového plánování s veřejností a strategického řízení; efektivní posílení horizontální i vertikální spolupráce a komunikace obcí.Projekt navazuje na uskutečněné aktivity žadatele i samotných obcí. Navrhuje paletu vzájemně se doplňujících aktivit osvědčených z praxe i zcela inovativních. Projekt navrhuje zacílené VZDĚLÁVÁNÍ jak pro zástupce úřadů obcí, tak politickou reprezentaci. Nezapomíná na individualizované METODICKÉ KONZULTACE a  PORADENSTVÍ pro začátečníky i v metodách kvality pokročilé obce, pro různé typy municipalit. Zaměřuje se na horizontální mapování a sdílení DOBRÉ PRAXE na celostátních akcích i na internetu, rovněž na posílení VERTIKÁLNÍ KOMUNIKACE mezi obcemi, regiony a národními institucemi prostřednictvím efektivních IT nástrojů pro strategické plánování a řízení. Projekt pilotně testuje řadu INOVACÍ jak pro práci uvnitř úřadů, tak pro komunikaci obcí navenek.

Širší cíl: kvalitní, efektivní a komunikující veřejná správa Dílčí: posílení kvality řízení, otevřenosti územní veř.správy; rozvinutí znalostí i dovedností úředníků a politiků obcí v systémovém plánování s veřejností a strateg.řízení; posílení horizontální i vertikální spolupráce a komunikace obcí v celé ČR Zacílení aktivit - proškolení 380 unikátních účastníků v tématech projektu: 13 školení, 7 celostát. seminářů, 8 workshopů, 12 veřejných obhajob MA21 - metodická pomoc a konzultace pro obce - vyhledávání a prezentace dobrých praxí - vytvoření nových nástrojů pro práci se strateg. dokumenty - realizace inovativních postupů ve 3 sledovaných tématech (zdraví, zapojování veřejnosti na sídlištích, MA21 a vazba na procesní řízení)
Projekt je realizován bez partnerů.
V rámci projektu jsou realizovány vzdělávací a osvětové akce, probíhají praktické tréninky a odborná příprava zástupců obcí, diskusní setkání politiků zaměřená na aktuální témata související s kvalitou řízení obcí a celostátní tematické semináře k tématům strategického řízení a plánování, udrž. finančnímu řízení apod. Vzdělávání je doplněno koučinkem a pomocí v místě a distančním poradenstvím. Úřadům je také nabízen vzdělávací program na téma „Strategické řízení a udržitelný rozvoj - role místních samospráv“ akreditovaný MV. U pokročilých obcí (MA21) je navíc každoročně za účasti externích expertů povedena kontrola naplňování kritérií MA21. V rámci projektu je připravována a bude vydána metodická příručka pro obce k tématu "Udržitelné finanční řízení obcí a regionů". Aktivně jsou vyhledávány, zpracovávány a prezentovány příklady dobré praxe z oblasti strategického plánování a řízení, zapojování veřejnosti, práce s různými cílovými skupinami v obci atd. Průběžně je doplňována a aktualizována Databáze strategií - celostátní funkční info-systémem strategických a koncepčních dokumentů. Je připravován nový inovativní nástroj „Stavebnice plánů“, který uživatelům umožní pracovat s tematickým řazením cílů strategií a koncepcí. Projekt se zaměřuje i na další inovace a nástroje pro rozvoj aktuálních témat v obcích: zdraví jako součást strategického plánování a řízení v obci/regionu; zapojování veřejnosti na sídlištích jako součást strategického plánování a řízení v obci; místní Agenda 21 a vazba na procesní řízení.
- 1 x databázový modul pro propojení MA21 s procesním řízením - 1 x nová metodická příručka pro obce - Udržitelné finanční řízení obcí - 1 x databázový modul stavebnice plánů - 380 podpořených osob - 250 úspěšných absolventů kurzů
Projekt je realizován bez mezinárodní spolupráce.

Operační struktura


Příjemce


Přehled zdrojů financování projektu


Termíny

v
v
v

Dopad projektu

1) Politici územních samosprávných celků včetně volených zástupců územních samosprávných celků 2) Územní samosprávné celky a úřady územních samosprávných celků, jejich orgány a jejich zaměstnanci