Veřejný detail projektu

Informace o projektu

Cíle projektu spočívají ve vytvoření sítě spolupracujících zahraničních subjektů, přenesení know-how od zahraničních expertů a jeho přenesení na aktéry SPOD v České republice, vytvoření efektivních interdisciplinárních sítí spolupracujících subjektů participujících na řešení případů ochrany práv dětí s mezinárodním prvkem.

SEKCE 1: Cílem projektu v oblasti mezinárodního osvojení je získání informací od zahraničního partnera o procesu osvojení dětí ze zahraničí. Získané informace budou využity k získání nových kontaktů na zahraniční partnery (nových partnerských sítí) za účelem případného nastavení spolupráce s těmito partnery. Projekt umožní zvýšení informovanosti o úloze UMPOD v rámci mezinárodního osvojení, a to vytvořením manuálu (v rámci web portálu) a informačního letáku, který bude sloužit k zajištění větší informovanosti o možnosti osvojit si dítě ze zahraničí pro krajské úřady a aktéry SPOD.

SEKCE 2: Mediaci bude možné nabízet ve všech případech, kde by mohla vést k efektivnějším výsledkům, nikoliv pouze v omezeném množství, jak je tomu dosud. Navíc bude možné nabízet komediaci ve dvojicích, což je v mezinárodních rodinných kauzách v zahraničí již standard. K tomu vzniknou dvojice mediátorů (psycholog + právník), které budou nabízet pohled dvou profesí a ve většině případů i genderově vyvážené týmy. Projekt umožní zvýšení informovanosti o úloze mediací v mezinárodních rodinných sporech směrem ke všem aktérům SPOD.

SEKCE 3: Inovativnost této sekce spočívá v zavedení lepší spolupráce UMPOD s ústředními orgány v zahraničí a seznámení se se sociálně-právní ochranou dětí v zahraničí, čímž bude přispěno k lepší informovanosti zaměstnanců o problematice. Dále bude vést k lepší informovanosti aktérů SPOD v ČR o problematice sociálně-právní ochrany dětí v případech s mezinárodním prvkem a k zajištění dostatečných materiálů pro jejich další práci.

SEKCE 4: Zavedení Cochemského modelu do praxe, s cílem nastavit interdisciplinární spolupráci při ochraně dětí v případech s mezinárodním prvkem.

Projekt reaguje na výzvu zejména z pohledu globálního cíle, který výzva stanovuje, a to snahou o zintenzivnění mezinárodní spolupráce v oblasti rozvoje lidských zdrojů a nastavení interdisciplinární spolupráce v oblasti ochrany dětí s mezinárodním prvkem. Specifickým cílem je pak rozvoj partnerství v rámci čtyř navrhovaných sekcí a s tím spojený přenos know how, dobré praxe a vytvoření tématické sítě. Dílčí cíle jednotlivých sekcí, které budou prostřednictvím projektu naplněny: SEKCE 1: Tematická síť: vytvoření mezinárodního partnerství, získání know how a tím vylepšení interních procesů žadatele SEKCE 2: Tematická síť: vylepšení interních procesů žadatele, zvýšení kvalifikovanosti zaměstnanců, vyhodnocení a porovnání dobré praxe v ČR s dobrou praxí v zahraničí SEKCE 3: Tematická síť: vytvoření sítě spolupracujících ústředních orgánů v Evropě SEKCE 4: Tematická síť: zavedení Cochemského modelu do praxe
1) Bundesamt für Justiz 2) Children Above All - Adoptions (Barnen Framför Allt - Adoptioner) BFA
ano

Operační struktura


Příjemce


Přehled zdrojů financování projektu


Termíny

v
v
v

Dopad projektu

- Orgány státní správy a jimi zřízené organizace - Územní samosprávné celky a úřady samosprávných celků, jejich orgány a jimi zřizené nebo založené organizace a jejich zaměstnanci - Nestátní neziskové organizace