Veřejný detail projektu

Informace o projektu

Projekt je zaměřen na naplnění standardů kvality sociálně-právní ochrany dětí (dle § 9a zákona č. 359/199 Sb., o sociálně-právní ochraně dětí) na sociálním odboru Magistrátu města Olomouc pro správní obvod ORP Olomouc. Projekt počítá s naplněním personálního standardu pracovníků OSPOD navýšením o 11 osob, jelikož současný stav je značně podhodnocený a neodpovídá doporučením stanoveným vyhláškou.

 

Novým pracovníkům budou vytvořeny podmínky pro práci s klienty a budou vybaveni základním materiálním a technickým vybavením pro svou práci. Dále v projektu dojde k procesu nastavování systematické práce na pracovišti OSPOD (tvorba standardů pro ORP Olomouc, zaškolování nových pracovníků formou mentorování a stínování, nové rozdělení práce, větší individualizace, vyhodnocování situace dítěte a tvorba IPOD). Všichni noví zaměstnanci budou proškoleni v bloku školení BASIC a dále všichni zaměstnanci OSPOD (stávající i noví) budou proškoleni v bloku školení EXPERT tak, aby si neustále zvyšovali svou profesní kvalifikaci. Všechny kurzy budou akreditované. U všech zaměstnanců (stávajících i nových) bude také probíhat supervize nezávislým kvalifikovaným odborníkem.

 

Jednou z aktivit projektu bude tvorba webové stránky v rámci webu magistrátu informující srozumitelným způsobem o činnosti OSPOD. Součástí projektu je také aktivita nastavení a prohloubení spolupráce mezi OSPOD a dalšími orgány a institucemi zúčastněnými na péči o ohrožené děti.

Hlavním cílem projektu je zkvalitnění a rozšíření podmínek pro systematickou práci orgánu sociálně právní ochrany (OSPOD) a standardizace služeb, čímž dojde k vyšší kvalitě poskytovaných služeb Magistrátu města Olomouc. Dílčí cíle: 1.Navýšení pers. standardu přijetím 11-ti nových pracovníků, čímž dojde k naplnění optimálního stavu pracovníků na daný počet dětí v našem správním obvodu. S tím je spojeno vytvoření odpovídajících podmínek pro výkon jejich práce a materiální a technické vybavení jejich pracoviště. 2.Zvýšení standardizace služeb pravidelným a kvalitním akreditovaným vzděláváním pro všechny pracovníky podílejícími se na SPOD a pokračování v supervizích. 3.Zlepšení spolupráce se subjekty zapojenými do SPOD v ORP a větší informovanost veřejnosti o činnosti SPOD (webové stránky)
nejsou
Během projektu budou realizovány tyto klíčové aktivity: KA 01: Naplnění minimálního personálního standardu stanoveného dle vyhlášky č. 473/2012 Sb KA 02: Vytvoření podmínek pro práci s klienty KA 03: Materiální a technické vybavení nových pracovníků OSPOD KA 04: Nastavení systematické práce KA 05: Profesní vzdělávání zaměstnanců KA 06: Supervize zaměstnanců ze strany nezávislého kvalifikovaného odborníka KA 07: Nastavení systému odborné spolupráce KA 08: Zlepšení informovanosti o činnosti OSPOD KA 09: Řízení projektu
Výstupem projektu bude celkem 41 podpořených osob, z toho: - 11 nových pracovníků OSPOD - 30 stávajících pracovníků OSPOD V rámci projektu bude podpořena 1 organizace, Statutární město Olomouc. Počet úspěšných absolventů kurzů bude 197, a to: - 11 osob x 6 kurzů - absolventi bloku BASIC = 66 absolventů - 131 absolventů kurzů z bloku EXPERT Dále bude výstupem projektu vytvoření standardů práce sociálně právní ochrany pracovníků odboru sociálních věcí Magistrátu města Olomouce.
není

Operační struktura


Příjemce


Přehled zdrojů financování projektu


Termíny

v
v
v

Dopad projektu

- 11 nových pracovníků OSPOD - 30 stávajících pracovníků OSPOD Statutární město Olomouc, odbor sociálních věcí má již nyní ve své náplni práce sociálně právní ochranu dětí (SPOD). Ta je vykonávána na oddělení péče o rodinu a děti v počtu 23 osob včetně vedoucí oddělení a na oddělení sociální prevence v počtu 7 osob včetně vedoucího. Pro dosažení minimálního počtu zaměstnanců naplňujícího standard práce a kvalitní výkon SPOD dle personálního standardu stanoveného v bodě 4b přílohy č. 1 vyhlášky č. 473/2012 Sb. je třeba přijmout 11 nových zaměstnanců. Tito noví zaměstnanci, členové realizačního týmu, budou hlavní cílovou skupinou. Noví pracovníci budou vykonávat činnost SPOD, budou se v rámci projektu účastnit vzdělávacího modulu BASIC a EXPERT pro zvýšení své profesní kvalifikace, budou zapojeni do supervize. Novým zaměstnancům budou vytvořeny podmínky pro práci s klienty tak, že budou provedeny nutné stavební úpravy pro přípravu prostor a vybavení kanceláří základním nábytkem a vybavení pracovníků základní a nezbytnou technikou pro výkon jejich činnosti. (KA 01, KA 02, KA 03) Další cílovou skupinou budou stávající pracovníci OSPOD, kteří se do aktivit budou zapojovat zejména v oblasti vzdělávání v modulu EXPERT, díky kterému si zvýší svou profesní kvalifikaci a budou zapojeni do supervize. (KA 05, KA 06) Všichni pracovníci (stávající i noví) se budou podílet na pořádání workshopů a účastnit kulatých stolů pro OSPOD a další subjekty zapojené do péče o děti, budou dodávat podklady pro rozšíření informovanosti o činnosti OSPOD a podílet se na tvorbě a implementaci standardů. (KA 04, KA 07, KA 08)