Veřejný detail projektu

Informace o projektu

Cílem projektu je zvýšit konkurenceschopnost osob s dlouhodobým duševním onemocněním na trhu práce. Tohoto cíle bude dosaženo prostřednictvím účelně zvolených, sedmi navazujících aktivit, podpořených individuálním přístupem k osobám s dlouhodobou duševní nemocí.

Aktivity jsou rozděleny do 3 etap projektu. První etapou jsou aktivity: aktivita č.1 - oslovení cílové skupiny a výběr účastníků , aktivita č. 2 - aktivačně motivační programy pro účastníky, aktivita č. 3 - poradenství a podpůrné aktivity a č. 4 - pracovní diagnostika a rehabilitační plánování.

Druhou stěžejní etapou je aktivita č. 5 - vytvoření nového Gastronomického vzdělávacího centra a profesní vzdělávání účastníků v tomto centru.

Třetí etapou je aktivita č. 6 - práce na zkoušku v ostrém provozu gastronomické výroby Fokusu Labe a aktivita č. 7- vznik 12 pracovních míst na trhu práce Fokusu Labe.

Cílovou skupinu projektu budou tvořit lidé s dlouhodobým duševním onemocněním, kteří mají specifické potřeby pro integraci na trh práce. Projekt bude probíhat v Ústeckém kraji - prioritně v Ústí nad Labem, Teplicích, Děčíně a Litoměřicích.

Realizační tým 3 odborných pracovníků bude pod vedením projektového manažera se zkušenostmi s prací s cílovou skupinou a zkušeného klinického psychologa pracovat s 45ti vybranými zájemci. Ti získají intenzivní podporu a tím několikanásobně zvýší své šance na uplatnění na trhu práce.

V rámci projektu bude úspěšně proškoleno 45 osob, z toho 36 úspěšně absolvuje profesní vzdělávání a 12 osob získá přímé uplatnění na trhu práce. Ostatní účastníci projektu si v rámci aktivit osvojí nové dovednosti, získají nové znalosti a zkušenosti, aktivizují se a výrazně tak zvýší své šance při dalším uplatnění na trhu práce. U všech účastníků projektu s dlouhodobým duševním onemocněním tak dojde ke zvýšení jejich zaměstnatelnosti.

Hlavní cíl projektu je vytvořit systém přípravy na práci - výcvik a vzdělávání v oblasti gastronomických služeb a následné umístění ZP osob do gastronomických provozů Fokusu Labe. Dílčí cíle: Cíl 1: Komplexně připravit ZP osoby na trh práce. Propojit diagnostické, motivační, vzdělávací,výcvikové metody, techniky a zvýšit teoretické a praktické dovednosti účastníků projektu pro práci v gastroprovozech Cíl 2: Vytvořit nové Tréninkové gastronomickém centrum, kde se pod vedením a podporou pracovního asistenta a odborného mistra budou ZP osoby připravovat na odbornou práci v gastrovýrobě Cíl 3: Vytvořit pro ZP osoby 12 nových pracovních míst v gastronomických provozech Fokusu Labe. Cíl 4: Vytvořit důstojné zaměstnání pro duševně nemocné klienty, kde budou motivováni dlouhodobě pracovat.
Inovativnost projektu je v zajištění komplexní odborné přípravy na práci pro duševně nemocné klienty, kteří mají následně reálnou šanci pracovat v gastronomických službách Fokusu Labe. Fokus Labe provozuje již 5 let gastronomické služby, které mají velký potenciál rozvoje. Zcela však chybí na trhu odborná příprava klientů na práci v gastronomických provozech. Před 3 roky, kdy bylo klientů málo, a nebyl tak velký rozmach výroby, se příprava klientů stihla za běžného provozu v gastronomických provozech. Dnes je však situace jiná. Když klient nastoupí do práce musí se velmi rychle stát plnohodnotným členem týmu, ve kterém pracuje. Je proto žádoucí, aby klient přicházel do provozu odborně připraven a to jak v gastronomických dovednostech, tak posílen v jeho psychosociálních dovednostech. Koncept odborné přípravy klientů do gastronomických provozů v současné době na trhu neexistuje. Klient nezvládne absolvovat běžné rekvalifikační programy nabízené na volném trhu z důvodu svého duševního handicapu. Nabízený systém v projektu bude tudíž novou a zatím jedinou formou odborné přípravy klientů a jejich následného umístění na trh práce v oblasti gastronomie. V případě selhání klienta na trhu práce, mu bude umožněn rychlý návrat do gastronomického tréninkového centra s cílem udržet jeho dovednosti, vědomosti a psychický stav a co nejdříve ho integrovat zpět na trh práce. Jedině tak je celý systém efektivní a duševně nemocný klient v něm může dlouhodobě obstát a být úspěšný v práci. Projekt vychází z koncepce již úspěšně fungujících a udržitelných pracovních programů občanského sdružení Fokus Labe, kterými jsou Kavárna Fokus Kafé v Ústí nad Labem, Kavárna Fokus Kafé v Teplicích, Cateringový výrobní program, Občerstvení - LA Buž v Ústí nad Labem, občerstvení La FUD na Univerzitě J.E.P. Tyto programy jsou praxí odzkoušené jako vhodné pracovní programy právě pro cílovou skupinu duševně nemocných klientů.
V projektu vznikne 12 pracovních míst v gastronomických provozech Fokusu pro znevýhodněnou skupinu lidí s těžkým duševním onemocněním. Služby v gastronomických provozech jsou vhodnou prací - zaměstnáním pro klienty s velmi těžkou šancí se na trhu práce uplatnit. Předkladatel předpokládá, že pro vstup do projektu osloví cca 60 klientů formou letáků, dopisů, informačních kampaní na úřadu práce, u psychiatrů, u sociálních pracovníků, nízkoprahové informace ve Fokusu Labe a prostřednictvím self-information, kterou budou poskytovat klienti mezi sebou. Z toho předpokládá předkladatel, že bude motivováno cca 75% klientů pro vstup do projektu, tedy cca 45 klientů. V projektu bude podpořena jedna organizace, kterou je Fokus Labe, která provozuje 4 pobočky ve městech Ústí nad Labem, Teplice, Děčín, Litoměřice. Předkladatelé ze své zkušenosti předpokládají, že z 45ti klientů, kteří nastoupí do vzdělávání v tréninkovém gastronomickém centru a absolvují aktivačně motivační programy bude cca 36 klientů, což je 90% úspěšných v jejich absolvování.

Operační struktura


Příjemce


Přehled zdrojů financování projektu


Termíny

v
v
v

Dopad projektu

Osoby s chronickým duševním onemocněním