Veřejný detail projektu

Informace o projektu

Projekt je realizován za účelem zlepšení neuspokojivé sociální situace obyvatel sociálně vyloučených romských lokalit v Pardubickém kraji. Jednotlivé aktivity projektu mají přispět k sociální integraci příslušníků těchto lokalit, k jejich návratu na trh práce nebo usnadnit přístup ke službám v oblasti zaměstnanosti. Jako nejvhodnější forma pro naplňování cílů projektu byla vybrána sociální služba terénní programy a NZDM. Terénní programy budou poskytovány v sociálně vyloučených romských lokalitách v šesti ORP Pardubického kraje (Česká Třebová, Chrudim, Pardubice, Svitavy, Ústí nad Orlicí a Vysoké Mýto). Tato služba se osvědčila jako nejvhodnější forma pro řešení specifických problémů obyvatel těchto lokalit. Tento způsob práce umožňuje kontakt s lidmi, kteří z různých důvodů institucionální pomoc nevyhledávají, případně zpočátku i odmítají. Terénní pracovníci budou poskytovat službu terénní programy i v přirozeném prostředí svých klientů např. v domácnostech, což umožní spolupráci s celou rodinou a jejím širším společenstvím. Sociální služba NZDM bude poskytována starším dětem a mládeži ve věku 15 – 26 let. Cílem služby je zlepšení kvality jejich života, předcházením nebo snížením sociálních a zdravotních rizik, které souvisejí s jejich životním stylem. NZDM nabízí smysluplné trávení volného času v bezpečném prostředí. Uživatelům budou k dispozici vzdělávací aktivity (přednášky a workshopy), aktivity spojené se školní docházkou, sociálně právní poradenství, kontaktní rozhovory, sportovní a další zájmové aktivity. Projektem budou podpořeny NZDM v těchto obcích Pardubického kraje: Česká Třebová, Hrochův Týnec, Chrudim, Pardubice, Prachovice, Svitavy a Vysoké Mýto. Pro terénní pracovníky a pracovníky v NZDM bude v průběhu realizace projektu k dispozici skupinová supervize. Jedná se o metodu, která přispívá ke zvyšování kvality a profesních dovedností a zároveň pomáhá proti syndromu vyhoření. Konkrétní témata supervizních setkání budou vycházet z potřeb pracovníků. Důležitou součástí supervize bude i výměna zkušeností mezi jednotlivými pracovníky. Terénní pracovníci a pracovníci NZDM v průběhu realizace projektu absolvují minimálně 2 vzdělávací kurzy z oblasti práce s cílovou skupinou. 

Cílem projektu je sociální integrace obyvatel identifikovaných sociálně vyloučených romských lokalit v Pardubickém kraji prostřednictvím realizace sociálních služeb terénní programy a služeb poskytovaných v nízkoprahových zařízeních pro děti a mládež (dále jen NZDM). Poskytování terénních služeb je zaměřeno na návrat obyvatel podpořených lokalit zpět do společnosti, na trh práce, na udržení se na trhu práce nebo na umožnění přístupu ke službám v oblasti zaměstnanosti. Ambulantní služby NZDM budou poskytovány dětem a mládeži ve věku 15 -26 let a zaměří se na nabídku volnočasových a vzdělávacích aktivit, sociálně-právní poradenství, pracovně výchovné činnosti, kontaktní rozhovory atpd.. Nabízené aktivity přispějí k seberealizaci a osobnostnímu růstu cílové skupiny. Zároveň zvýší možnosti její integrace, zlepší podmínky pro přístup na trh práce, případně pro návrat na trh práce. Dalším prostředkem k naplnění cílů projektu je realizace skupinové supervize určené pro terénní pracovníky a pracovníky v NZDM. Tato aktivita má za cíl napomoci při řešení problémů, které mohou nastat při výkonu profese pracovníků v terénu a v NZDM, rozvíjet jejich profesní dovednosti a působí zároveň jako prevence profesionálního selhání. Zvyšování kvality práce terénních pracovníků a pracovníků v NZDM je v rámci projektu podpořeno vzdělávacími kurzy.
Poskytovatelé sociálních služeb vybraní v zadávacím řízení zajistí poskytování sociálních služeb terénní programy a NZDM v identifikovaných sociálně vyloučených romských lokalitách v Pradubickém kraji. Jako nejpotřebnější pro poskytování terénních programů byly vybrány vyloučené lokality v ORP Česká Třebová, Chrudim, Pardubice, Svitavy, Ústí nad Orlicí a Vysoké Mýto. Terénní pracovníci budou v přirozeném prostředí cílové skupiny poskytovat služby, které mají za cíl přispět k eliminaci sociální exkluze. Řešeny budou problémové situace mezi které patří zejména nevyhovují bydlení, dluhy a exekuce, výchova dětí a jejich školní záležitosti, důsledky trestné činnosti, dlouhodobá nezaměstnanost atpd. Sociální služba NZDM bude poskytována ve vyloučených lokalitách těchto obcí: Česká Třebová, Hrochův Týnec, Chrudim, Pardubice, Prachovice, Svitavy a Vysoké Mýto. Tato služba bude zajišťovat smysluplné trávení volného času pro mladé lidi ve věku 15 - 26 let v bezpečném prostředí s cílem přispět k integraci této cílové skupiny, ke snížení výskytu pataologických jevů a k prevenci sociálního vyloučení. Ativity NZDM budou přímo navazovat na poskytování terénních programů podpořených tímto projektem. Pro pracovníky ve vyloučených lokalitách je v rámci projektu zajištěna skupinová supervize, kterou bude zajišťovat zkušený odborník. Cílem této aktivity je pomoc při řešení problémů, které mohou nastat při výkonu profese pracovníků v terénu a NZDM, zvyšování a rozvoj profesních dovedností. Supervize působí i jako prevence profesionálních selhání. Jako další prostředek pro zvyšování kvalifikace terénních pracovníků a pracovníků v NZDM bude v rámci projektu zajištěno vzdělávání. Probíhat bude formou výběru vhodných kurzů dle potřebnosti a zájmu jednotlivých pracovníků. Upřednostňovány budou kurzy akreditované, souvsející s pokytovanou službou.
Výsledkem projektu by mělo být zlepšení dlouhodobě problematické situace obyvatel sociálně vyloučených romských lokalit na území Pardubického kraje. Prosředkem pro dosažení je poskytování sociální služby terénní programy a NZDM s cílem zlepšení nepříznivé sociální situace, umožnění přístupu obyvatel těchto vyloučených lokalit ke službácm v oblasti zaměstnanosti, na trh práce a udržení se na trhu práce. Setkávání pracovníků na skupinové supervizi přispějě nejen ke zvyšování profesních dovedností, ale i k vytvoření neformální sítě terénních pracovníků. Jako výsledek se očekává vzájemná spolupráce při řešení problémů spojených s prací s cílovou skupinou nejen v průběhu realizace projektu, ale i po jeho ukončení. Inovativním produktem porjektu bude brožura s informacemi
Není.

Operační struktura


Příjemce


Přehled zdrojů financování projektu


Termíny

v
v
v

Dopad projektu

Příslušníci sociálně vyloučených romských lokalit v Pardubickém kraji. Tuto specifickou cílovou skupinu tvoří lidé, jejichž etnická příslušnost,zadluženost,dlouhodobá nezaměstnanost v kombinaci s nízkou vzdělaností a problematickou bytovou situací je předurčuje k sociálnímu vyloučení.