Veřejný detail projektu

Informace o projektu

Projekt zajistí komplexní podporu osobám se zdravotním postižením z Náchodska, Rychnovska a Královéhradecka při jejich snaze o vstup na otevřený trh práce, a to prostřednictvím jejich účasti především ve službě podporovaného zaměstnávání (PZ), či při potřebě menší podpory zapojením se do skupinových aktivit, zaměřených na rozvoj dovedností potřebných pro získání zaměstnání. Jedná se o podporu aktivit s důrazem na programy získávání zákl. sociálních a profesních dovedností. Přinese jim i zlepšení jejich finanční gramotnosti, pomoc formou sociálně právního a psychol. poradenství, které proces integrace usnadní. Stojí na zkušenostech předkladatele z poskytování PZ a smyslu PZ (podpoře vedoucí k vyrovnávání příležitostí na trhu práce), cílech a principech, tj. individuální přístup, rozvoj dovedností klientů a jejich zodpovědnosti, což vede dlouhodobě ke zvýšené samostatnosti a lepší orientaci při řešení vlastní pozice na trhu práce. Projekt se nově zaměří i na osoby končící spec. střední školu, tj. bude působit i preventivně. Bude se víc než dosud pracovat s klienty stacionářů a domovů pro OZP. Různými nástroji jsou podporovány schopnosti a dovednosti vedoucí k získání a udržení si zaměstnání (poradenství v obl. kariéry, podpora při hledání a udržení si zaměstnání). Předkládané aktivity díky své komplexnosti a zaměření na individuální potřeby vhodně doplňují nabízené služby v regionu.

Poskytnout osobám se zdravotním postižením v Královéhradeckém kraji komplexní podporu pro jejich integraci na otevřený trh práce. Specifické cíle projektu jsou zajištění pokračování a dalšího rozvoje služby podporovaného zaměstnávání (dále jen PZ) jako nástroje podpory integrace OZP na otevřeném trhu práce, poskytnutí klientům podporu i v oblastech, které bezprostředně souvisí s pracovním životem, tj. zvládáním obtížných rodinných situací a finančních těžkostí a rozšíření poskytování PZ do okresu Hradec Králové.
ne
ZPRÁVA O PRŮBĚHU PROJEKTU Komplexní integrace na trh práce pro OZP Již 24 měsíců uplynulo od zahájení projektu v lednu roku 2013, a proto Vám přinášíme krátký přehled dění v projektu. Práce s klienty začala v měsíci únoru 2013. K dnešnímu dni bylo zařazeno 53 zájemců, kteří o službu projevili zájem. Jde o 29 žen a 24 mužů. Se zájemci o službu Podporovaného zaměstnávání, kteří získali kontakty z webových stránek Aspektu (www.aspektos.cz) nebo ze stránek www.bezprace.eu, které provozujeme, probíhaly informativní setkání, emailová korespondence a telefonická konverzace. Probíhalo rovněž informování formou letáků s informací o projektu a nabídkou zapojení do projektu. Se stávajícími klienty probíhá intenzivní spolupráce formou individuálního poradenství i skupinových schůzek. Pracovní konzultanti/ky k práci s klienty přistupují v souladu s Metodikou podporovaného zaměstnávání a zároveň se pod vedením supervizora práce s klienty a předsedkyně organizace snaží uplatňovat nové přístupy v poradenství, hlavně sociodynamický přístup Vance Peavyho a strategie Trona Inglara. Klienti využívají doplňkových aktivit k poradenství – psychologického či sociálněprávního poradenství, kurzu finanční gramotnosti, účastnit se mohou v rámci skupinových aktivit i tzv. klubů práce či si formou exkurze u zaměstnavatele ujasnit svou představu o možné práci. Klienti využívají přímou podporu – cestovné. Díky úhradě jízdného klientům nevznikají náklady spojené s účastí v projektu, což je v mnoha případech s ohledem na tíživou finanční situaci důležité. Dále klient využil i možnosti úhrady poplatku za vstupní lékařskou prohlídku před nástupem do zaměstnání či úhradu spojenou s vystavením zdravotního průkazu pro pracovníky v potravinářství. Při pravidelném setkávání získávají účastníci projektu široké znalosti např. - jak a kde hledat práci na internetu, jak správně zpracovat životopis a napsat motivační dopis, připravují se na jednání se zaměstnavatelem, řeší možné podmínky pracovněprávních vztahů. Díky tomu dochází k posílení dovedností orientace a hledání zaměstnání na otevřeném trhu práce. 6 klientů získalo pracovní uplatnění a zlepšilo si tak svou pracovní situaci. Můžete se obracet na manažerku projektu, paní Evu Stárovou, email: eva.starova@aspektos.cz. Pokud máte zájem o účast v projektu, kontaktujte přímo supervizora práce s klienty, pana Michala Pejskara, email: michal.pejskar@aspektos.cz, nebo telefon 774 120 712. Za Aspekt Eva Stárová, manažerka projektu.
ne

Operační struktura


Příjemce


Přehled zdrojů financování projektu


Termíny

v
v
v

Dopad projektu

Osoby se zdravotním postižením z Náchodska, Rychnovska a Královéhradecka, které se chtějí vrátit na otevřený trh práce, případně zlepšit své pracovní uplatnění na otevřeném trhu práce.