Veřejný detail projektu

Informace o projektu

 

Obsahem je šíření osvěty v oblasti rovných příležitostí, prosazování principů společenské odpovědnosti a genderové rovnosti a podpora specificky znevýhodněné skupiny žen starších padesáti let na trhu práce.

Projekt má 3 provázané dějové linie: práci se zaměstnavateli, práci se zaměstnanci/kyněmi a cílenou práci se zaměstnanými ženami 50+. Publicitu, jež podpírá tyto linie, zaměříme na šíření informací z oblasti společenské odpovědnosti firem a gender mainstreamingu, na zvyšování povědomí o přínosech heterogenních týmů a diversity managementu, na mezigenerační solidaritu a reflexi genderově a věkově podmíněných předsudků.

Práce se zaměstnavateli zahrnuje provedení diversity auditů v 5 středně velkých firmách Libereckého kraje a u žadatele. Po auditu zpracují firmy plány podpory RP a zahájí jejich implementaci. Cílem je transformace firem na genderově integrované subjekty zavádějící a dále šířící prvky společenské odpovědnosti a diversity managementu. Zaměstnavatelům, kteří zřídí netradiční flexibilní místo pro pečující osobu, zajistíme mzdový příspěvek. Tím oceníme příklad dobré praxe a posílíme pracovní integraci.

Zaměstnaným 6 firem jsou určeny 2 vzdělávací balíčky: 1. Specializované školení v oblasti diversity

managementu, společenské odpovědnosti firem a nástrojů gender mainstreamingu pro management, personalist(k)y a vybrané řadové zaměstnané. Zorientují se v otázce flexibilních forem práce, v možnostech slaďování a v antidiskriminačních opatřeních. Druhý balíček směřuje k nastartování inovativního systému firemního vzdělávání. Vybrané ženy 50+ proškolíme k poskytování interního mezigeneračního mentoringu nově nastupujícím či pracujícím vracejícím se po RD. Cílem je zúročení pracovních zkušeností žen 50+, posílení motivace, zlepšení komunikace a efektivity procesů ve firmě. Zaměstnaným pečujícím o osobu blízkou je určen benefit respitní asistence pro pokrytí nárazových situací usnadňující slaďování v praxi. Aktivity zrealizuje a bude průběžně vyhodnocovat tým s garancí expertky na RP v součinnosti se dvěma partnery.

Cílem projektu je: 1. Transformace firem Libereckého kraje z genderovaných na genderově integrované firmy a dále prosazující principy společenské odpovědnosti, politiky diversity a flexibilizace práce. 2. Profesní a osobnostní rozvoj zaměstnaných (nejen) starších 50 let, zapojení žen starších 50 let do mezigenerační výměny zkušeností a rozvoje systémů firemního vzdělávání a posílení pracovní integrace pečujících osob. 3. Zvýšení informovanosti obyvatel regionu o otázce společenské odpovědnosti firem, mezigenerační odpovědnosti a rovných příležitostí v širším významu (z hlediska genderu, věku, ekonomických a kulturních faktorů aj.). V zájmu cílů zrealizujeme diversity audity, nastartujeme plány podpory rovných příležitostí, zavedeme inovativní systémy vzdělávání a benefitů a rozvineme cílenou kampaň propagace rovných příležitostí.
OHK Liberec Obec Proseč pod Ještědem
V průběhu projektu 50 + výhod rovných příležitostí ve spolupráci s partnerem OHK Liberec vytipujeme 5 středně velkých firem Libereckého kraje, které oslovíme a budeme je motivovat k dlouhodobější spolupráci. V těchto firmách a u žadatele následně provedeme diversity audit a testování inovativních opatření s ohledem na zastoupení cílové skupiny žen 50+ v zaměstnanecké populaci. Auditní tým vedený expertkou provede zhodnocení firem z hlediska stavu rovných příležitostí. Zejména půjde o možnosti slaďování práce a rodiny, kariérní rozvoj, systém vedení, komunikace a odměňování, diverzitu týmů, flexibilní uspořádání práce aj. Firmy obdrží závěrečnou zprávu s komplexním přehledem doporučení pro další rozvoj. Na jejím základě zpracují vlastní plán podpory rovných příležitostí, včetně zodpovědnosti a termínů zavádění změn do praxe. Zapojeným firmám také zdarma nabídneme inovativní benefit nárazové výpomoci při péči o závislého člena rodiny. Tentokrát se ale nebude jednat o hlídání dětí, nýbrž o jakousi formu odlehčovací služby, která pomůže zaměstnancům/kyním, kteří pečují o své nemohoucí rodiče. Současně s diversity auditem bude v zapojených firmách probíhat interní mezigenerační mentoring. Jedná se o systematickou práci se zaměstnankyněmi ve věkové kategorii 50 +. Cílem je zúročit jejich dlouholeté odborné znalosti a zkušenosti, posílit sebedůvěru a pracovní motivaci. Současně jde o zefektivnění systému interního vzdělávání firmy. Zapojených 15 žen absolvuje profesní testy, osvojí si základy poskytování mentoringu, aby mohly profesně zavádět do firmy nově nastupující či zaměstnané po MD/RD. Budou schopné vysvětlit fungování organizace, učit příkladem, nabízet odborné rady, pomáhat méně zkušeným kolegům/yním odhalit svůj potenciál. Součástí bude praktický nácvik modelových situací. Další aktivitou je vzdělávání širšího managementu, pracovníků/ic HR a vybraných řadových zaměstnanců/kyň v otázce aplikace rovných příležitostí do firemního prostředí. Půjde o zprostředkování znalostí a seznámení s praktickými nástroji gender mainstreamingu, diversity managementu a možnostmi prosazování společenské odpovědnosti na úrovni firmy a jejího okolí. Mzdovým příspěvkem také podpoříme vznik 4 pracovních míst s flexibilní formou organizace práce. Na tyto pracovní místa nastoupí kandidáti/ky, kteří pečují o osobu blízkou. Nedílnou součástí realizace tohoto projektu je šíření výstupů a osvěta. Naším cílem je zvyšovat povědomí o genderové rovnosti a principech rovných příležitostí z hlediska věku, etnicity aj. Zaměříme se na eliminaci genderových, ageistických a dalších stereotypů, které brání znevýhodněným skupinám v pracovním začlenění.
Během realizace projektu uspořádáme 6 případových konferencí o zapojených firmách. Formou self-prezentace a panelové diskuse získá každá organizace doporučení pro další rozvoj a možnost sdílet zkušenosti s ostatními zaměstnavateli. V závěru projektu proběhne konference Aktivní stárnutí a genderová rovnost. Půjde o zhodnocení výstupů projektu s ohledem na problematiku RP, výsledků diversity auditů a opatření na podporu mezigenerační solidarity. Výstupem bude sborník konferencí a tematické filmové DVD. Pro zaměstnavatele a zaměstnané zrealizujeme 5 x během projektu pracovní snídani s tématikou rovných příležitostí, diversity managementu a společenské odpovědnosti firem. Cílem je přinést téma do ohniska zájmu zaměstnavatelů a vyvolat diskusi nad praktickými možnostmi využití těchto nástrojů. Zpracujeme reportáže z pracovních snídaní. Zhotovíme publikaci příkladů dobré praxe na straně zaměstnavatelů a publikaci inspirativních příběhů žen 50 +, které originálně slaďují a úspěšně se realizují na trhu práce. Vytvoříme inovativní bulletin (občasník) informující komiksovou a odlehčující formou o tématu RP, a to v elektronické i v audiovizuální podobě. Zpracujeme 10 AV spotů zachycujících příklady dobré praxe zaměstnavatelů a umístíme je na webu sdružení a partnera OÚ Proseč. Zhotovíme 5 krátkých spotů, 3 druhy letáků a 10 osvětových posterů propagujících rovné příležitosti, společenskou odpovědnost firem a flexibilní formy organizace práce. Vytvoříme metodiky diversity auditu, poskytování benefitu respitní asistence, zavádění poskytování mentoringu a inovativní CD „Genderový modul pro firemní praxi“, které shrne vzdělávací bloky a zkušenosti a poslouží při zavádění rovných příležitostí dalším subjektům. Účastníci/ice těchto aktivit získají osvědčení.

Operační struktura


Příjemce


Přehled zdrojů financování projektu


Termíny

v
v
v

Dopad projektu

Zaměstnavatelé Zaměstnanci Ženy v předdůchodovém věku Osoby pečující o závislého člena rodiny