Veřejný detail projektu

Informace o projektu

 

Záměrem projektu je za pomoci zkušeností zahraničních i tuzemských partnerů prověřit prakticky přínos nového zákona, zpracovat obsah kurzů pro pozice pomocných profesí - informátor/ka, asistent/ka a lektor/ka mediace, vyškolit osoby náležející k cílové skupině a nabídnout jim tyto pozice v existujících centrech pro mimosoudní řešení sporů žadatele v Královehradeckém, Pardubickém a Jihomoravském kraji, provést osvětu o možnostech a výhodách mediace jako jednoho ze způsobů mimosoudního řešení sporů prostřednictvím působení na struktury územních samosprávných celků a ve svém důsledku i napomoci ke změně klimatu ve společnosti a vytvořit pro ně metodiku. Projekt svými výstupy má zlepšit zaměstnatelnost rodičů s dětmi a osob 50+, protože nově tvořené profese vytvářejí možnost upravit pracovní dobu tak, aby mohly lépe slaďovat profesní a rodinné kariéry.

Projekt je inovační tím, že navazuje na povinnost České republiky přijmout zákon o mediaci (platnost od září 2012) a napomáhá jeho praktické implementaci. Předpokládá se využití zkušeností, jak ze zemí, které tento zákon již v Evropě delší dobu mají (V. Britanie, Rakousko), ale i zemí, které se na implementaci též připravují (Kypr, Litva). Jde o vzájemnou spolupráci, přenos zkušeností, společný vývoj, přenos inovací a jejich zavedení v ČR.

Hlavním cílem projektu je zvýšit zaměstnatelnost osob cílových skupin, a to využitím možností, které otevírá nově přijatý Zákon o mediaci (Zák. č. 202/2012 Sb.); za účasti zahraničních partnerů vytvořit metodiku pro pracovníky obcí a napomoci implementovat do českého prostředí tento zákon. Touto implementací vyvstane potřeba nových, ve vztahu k již existujícím mediátorům, pomocných profesí, které budou tuto poptávku pro veřejnost zajišťovat.; Projekt si klade za cíl na základě zahraničních zkušeností vypracovat kurzy pro 3 nové pomocné profese, které jsou vhodné pro cílové skupiny projektu. Projekt je inovační tím, že reaguje na povinnost ČR přijmout příslušný zákon, který by vytvářel podmínky pro mediaci.
Unie katolických žen
Projekt byl úspěšně zahájen 1. 12. 2012. Projekt bude realizován 24 měsíců na základě 6 klíčových aktivit: 01 - Organizační a technické zabezpečení projektu, vytvoření kanceláře projektu; 02 - Využití Směrnice EU č. 2008/52/EC - TNC pro trh práce - zahraniční zkušenosti; 03 - Využití Zák. o mediaci pro práci územních samospr.celků a ÚP - metodika a osvětové semináře; 04 - Výběr cílové skupiny; 05 - Nové profese; 06 - Diseminace, kulaté stoly a konference v Jihomoravském.
Výsledky/výstupy: Počet podpořených osob – celkem 179 Počet nově vytvořených/inovovaných produktů – 4 Metodika pro osvětové /kulturní poracovníky obcí kurz Informátor / Informátorka kurz Asistent / Asistentka mediátora kurz Lektor / Lektorka mediace
Partner č. 1 Campbell Riddell & Breeze Paterson, Solicitors Scotland Partner č. 2 Socializacijos ir darbinio mokymo centras (Socialization and Vocational Training Centre) Lithuania Partner č. 3 RechtsAnwaelte Schwarzinger and Weiser, Mediation und Cooperativen Praxis Austria Partner č. 4 IKME - Socio-political Studies Institute Cyprus

Operační struktura


Příjemce


Přehled zdrojů financování projektu


Termíny

v
v
v

Dopad projektu

- Rodiče s dětmi a fyzické osoby starší 50 let - se zapojením těchto cílových skupin se počítá v průběhu celého projektu. Budou se moci zúčastnit kulatých stolů a závěrečné konference. Projekt počítá s jejich aktivní součinností s aktéry projektu a spolupůsobení při hledání či vytváření pracovního místa. Celkem bude podpořeno 184 osob. - Pracovnice a pracovníci obecních úřadů, též úřadů práce jsou vedlejší cílovou skupinou projektu, na které se zaměřuje tento projekt, a to v oblasti všeobecné osvěty při implementaci uváděné evropské směrnice a Zákona o mediaci do českého prostředí na komunitní úrovni. V rámci unijního evropského trendu celoživotního učení jsou to rovněž osoby, pro které by znalosti a dovednosti získané v rámci předpokládané konference, kulatých stolů, byly významným obohacením také v tomto ohledu.