Projekt byl realizován od 1.1.2013 do 30.6.2015. Byl zaměřen na přípravu rodičů pečujících o dítě s postižením na návrat na trh práce. V rámci projektu jsme neměli ambice, aby tyto osoby v průběhu projektu našly zaměstnání.
Cílem projektu bylo:
1. Zvýšení úrovně sociálních a profesních dovedností rodičů dětí s těžkým zdrav. postižením v 8 krajích ČR potřebných ke vstupu na trh práce. Celodenní péče o dítě, nutnost častých hospitalizací dítěte vede tyto osoby k tomu, že ztrácejí nejen své profesní dovednosti, sociální kontakty, schopnost tyto kontakty navazovat, ale i sebedůvěru v to, že mohou na trhu práce uspět.
2. Zvýšení možnosti využívat Sdílenou péči jako integrální přístup k řešení složité životní situace. Vyšší úrovní využívání vnitřních zdrojů uvnitř rodiny, přátel či komunity a zlepšením péče "o sebe" chceme zvýšit schopnost posilovat vlastní osobnost a připravit se na profesní změnu.
Projekt se skládal z 5 klíčových akivit:
1. Terénní podpora osob pečujících o dítě s těžkým zdravoním postižením - v rámci konzultací poradce terénní podpory s pečující osobou byla obsahem aktivity tvorba osobních plánů sdílené péče, poskytování podpory a poradenství osobám pečujícím o dítě s postižením v oblasti sdílené péče, plánu osobních cílů k získání sebejistoty,nácvik a trénink kontaktu s prostředím trhu práce, poradenství v oblasti zařazení dítěte do předškolního zařízení, hledání zdrojů. Aktivita 01 probíhala od 4/2013 do 6/2015 na 5 pracovištích SPRP v 8 krajích České republiky.
2. Seberozvojové a svépomocné skupiny jako posílení komunikačních kompetencí, sebevědomí, naučení se technik zvládání stresu, nabídka námětů pro trávení volného času s dítětem s postižením, posílení a podpora zakládání svépomocných skupin rodičů dětí s postižením.
Na pracovištích probíhalo setkání svépomocných a seberozvojových skupin pod odborných vedením.
3. Trivium - odborné semináře pro zvýšení kompetencí pro vstup na trh práce jako posílení specifických kompetencí účastníků uplatnitelných při získávání zaměstnání. Cílem aktivity bylo podpoření sociálních dovedností a sebehodnocení. V průběhu projektu byly realizovány dva bloky 5 denního vzdělávání.
4.vzdělávání poradců terénní podpory v oblasti mentoringu a koučingu - absolvování vzdělávacích kurzů na téma motivace, mentoring a koučing.
5. informační podpůrné nástroje
Aktivita obsahovala vytvoření webových stránek se sekcemi - nabídka pracovních úvazků vhodných pro pečující osoby, - nabíka možností integrace dětí s postižením, - nabídka aktivit a akcí vhodných po rodiny dětí s postižením
!". Ve 2. roce projektu vznikla brožura "Šlo to ... Půjde to!".Brožura je založena na příkladech dobré praxe rodin, kde se podařilo skloubit péči o dítě s těžkým zdravotním postižením se spokojeným rodinným životem a pracovním uplatněním. Brožura má i část zaměřenou na možnosti integrace dětí s těžkým zdravotním postižením do předškolních a školních zařízení a na nabídku respitní péče a osobní asistence v místech dopadu.