Veřejný detail projektu

Informace o projektu

Projekt podporuje zavedení standardů sociálně-právní ochrany dětí v působnosti ORP Kuřim a tím naplňování §9a zákona č.359/1999Sb., o sociálně - právní ochraně dětí. Jde zejména o zajištění místní a časové dostupnosti služeb OSPOD, tj. v první řadě přiměřeného počtu pracovníků ze stávajících 5 (v rozsahu 4,0 úvazku) na 6 stálých pracovníků (5,0 úvazku). K 1.8.2013 je registrováno 4.482 dětí ve věku 0-18 let s trvalým bydlištěm ve správním obvodu MěÚ Kuřim. Město Kuřim je MPSV zařazeno do kategorie 1 - Běžná míra náročnosti výkonu SPO. Dle standardů daných právními předpisy a analýzy MPSV město Kuřim splňuje nárok na doplnění pracovníků do 5,6 pracovního úvazku.

Bude zřízena a vybavena nábytkem kontaktní místnost a pracoviště pro nového pracovníka včetně pořízení komunikační a výpočetní techniky. Efektivní výkon SPOD MěÚ Kuřim bude podpořen odborným vzděláváním sociálních pracovníků účastí na školeních. Zavádění nových poznatků a metod do praxe, jejich ověřování zajistí zapojení odborně kvalifikovaného externisty - supervizora. Bude vytvořena interní metodika výkonu OSPOD Kuřim dle standardů vyhlášky č.473/2012 Sb., zkvalitněna přístupnost informací o poskytovaných službách OSPOD Kuřim na webových stránkách města tak, aby byly poskytnuty v dostatečné šíři, klientům přístupnou a srozumitelnou formou. Důležitým krokem bude i prohloubení a zkvalitnění spolupráce OSPOD Kuřim s dalšími subjekty spádové oblasti ORP Kuřim  zapojenými do systému péče o ohrožené děti pořádáním workshopů.

 Hlavní výstupy projektu:

 1) Rozšířený tým pracovníků OSPOD o 1 pracovníka

 2) Zařízené a vybavené pracovitě pro nového zaměstnance a místnost pro kontakt s klienty

 3) Proškolený tým pracovníků OSPOD

 4) Vytvořená interní metodika OSPOD dle standardů vyhlášky č. 473/2012 Sb.

 5) Fungující systém spolupráce s dalšími subjekty spolupracujícími v oblasti péče o ohrožené děti

Projekt negeneruje příjmy a patří do kategorie veřejně prospěšných projektů.

 

Systematický výkon sociálně-právní ochrany rodin a dětí dle§9a zákona č. 359/1999 Sb., o sociálně-právní ochraně dětí v platném znění a dle bodu 4b vyhlášky č.473/2012 Sb. Dílčími cíli jsou: - Zajištěný přiměřený počet odborně proškolených pracovníků - Zajištěné materiálně-technické podmínky pro výkon sociálně-právní ochrany MěÚ Kuřim - Vytvořená a ověřená metodika výkonu SPOD dle nových standardů - Efektivně fungující spolupráce OSPOD Kuřim s dalšími organizacemi v oblasti péče o ohrožené děti
Projekt nemá partnery.
Projekt byl ukončen k 31.8.2015. Podpořil Odbor sociálních věcí a prevence MěÚ Kuřim při zajištění podmínek práce v oblasti péče o ohrožené děti odpovídající současným standardům. Byl posílen počet pracovníků sociálně – právní ochrany dětí o další pracovnici a vybaveno nově zřízené pracoviště nábytkem a kancelářskou technikou. Byla zařízena a vybavena místnost pro jednání s klienty. Tím byly vytvořeny podmínky pro posílení individuální práce s dětmi a jejich rodinami. Sociální pracovnice vykonávající SPOD absolvovaly 61 odborných školení, využívaly odborné konzultace a supervize, obdržely odbornou literaturu. V souladu s vyhláškou č. 473/2012 byly zpracovány Standardy kvality sociálně – právní ochrany dětí OSPOD Kuřim, které upravují pravidla výkonu sociálně právní ochrany dětí pro správní oblast Městského úřadu Kuřim a individuální podmínky úřadu. Byly zpracovány na základě analýzy stávajících postupů, v souladu s aktuálním zněním zákonů a vnitřních předpisů Městského úřadu Kuřim s cílem zajistit co nejoptimálnější a nejefektivnější postupy řešení situace klientů při respektování individuálních potřeb dítěte a rodiny. Byly zrealizovány dva workshopy, jejichž cílem bylo posílení a rozvoj spolupráce mezi OSPOD Kuřim s dalšími organizacemi a institucemi zapojenými do systému péče o ohrožené děti, zdůraznit povinnosti obcí a organizací v oblasti prevence zjišťování případů násilí na dětech a v rodinách, práce s dětmi s výchovnými problémy. Pro zkvalitnění informovanosti klientů OSPOD Kuřim byly vytvořeny webové stránky http://www.kurim.cz/cs/mestsky-urad/standardy-socialne-pravni-ochrany-deti/ , http://www.kurim.cz/cs/mestsky-urad-1/, záložka Děti a rodina, http://katalog.kurim.cz/, které maximálně podrobně informují o působnosti OSPOD. Byly vytvořeny informační brožury, leták, které jsou průběžně distribuovány mezi úřady obcí, pediatry, školy, zařízení pro děti a mládež apod.
- Rozšíření počtu pracovníků OSPOD Kuřim o jednu sociální pracovnici - Zkvalitnění podmínek pracoviště OSPOD o vybavení kanceláře sociálního pracovníka a místnosti pro jednání s klienty nábytkem a kancelářskou technikou - Proškolení pracovníků OSPOD účastí na 61 akreditovaných kurzech - Zpracované standardy kvality výkonu OSPOD Kuřim - Zlepšení spolupráce s organizacemi spolupracujícími v oblasti péče o ohrožené děti zrealizováním 2 workshopů - Vytvořené webové stránky - Vytvořené brožury a leták pro zlepšení informovanosti o působnosti OSPOD
Projekt není realizován v mezinárodní spolupráci.

Operační struktura


Příjemce


Přehled zdrojů financování projektu


Termíny

v
v
v

Dopad projektu

Odbor sociálních věcí a prevence MěÚ Kuřim vykonává sociálně - právní ochranu dětí v přenesené působnosti státní správy v oblasti působnosti ORP Kuřim. Od 1.2.2014 bude tuto činnost vykonávat 5 stávajících pracovníků a 1 nový pracovník. Pracovníci se budou podílet na zavádění nových standardů závazných pro orgány sociálně - právní ochrany dětí dle vyhlášky č.473/2012 Sb. spoluprací na vytvoření nové interní metodiky efektivního výkonu SPOD. Pro naplnění nových standardů bude posílen tým sociálních pracovníků úřadu o jednoho pracovníka a zajištěny materiálně - technické předpoklady pro práci rozšířeného týmu s klienty. Bude podpořen další odborný rozvoj sociálních pracovníků, kteří se budou účastnit odborných školení, budou využívat metodického vedení supervizora, ověřovat moderní metody práce a komunikace s klienty v praxi, budou dávat podněty k úpravě odborné sekce o službách SPOD webových stránek města , aktivně se zapojí do prohloubení spolupráce s dalšími subjekty spolupracujícími v oblasti péče o ohrožené děti.