Veřejný detail projektu

Informace o projektu

Profesionální pěstoun bude od roku 2013 novým povoláním na trhu práce. Na klíčové aktéry trhu práce připadne zvládnutí náročného procesu oslovení a selekce potenciálních adeptů na profesionální pěstouny. Cílem projektu Zn. Náhradní rodič je vytvořit tematickou síť pro sdílení zkušeností a poznatků těchto klíčových aktérů na trhu práce v oblasti náboru a výběru profesionálních pěstounů a seznámit se s inovativními postupy používanými v zahraničí. Základem tematické sítě bude vytvoření platformy pozůstávající ze zahraničních a českých subjektů. V rámci platformy pak bude vytvořena iniciativa "Jak správně hledat a nacházet náhradní rodiče", do které budou zapojeni klíčoví aktéři v ČR (cílové skupiny organizací projektu), tak i zahraniční partneři. Iniciativa zapojí cílové skupiny organizací do vzdělávacích kurzů o organizaci výběru a náboru adeptů.

Hlavním cílem projektu je rozšířit znalosti klíčových aktérů na trhu práce o zahraniční praxi při výběru adeptů na nový typ pracovních míst profesionálních pěstounů (PP). Dílčí cíle projektu jsou: - Vytvoření platformy pro přenos dobré praxe do ČR - Vytvoření iniciativy za efektivní organizaci náborů a vytvoření členské základny - Realizace kurzů o efektivní organizaci náborových akcí - Zvýšení kompetencí orgánů zodpovědných za výběr náhradních rodičů (ÚP)
Českým partnerem projektu je o. s. Amalthea - garant pro odborné vstupy. Zahraničními partnery projektu jsou je slovenská Spoločnosť priateľov deti z detských domovov "Úsmev ako dar" a polské "Towarzystwo NASZ DOM", neziskové organizace s celonárodní zkušeností s organizací náborových kampaní pro profesionální pěstouny.
Před zahájením kurzů proběhl úvodní Kick off meeting, který dá základ tematické síti a vytvoří platformu pro její další rozvoj. Obsah setkání je zaměřen na definici standardů při organizaci náboru pěstounů. Nezbytnou součástí projektu je získání zkušeností s fungováním náhradní rodinné péče v zahraničí. Proto se uskuteční u partnerů projektu v Polsku a na Slovensku dvě šestidenní stáže týmu lektorů a realizačního týmu. V rámci projektu bude na základě příkladů dobré praxe vytvořen vzdělávací program, který se skládá ze 4 modulů (pěstounství, psychologie, legislativa a PR) odpřednášených v rámci 28 dvoudenních kurzů (2 v každém kraji) a jednom jednodenním v Praze určeným pro krajské metodiky Úřadu práce. Pro lepší zapojení účastníků do procesu rozvoje iniciativy a učení se a pro navazující podporu pro účastníky kurzů bude vytvořena on-line poradna na webových stránkách projektu a program mentoringu, jejichž cílem bude zlepšit schopnosti jednotlivých proškolených účastníků v oblasti organizace kampaní na lokální úrovni. Vzdělávací moduly budou také k dispozici v rámci webu projektu a jejich obsah bude přístupný ke stažení. Zároveň budou pro vlastní využití v kampaních vytvořeny video spoty v trvání 1-3 minuty, propagujícího pěstounskou péči jako novou formu zaměstnání. Nezbytnou součástí projektu bude také evaluace školicích aktivit a šíření výsledků projektu. V jarním a podzimním běhu budou zorganizovány kulaté stoly za účasti zainteresovaných odborníků s cílem připravit odborný materiál (publikace v tištěné formě i na internetu) pro ÚP ČR. Na konci projektu proběhne v Praze mezinárodní konference pro cca 100 účastníků, na které budou představeny výsledky projektu, jako i doporučení pro další aktivity v rámci vytváření systému podpory pro náhradní rodiče.
Díky iniciativě bude efektivně fungovat výměna zkušeností v oblasti organizace náboru profesionálních pěstounů. Absolventi vzdělávacích kurzů budou lépe motivováni a především kvalitně proškoleni díky inovativní metodice kurzů a transferu mezinárodního know-how formou příkladů dobré praxe. Oporou nejen absolventům kurzů, ale všem zájemcům z řad zaměstnanců organizací, které jsou odpovědné za nábor a výběr profesionálních pěstounů, budou odborné publikace a webové stránky s on-line poradnou.
Zahraniční partneři se projektu zapojí organizací stáží (v Polsku a na Slovensku) a představí příklady dobré praxe, které budou zapracovány do vzdělávacích materiálů a do kurzů pro cílovou skupinu. Také se účastní mezinárodní konference a kulatých stolů.

Operační struktura


Příjemce


Přehled zdrojů financování projektu


Termíny

v
v
v

Dopad projektu

Cílovou skupinou projektu tvoří organizace - krajské a městské úřady (OSPOD), Úřad práce a nestátní neziskové organizace(NNO).