Veřejný detail projektu

Informace o projektu

 

Projekt reaguje na dlouhodobý nedostatek technicky vzdělané a dostatečně kvalifikované pracovní síly pro průmyslové obory v MS kraji, zvláště zpracovatelský průmysl. Cílovou skupinou jsou zájemci o zaměstnání, žáci posledních ročníků SŠ v MSK, kteří absolvují v roce 2015,  vstoupí na trh práce a nepokračují ve studiu na VŠ a nezaměstnaní absolventi SŠ do 20 let věku evidovaní na ÚP.

 

Absolventi středních škol nedostačují na doplnění potřebné pracovní síly, požadované zaměstnavateli na trhu práce v MSK a předpoklad dalšího prohlubování problému. Proto je nutná včasná intervence v podobě prevence nezaměstnanosti absolventů oborů požadovaných zaměstnavateli na trhu práce v MSK. Žáci končící SŠ/SOŠ nemají reálné představy o fungování místního trhu práce, chybí jim přehled o nabídce práce a možnostech svého dalšího profesního uplatnění namístním trhu práce, nevědí, co na trhu práce nabízejí, jaké jsou jejich dovednosti a jak je u zaměstnavatelů prezentovat.

 

Projekt řeší systém individuálního přístupu k osobám z cílové skupiny zájemců o zaměstnání z řad žáků posledních ročníků středních škol technického zaměření, který by vedl nejen ke zprostředkování aktuálních informací o místním trhu práce, potřebách zaměstnavatelů a rovněž přímo ke zprostředkování zaměstnání ve zvoleném učebním či studijním oboru pomocí klíčových aktivit:

 

1. Řízení a administrace projektu

 

2. Podpora a vyhodnocení ověření nového přístupu ke slaďování poptávky a nabídky na trhu práce v MSK

 

3. První práce

 

4. Cesta k technické kariéře

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Cílem projektu je v rámci platformy partnerských a spolupracujících subjektů navrhnout a ověřit nový inovativní přístup ke slaďování poptávky na trhu práce v technických a řemeslných profesích v MSK a zvýšit uplatnitelnost absolventů SŚ v technických a řemeslných profesích na trhu práce v MSK. Dílčími cíli projektu jsou: CÍL 1 - Navrhnout a zpracovat analýzy trhu práce a absorpční kapacity trhu práce v MS kraje sloužící jako podklad pro rozvoj metodiky inovativního přístupu při slaďování poptávky a nabídky na trhu práce a zvyšování zaměstnatelnosti CS na trhu práce v MSK. CÍL 2 - Realizace individualizovaného rozvojového programu pro CS - 100 absolventů SŠ/SOU (uchazečů o zaměstnání evidovaných na ÚP) a 100 žáků posledních ročníků SŠ (zájemců o zaměstnání). CÍL 3 - Zprostředkování zaměstnání pro min. 30 uchazečů na nově vytvořená pracovní místa, a za tímto účelem aktivní rozvoj spolupráce zaměstnavatelů s dalšími subjekty.
Sdružení pro rozvoj Moravskoslezského kraj, z. s. Úřad práce České republiky
Projekt je realizován od 1. 12. 2014 do 31. 10. 2015.
Výstupy projektu: - 30 nově vytvořených pracovních míst, z toho 20 nově vytvořených pracovních míst pro uchazeče o zaměstnání, tj. absolventy SŠ a SOU v evidenci ÚP a 10 nově vytvořených pracovních míst pro zájemce o zaměstnání, tj. žáky posledního ročníku studia SŠ a SOU - 200 podpořených osob, z toho 100 podpořených uchazečů o zaměstnání, tj. absolventů SŠ a SOU v evidenci na ÚP a 100 zájemců o zaměstnání, tj. žáků posledního ročníku studia SŠ a SOU. - 3 nově vytvořené produkty: Metodika nového přístupu ke slaďování poptávky a nabídky v technických oborech v MSK, Analýza uplatnitelnosti absolventů v technických a řemeslných profesí na trhu práce v MSK a Zpracování profilů vybraných profesních skupin (10 – 12 profilů zapojených profesí).
-

Operační struktura


Příjemce


Přehled zdrojů financování projektu


Termíny

v
v
v

Dopad projektu

• zájemci o zaměstnání – žáci posledních ročníků SŠ v MSK, kteří absolvují v roce 2015 a vstoupí na trh práce (nepokračují ve studiu na VŠ) • uchazeči o zaměstnání – nezaměstnaní absolventi SŠ do 20 let věku evidovaní na ÚP