Veřejný detail projektu

Informace o projektu

Projekt přiblíží pomoc k ZZ OTČ prostřednictvím devíti klíčových sociálních pracovníků s působností pro celou ČR. Ti budou vyškoleni a připraveni poskytnout lidskou podporu a odbornou pomoc při uplatňování oprávněných zájmů ZZ OTČ a jejich práv, při obstarávání osobních záležitostí aj. Rychle dostupná odborná pomoc přispěje ke stabilizaci osoby zasažené zločinem, kompenzuje její dočasně ztracené nebo omezené kompetence, nastartuje její životaschopnost a sníží riziko rozvoje posttraumatu. Na okamžitou pomoc bude navazovat v rámci projektu rozšířený terapeutický program a základní služby BKB - odborné sociální poradenství v síti poraden BKB. Projekt přiblíží tuto pomoc k cílové skupině do všech krajů.

Cílem projektu je zvýšit kvalitu a dostupnost sociálních služeb pro zvlášť zranitelné oběti trestných činů včetně obětí a pozůstalých po obětech závažných zločinů. Tyto osoby se ocitají ve vážné přechodné sociální krizi, vyrovnávají se s tíživou životní situací a jsou ohroženy sociálním vyloučením včetně ztráty schopnosti udržet se na trhu práce. Hlavní cíle projektu: - Rozšíření rámce a kapacity základní činnosti Bílého kruhu bezpečí v jeho regionálních poradnách, tj. poskytování specifických služeb zvlášť zranitelným obětem trestných činů (dále jen ZZ OTČ). - Zavedení systému včasné identifikace ZZ OTČ a mezioborové spolupráce při poskytování neodkladné komplexní pomoci v konkrétních případech. - Edukace odborné veřejnosti, především pracovníků odborů sociálních věcí, o principech pomoci ZZ OTČ.
nejsou
není

Operační struktura


Příjemce


Přehled zdrojů financování projektu


Termíny

v
v
v

Dopad projektu

Zvlášť zranitelné oběti kriminality (dále ZZ OTČ). ZZ OTČ jsou identifikovány podle těchto kritérií: druh trestného činu, okolnosti spáchání trestného činu, vztah oběti k pachateli a osobní charakteristika oběti. K ZZ OTČ patří i pozůstalí po obětech. ZZ OTČ potřebují po trestném činu okamžitou pomoc, o kterou si z objektivních důvodů nejsou schopny požádat (šok, hospitalizace, strach z pachatele, dočasná ztráta kompetencí apod.). V důsledku závažné viktimizace hrozí riziko ztráty nebo výrazného snížení schopnosti uplatnit se na trhu práce (ztráta blízké osoby, zranění, rozvoj posttraumatu a jeho somatizace, hmotná nouze, invalidita, aj.). BKB ověřil model okamžité pomoci v rámci uzavřené Dohody o spolupráci s Policií ČR (z 13. 8. 2010), kdy policisté v závažných případech nabídnou okamžitou pomoc Bílého kruhu bezpečí (dále BKB). Tato je od roku 2010 poskytována centrálou BKB pro celou ČR.