Veřejný detail projektu

Informace o projektu

 

Projekt je zaměřen na efektivitu poskytování informací o osobách vedených v centrální evidenci vězňů (CEV) Vězeňské služby ČR (VS ČR), tzv. proces lustrace. S rostoucím množstvím požadavků na zjišťování osob v CEV je nutné vyřešit efektivitu celého procesu a kapacitní problémy s vyřizováním těchto žádostí.

Jde o procedury, u kterých je cílem zajistit jejich větší efektivitu a transparentnost, minimalizovat byrokratické a zpožďující prvky uvnitř veřejné správy. Základem je přezkoumání stávajících struktur a agend spojených s ověřováním osob v CEV a jejich re-designing vč. kompetencí a funkcí dotčených referentů.

Náplní projektu je tedy business analýza mapující stávající proces lustrace, návrh nového systému postupů s podporou informačních technologií (aplikací a bezpečnostních prvků) a jejich implementace a zavedení do praxe.

Výsledkem je pak větší efektivita a transparentnost procesu lustrace, minimalizace byrokratické zátěže a zpožďujících prvků uvnitř VS ČR.

Projekt bude vycházet ze schváleného dokumentu Strategie Smart Administration v období 2007-2015 a má přímý nebo zprostředkovaný pozitivní dopad na všechny vrcholy Hexagonu veřejné správy, zejména na vrcholy Organizace, Technologie, Finance a Úředník.

 

Globálními cíli projektu jsou zefektivnění využívaných zdrojů a kapacit VS ČR, zlepšení rychlosti a přesnosti poskytovaných informací z CEV, optimalizace procesů lustrace, úspora finančních zdrojů, podpora implementace nových moderních metod řízení vycházející ze zkušenosti z veřejného a komerčního sektoru. Specifické cíle projektu zahrnuje snížení a racionalizace administrativní zátěže VS ČR, snížení rizik souvisejících s výkonem svěřené agendy, efektivní využívání informačních a komunikačních technologií.
Projekt jr bez partnera
Aktivita č. 1 - Administrace a publicita projektu Cílem aktivity je zajištění bezproblémového chodu projektu prostřednictvím jeho dostatečného personálního a hmotného zabezpečení a činnosti spojené s výkaznictvím v souladu s pravidly projektu spolufinancovaných z OP LZZ. Administrace projektu bude zajištěna částečně projektovými silami, částečně dodavatelsky. Za realizaci odborné části projektu zodpovídá celý projektový tým a dodavatel. Aktivita č. 2 – Procesní analýza Hlavním cílem a náplní této aktivity je identifikovat a popsat procesy při poskytování informací v rámci stávajícího procesu lustrace. Součástí aktivity bude předevš, - sběr požadavků na potřebnou změnu těchto postupů,ím: - sběr informací o současném stavu průběhu procesu lustrace - posouzení efektivity možných klíčových míst procesu a jejich kapacitní náročnosti, - posouzení předpisové základny a její vazby na externí legislativu. Aktivita č. 3 – Technická analýza a návrh Hlavním cílem a náplní této aktivity je interpretace výstupů procesní analýzy do technického návrhu řešení, které podporuje celý proces. Vlastním řešením je individuální projekt, které má systémový charakter a implementuje systém zajišťující elektronickou lustraci v prostředí chránění sekce webu VS. Charakterem jde o řešení poskytování informací informativním způsobem podobným tomu na portal.justice.cz a v dalších fázích by došlo k rozvoji do plnohodnotného a závazného poskytování informací z CEV vč. jejich auditování. Aktivita č. 4 – Implementace řešení Hlavní náplní této aktivity je implementace řešení podporujícího proces lustrace pomocí webového rozhraní v informačním systému VS – VIS. Aktivita č. 5 – Školení a metodická činnost Hlavní náplní této aktivity je školení všech typů uživatelů. Školení proběhne prezenční formou. Současně dojde k vyškolení 2 lektorů pro podporu uživatelů z řad žadatelů o lustraci. Lektoři pak budou sloužit jako zdroj informací, školení a podpory pro takové uživatele.
Projekt je bez mezinárodní spolupráce

Operační struktura


Příjemce


Přehled zdrojů financování projektu


Termíny

v
v
v

Dopad projektu

Cílovou skupinou jsou odpovědní zaměstnanci, kteří se bezprostředně podílejí na výkonu a řízení dotčeného procesu. Cílová skupina bude aktivně zapojena do realizace projektu. V souvislosti s dotčeným procesem lustrace budou pracovníci z CS zapojeni do jeho implementace. To znamená, že tito pracovníci se zúčastní: -analýzy detailních parametrů nového procesu lustrace, - zavedení procesu vč. podpůrného softwarového vybavení, -školení nových postupů procesu lustrace a podpůrného softwarového vybavení, -využití výstupů nového procesu. Dotčení pracovníci cílové skupiny budou tedy podpořeni nejen školením nového procesu, ale hlavně výstupy tohoto procesu, který umožní automatizovat významnou třídu lustrace, a tím dotčeným pracovníkům cílové skupiny umožní věnovat se více těm třídám lustrací, které automatizovaně řešit nelze. Všichni zaměstnanci Odboru správního a Oddělení správních na věznicích budou prokazatelně podpořeni, protože se budou spolupodílet na tvorbě a využívání nových procesních postupů a metod. Přeneseně (nepřímo)se projekt týká tisíců uživatelů služby, kteří budou systém využívat a dostanou rychlejší a ověřenou informaci. Nový systém poskytování informací budou využívat obecně osoby a orgány činné v trestním řízení, jmenovitě: - orgány činné v trestním řízení, - soudy a státním zastupitelství při výkonu jejich další působnosti, - správní orgány a Rejstřík trestů, pokud je potřebují pro svou činnost. Potřeba realizace toho projektu pro cílové skupiny vyplývá z nevyhovujícího současného stavu: - vyřizování žádosti o poskytnutí informací OVM v trestním řízení činí cca 45-60 dnů, - dlouhodobě vzrůstající kapacitní zátěž odpovědných pracovníků Odboru správního a oddělení správních, - potřeba zefektivnění procesů a komunikace k oprávněným osobám. Cílem VS ČR je nastavit, optimalizovat a implementovat vnitřní procesy tak, aby tyto fungovaly efektivně, účelně a hospodárně, tj. spotřebovávaly jen nezbytně nutné zdroje a nedocházelo ke zbytečnému administrativnímu zahlcení zaměstnanců. Jde o procedury, u kterých je cílem zajistit jejich větší efektivitu a transparentnost, minimalizovat byrokratické a zpožďující prvky uvnitř veřejné správy.