Veřejný detail projektu

Informace o projektu

Charakteristika hlavních cílů projektu:

Hlavním cílem projektu je zajistit pokud možno plynulý návrat osob opouštějících vězení a osob, které ukončily léčbu závislosti na návykových látkách, nebo se jí podrobují, zpět do společnosti a jejich integraci na trh práce.

Specifické cíle:1. vytvořit a zavést Program poradenské práce ve vězení do 6 věznic v ČR2. vytvořit a zavést Metodiku následné péče pro abstinující klienty v ambulantních centrech Laxus o. s.

Cíle projektu jsou v souladu s cíli oblasti podpory - projekt povede k sociálnímu začleňování sociálně vyloučených osob a osob ohrožených sociálním vyloučením, a to prostřednictvím poskytování odborného sociálního poradenství a služeb následné péče cílovým sk., se zaměřením jak na oblast drogovou (prevence relapsu), tak oblast pracovní a sociální (aktivity typu A).

Zdůvodnění potřebnosti projektu:

Zde uvádíme pouze vybrané teze, bližší popis Zdůvodnění potřebnosti projektu je uveden v Příloze č. 5 žádosti.

POPIS VÝCHOZÍ SITUACE na základě dostupných údajů (konkrétní zdroje informací jsou uvedeny v Příloze č. 5):

- problém užívání nelegálních drog ve věznicích je stále častější a může se týkat až poloviny aktuální vězeňské populace- následná péče pro vězněné uživatele drog, začleněná do závěrečné části výkonu trestu, významně zvyšuje motivaci a pravděpodobnost abstinence- v současné době poskytujeme drogové služby ve vězení ve 3 věznicích, avšak zejména formou individuálního poradenství převážně zaměřeného na drogovou problematiku- přestože Královéhradecký a Pardubický kraj nepatří z pohledu užívání drog k těm nejzasaženějším, ročně vstupuje do služeb cca 250 osob, které chtějí s užíváním drog přestat a začít abstinovat- abstinence je pro řadu klientů cílovým stavem, avšak v okamžiku, kdy jí dosáhnou, zjišťují, že se jejich život nemění - mají narušené sociální vazby, jsou zatíženi dluhy, nemohou nalézt zaměstnání, neumějí trávit volnýčas; pokud se těchto faktorů sejde více, je zde výrazné ohrožení recidivou

DOSTUPNOST SLUŽEB pro cílové skupiny v území dopadu projektu:- drogové služby ve vězení podle kvalifikovaných odhadů pokrývají pouze 15-45% cílové skupiny; zaměřují se však hl. na oblast drogovou,nikoli pracovní a sociální- služby následné péče pro osoby ohrožené závislostí nebo závislé na návykových látkách nejsou v KH ani Pardubickém kraji dostupné; stávající drogové služby nabízejí především podporu v oblasti léčby

HLAVNÍ PROBLÉMY, které projekt řeší:- služby pro osoby ohrožené závislostmi na návykových látkách se zaměřují především na léčbu drogové závislosti a udržení abstinence, systematicky už však neřeší přesahy této problematiky do oblasti sociální a pracovní integrace klienta - projekt rozšiřuje poskytované služby o nové komponenty, které mají směřovat k systematické podpoře integrace klientů do společnosti a na trh práce

Hlavní cíl: Hlavním cílem projektu je zajistit pokud možno plynulý návrat osob opouštějících vězení a osob, které ukončily léčbu závislosti na návykových látkách, nebo se jí podrobují, zpět do společnosti a jejich integraci na trh práce. Specifické cíle: 1. vytvořit a zavést Program poradenské práce ve vězení do 6 věznic v ČR 2. vytvořit a zavést Metodiku následné péče pro abstinující klienty v ambulantních centrech Laxus o. s. Cíle projektu jsou v souladu s cíli oblasti podpory - projekt povede k sociálnímu začleňování sociálně vyloučených osob a osob ohrožených sociálním vyloučením, a to prostřednictvím poskytování odborného sociálního poradenství a služeb následné péče cílovým sk., se zaměřením jak na oblast drogovou (prevence relapsu), tak oblast pracovní a sociální (aktivity typu A).
Projekt nemá partnery.
Projekt povede k sociálnímu začleňování sociálně vyloučených osob a osob ohrožených sociálním vyloučením, a to prostřednictvím poskytování odborného sociálního poradenství a služeb následné péče cílovým sk., se zaměřením jak na oblast drogovou (prevence relapsu), tak oblast pracovní a sociální V rámci projektu budou vytvořeny a realizovány dva samostatné programy, jejichž cílová skupina se může, ale nemusí překrývat: 1. Program poradenské práce s osobami opouštějícími výkon trestu 2. Ambulantní služby následné péče pro abstinující klienty. Projekt bude realizován od 1.1.2013 do 30.6.2015.
V projektu by mělo být podpořeno celkem 600 osob ze 4 krajů ČR, z toho: - 480 osob opouštějících výkon trestu (160 osob v Královéhradeckém, 80 osob v Pardubickém, 80 osob ve Středočeském a 160 osob v Libereckém kraji) - 120 abstinujících klientů (60 osob v Královéhradeckém a 60 osob v Pardubickém kraji).
Projekt není zapojen v mezinárodní spolupráci.

Operační struktura


Příjemce


Přehled zdrojů financování projektu


Termíny

v
v
v

Dopad projektu

a) Osoby ohrožené závislostmi nebo osoby závislé na návykových látkách, které absolvovaly ústavní léčbu ve zdravotnickém zařízení, absolvovaly ambulantní léčbu nebo se jí podrobují, nebo osoby, které abstinují. b) Osoby opouštějící výkon trestu odnětí svobody.