Veřejný detail projektu

Informace o projektu

Projekt se zaměří na posílení procesů profesionalizace sociální práce, tj. na posílení kompetencí a zajištění podpory stávajícím soc. pracovníkům. Uvedeného cíle bude dosaženo prostřednictvím prohlubování dovedností soc. pracovníků ve vztahu k zaujímaným profesním rolím, a zvyšováním kvalifikace pomocí praktického nácviku v oblasti kvalitní sebeprezentace a prezentace výsledků soc. práce.

Jednotlivé klíčové aktivity projektu vytvoří prostor pro vzájemnou výměnu zkušeností a identifikaci rolí sociálních pracovníků (SP). Očekávanými přínosy projektu jsou identifikace/definice modelů rolí SP a jejich ověření prostřednictvím vzájemné výměny zkušenost ípracovníků v identifikovaných rolích.

Stávající právní úprava nedostatečně vymezuje kvalifikační předpoklady pro výkon profese soc. práce. Jako zásadní výstupy projektu vzniknou podklady pro budoucí standardizaci výkonu soc. práce (odbornosti a specializace), včetně materiálů pro novelizace stávajících legislativních předpisů (zák. osociálně-právní ochraně dětí, zákon o soc. službách aj.)a připravovaný zákon o soc. pracovnících. Zároveň dojde k prohloubení profesních dovedností soc. pracovníků a pozitivní prezentaci/mediální obraz realizace soc. práce.

Potřebu cílit aktivity na profesionalizaci sociální práce prokazuje nevyjasněnost rolí sociálních pracovníků - rozdílná jsou očekávání zaměstnavatelů, klientů a rodinných příslušníků i samotných sociálních pracovníků, což může vést k odlišným představám o nezbytném rozsahu a odborné realizaci soc. práce, včetně deformace jejího výkonu. Ani stávající legislativní úprava není jednoznačná, výkon profese sociální práce upravuje především zákon o sociálních službách, jehož ustanovení o kvalifikačních předpokladech jsou však značně benevolentní, a dále odvětvové předpisy jako např. zákon o sociálně-právní ochraně dětí. Výstupy jednotlivých klíčových aktivit poskytnou nepostradatelný podklad pro kvalitní tvorbu legislativních úprav dotčených zákonů, a to využitím přístupu bottom-up, tzn. využití praktických znalostí při přípravě příslušných zákonů či jejich úprav. Z takto rozdílných představ často vyplývají problémy v podobě nedostatečného zázemí pro výkon sociální práce.Péče o profesní rozvoj sociálních pracovníků je tedy do značné míry variabilní, určovaná podmínkami jednotlivých zaměstnavatelů i přístupem jednotlivců. Vzhledem k absenci profesního zákona s jasnou vazbou na vymezení profese soc. pracovníků odborná veřejnost rovněž nepracuje s pojmy jako "role sociálních pracovníků". Na trhu není dostupné vzdělání specificky zaměřované na potřeby identifikované ve vztahu k potřebným zaujímaným profesním rolím. Vzhledem k tomu, že téma zákona o sociálních pracovnících je vysoce aktuální, považujeme za důležité vytvořit prostor široké diskusi v rámci odborné veřejnosti, a sbírat podklady pro další rozhodování, případně legislativní návrhy. Snahou projektu je identifikovat a definovat profesní role, a přispět tak k cílovému stavu, kdy sociální práci budou realizovat ti pracovníci, kteří jsou kvalifikovaní, plně kompetentní a rovněž adekvátně finančně ohodnocení. 

Pro naplnění cílů projektu bude realizována rovněž informační kampaň s cílem podpořit profesionalizaci výkonu sociální práce.

Dále bude sociálním pracovníkům nabídnut nově vytvořený kurz celoživotního vzdělávání v oblasti sociální práce, na jehož sestavení se značnou měrou podíleli právě účastníci jednotlivých akcí projektu,  a kurz medializačních nástrojů a technik.

Projekt se zaměřuje na posílení procesů profesionalizace soc. práce, tj. na posílení kompetencí a zajištění podpory stávajícím sociálním pracovníkům. Uvedeného cíle bude dosaženo prostřednictvím prohlubování dovedností sociálních pracovníků ve vztahu k zaujímaným profesním rolím, a zvyšováním kvalifikace pomocí praktického nácviku rovněž v oblasti kvalitní sebeprezentace a prezentace výsledků sociální práce. Jednotlivé klíčové aktivity projektu vytvoří prostor pro vzájemnou výměnu zkušeností a identifikaci rolí soc. pracovníků. V současné době je výkon profese nejčastěji spojován s poskytováním soc. služeb (zák. o sociálních službách obsahuje ustanovení týkající se sociálních pracovníků), místa realizace soc. práce jsou však mnohem rozmanitější.
Projekt byl zahájen v únoru 2014. V průběhu roku 2014 a 2015 proběhly tyto akce: Seminář v Hradci Králové (duben 2014) Návazný seminář v Olomouci (září 2014) Podzimní škola v Táboře (září 2014) Kulatý stůl v Jihlavě (říjen 2014) Seminář ke Světovému dni sociální práce (březen 2015) Jarní škola v Táboře (duben 2015) Mezinárodní konference k 80 letům sociální práce na území ČR a SR (květen 2015) Mezinárodní odborný seminář v Litomyšli s názvem Budoucnost sociální práce: Inspirace a příležitosti (září 2015) Vzdělávání sociálních pracovníků (září až říjen 2015): - Pilotní ověření vzdělávacího programu pro sociální pracovníky - Vzdělávání sociálních pracovníků v metodách a technikách sociální práce (oblast medializačních nástrojů a technik Závěrečný seminář projektu v Brně (říjen 2015)
Projekt byl ukončen dne 31.12.2015. Skutečné náklady projektu: 9.082.273,98 Kč. V projektu bylo podpořeno 644 osob (tedy 644 zástupců z řad cílové skupiny se účastnilo některé z realizovaných aktivit). Vzdělávání absolvovalo 178 sociálních pracovníků. Z akcí projektu a zpětné vazby účastníků na ně bude čerpat MPSV při své koncepční práci v oblasti sociální práce. Na jejich základě vzniklo 5 pracovních materiálů zacílených na následující témata: - definice rolí soc. pracovníků - materiály k typologii/odbornosti soc. pracovníků - materiály ke standardům celoživotního vzdělávání soc. pracovníků - materiály ke standardům pro specializace soc. pracovníků - materiály k zákonu o soc. pracovnících Dále pak vyšla 4 monotematická vydání tzv. sešitů sociální práce pro sdílení zkušeností/problémů.

Operační struktura


Příjemce


Přehled zdrojů financování projektu


Termíny

v
v
v

Dopad projektu

Poskytovatelé sociálních služeb a další subjekty poskytující služby napomáhající sociální integraci cílovým skupinám