Veřejný detail projektu

Informace o projektu

 

Projekt „Přenos inovativních nástrojů ke zvýšení zaměstnanosti problematických skupin“ je zaměřen na podporu čtyř cílových skupin. První skupinu představují fyzické osoby starší 50 let, druhou děti, mládež a mladí dospělí (do 26 let), třetí ženy vracející se na trh práce po mateřské dovolené nebo po péči o závislého člena rodiny a poslední skupinou jsou osoby ohrožené závislostmi nebo osoby závislé na návykových látkách, které absolvovaly ústavní léčbu ve zdravotnickém zařízení, absolvovaly ambulantní léčbu nebo se jí podrobují nebo osoby, které abstinují.

Realizační tým se v rámci projektu zúčastní stáže u tří zahraničních partnerů (Polsko, Itálie, Velká Británie) zabývajících se prací s cílovými skupinami, seznámí se s jejich zkušenostmi, praktikami a používanými nástroji k řešení problémů cílových skupin na trhu práce. Tyto nástroje pak přenést do ČR, pilotně je otestovat, zhodnotit jejich uplatnitelnost v ČR a rozšířit je po krajských pobočkách Úřadu práce ČR. Hlavními výstupy projektu budou metodiky a instruktážní film vytvořené na základě zkušeností zahraničních partnerů, partnera projektu a poznatků ze zahraničních stáží.

Cílem projektu je vytipování a přenesení vhodných a úspěšných nástrojů používaných zahraničními partnery v řešení problematiky nezaměstnanosti problémových skupin a jejich implementace v prostředí ČR. V rámci projektu dojde k vytvoření metodik obsahujících pokyny k práci s cílovými skupinami projektu a instruktážního filmu. Tyto metodiky budou obsahovat způsoby práce s cílovými skupinami s inovativními prvky převzatými od zahraničních partnerů. Následně budou metodiky pilotně ověřeny a ve finální fázi dojde k rozšíření metodik mezi klíčové aktéry tj. zejména pobočky Úřadu práce ČR. Ty pak budou moci přistupovat k jednotlivým problémovým skupinám nezaměstnaných individuálněji a lépe tak podporovat jejich začlenění na trh práce.
Most ke vzdělání - Bridge To Education, o.s. LD Associates, Velká Británie Fundacja Partnerstwo Izerskie Bogactwem Trójgranicza, Polsko Societa Cooperativa Sociale Consorzio Europa, Servizi, Formazione e Terzo Settore - Consorzio Stanule – onlus, Itálie

Operační struktura


Příjemce


Přehled zdrojů financování projektu


Termíny

v
v
v

Dopad projektu

Úřad práce ČR - Referenti zaměstnanosti Úřadu práce ČR budou pomocí workshopů a projekce instruktážního filmu seznámeni s novými metodami, které budou moci uplatnit při své komunikaci s problémovými skupinami uchazečů o zaměstnání. Součástí těchto workshopů bude i promítnutí instruktážního filmu pro lepší vytvoření představy o práci s těmito nástroji. Cílem je zefektivnění jejich přístupu vzhledem k jednotlivým problémovým skupinám nezaměstnaných za pomoci vybraných nástrojů přenesených ze zahraničí. Fyzické osoby starší 50 let - O osoby z této cílové skupiny není na trhu práce zájem z důvodu jejich nízké perspektivnosti. Smyslem poradenství tedy bude i motivovat tyto osoby ke stálému hledání nového zaměstnání, pomoci jim vyrovnat se se ztrátou zaměstnání, pozvednout jejich sebevědomí a celkově jim tak pomoci nalézt nové uplatnění na trhu práce. Ženy vracející se po rodičovské dovolené nebo péči o závislého člena rodiny na trh práce - Ženy po rodičovské dovolené vracející se do zaměstnání jsou obecně velice nakloněny všem možnostem, které by přispěly k jejich lepšímu uplatnění na trhu práce. I proto je zde dobrý prostor pro tvůrčí práci v souvislosti s implementací nových nástrojů od zahraničních partnerů. Zejména je třeba naučit cílovou skupinu vhodně využívat informační technologie, sledovat nabídku pracovních příležitostí a umět skloubit rodinný a pracovní život. Děti, mládež a mladí dospělí - Cílem poskytovaného poradenství je pomoci těmto osobám využít jejich silné a pozitivní stránky k nalezení uplatnění na trhu práce. Dá se předpokládat, že mladí lidé mají alespoň základní zkušenosti s využíváním moderních informačních technologií a jazykové znalosti již ze základní školy, chybí jim však praktické zkušenosti a znalosti pro další profesní růst, stejně jako mnohdy větší míra aktivity při hledání zaměstnání. Osoby ohrožené závislostmi nebo osoby závislé na návykových látkách, které absolvovaly ústavní léčbu ve zdravotnickém zařízení, absolvovaly ambulantní léčbu nebo se jí podrobují, nebo osoby, které abstinují - Cílem poskytovaného poradenství je motivovat osoby závislé a ohrožené závislostmi k řešení jejich svízelné životní situace, kterou často vnímají jako bezvýchodnou. Se závislostmi jsou často spojené i nižší dosažené vzdělání, zdravotní problémy a pocit nepotřebnosti. V rámci poskytovaného poradenství je tedy třeba motivovat tyto osoby k účasti v rekvalifikačních kurzech s cílem zvýšení jejich kompetencí.