Veřejný detail projektu

Informace o projektu

Věcným záměrem projektu je zefektivnit proces řízení o důchodových dávkách prostřednictvím jeho automatizace a přizpůsobit systém platné legislativě jak ČR tak  EU.

 

Mezinárodní prvek je specifický především z hlediska rozmanitosti podmínek zpracování a výpočtu důchodových dávek, vyhodnocování dob pojištění a procesu zpracování případů s mezinárodním prvkem.

 

Realizační tým projektu zajistí na základě zadávací dokumentace řádný průběh výběrového řízení dle zákona č. 137/2006 Sb., o zadávání veřejných zakázek a v souladu s platnými metodickými pokyny OP LZZ.

Projekt předpokládá vyhlášení VŘ:

„Realizace podpory mezinárodního prvku v důchodové agendě ČSSZ“.

Předmětem výběrového řízení je dodávka úpravy aplikačního programového vybavení  pro oblast sestavení Osobního listu důchodového pojištění vytvořeného jedním dodavatelem výhradně pro účely ČSSZ a výpočet důchodové dávky včetně souvisejícího workflow s cílem optimalizovat a rozšířit automatizaci procesů zpracování důchodových agend a vytvoření všech nezbytně nutných předpokladů pro efektivní mezinárodní výměnu dat.

- zefektivnit proces řízení o důchodových dávkách prostředků jeho automatizace a přizpůsobit systém platné legislativě. Zefektivnění bude docíleno úpravou a další automatizací systému vyhotovování informací o získaných dobách a náhradních dobách pojištění a příjmech pro účely klientů i zahraničních institucí, propojením příslušných aplikací prostředků uživatelského rozhraní a vzhledem k rozsahu agendy optimalizací práce uživatelů, - připravit Českou správu sociálního zabezpečení (dále jen „ČSSZ“) na plnění Nařízení Evropského prostoru (dále jen „EP“) a Rady Evropského společenství (dále jen „ES“) č. 883/2004 a 987/2009, která ukládají zavést prvky umožňující el. komunikaci mezi členskými státy formou standardizovaných elektronických dokumentů.
Projekt je realizován bez partnerů.
Právní akt projektu „Mezinárodní prvek“ byl vydán 10.3.2011. Příprava projektu, jednotlivých aktivit a činností projektu byla předmětem pracovních porad od ledna 2011 a to jak týmu projektu, tak v následujících pracovních skupinách: • Meziresortní pracovní skupina pro elektronizaci (MSE) / MPSV, CMU, Min. Zdr. /Kooperativa/ Min. Obr./ • Pracovní skupina pro elektronizaci v ČSSZ (PSE) • Pracovní skupina pro zpracování SEDů – Důchody • Pracovní skupina pro zpracování SEDů - Zápočty + Vymáhání pohledávek • Pracovní skupina pro zpracování SEDů – PDNM + posuzování zdravotního stavu + pracovní úrazy + nemoci z povolání • Pracovní skupina pro zpracování SEDů – Příslušná legislativa • Pracovní skupina pro architekturu Byly zohledněny personální a organizační změny v ČSSZ, které proběhly v prvním pololetí 2011. Projekt bude realizován 15 měsíců na základě 4 klíčových aktivit: 01 - Analýza řešení, 02 - Realizace aplikace pro podporu zpracování definované problematiky (APV), 03 - Pilotní provoz, 04 - Řízení projektu.
Výsledky a inovativnost projektu lze shrnout do následujících čtyř bodů: 1. Zahrnutí mezinárodního prvku pro automatizovanou podporu sestavení úplných podkladů pro výpočet důchodu s mezinárodním prvkem bude realizováno prostřednictvím inovace aplikace UI42 (aplikace pro sestavení Osobního listu důchodového pojištění, který obsahuje doby pojištění a náhradní doby pojištění nutné pro výpočet důchodové dávky) včetně souvisejícího workflow. 2. V rámci projektu bude dále realizována transformace do aplikace s novým názvem UI3001, která kromě původních funkcionalit aplikace UI42 umožní integraci s aplikací SRD (aplikace zajišťující výpočet důchodové dávky). Tato inovace spočívá ve sjednocení práce uživatelů pro tuzemské i zahraniční agendy a ovládání souvisejících programů (tedy sestavení Osobního listu důchodového pojištění a výpočet dávky) v jednom uživatelsky přívětivém prostředí. 3. Realizací projektu bude dále dosaženo optimalizace a rozšíření automatizace procesů zpracování a příslušných kontrol sestavování Osobních listů důchodového pojištění, včetně převzetí již ověřeného nového systému kategorizace a hodnocení dob. Výsledkem bude výrazné zjednodušení práce uživatele. 4. V neposlední řadě povede realizace projektu k rozšíření objemu ukládaných dat souvisejících s výpočtem důchodové dávky a následně k vytvoření předpokladů pro mezinárodní výměnu těchto údajů.
Projekt je realizován bez mezinárodní spolupráce.

Operační struktura


Příjemce


Přehled zdrojů financování projektu


Termíny

v
v
v

Dopad projektu

Realizace projektu bude mít pozitivní dopad na cílové skupiny, kterými jsou zejména referenti a aprobanti dávkových oddělení, kteří rozhodují o případech s mezinárodním prvkem. ČSSZ vyřizuje důchodové agendy osob žijících v ČR a současně i osob migrujících, u kterých se při rozhodování o dávkách důchodového pojištění postupuje podle Koordinačních nařízení nebo příslušné bilaterální smlouvy o sociálním zabezpečení s ohledem na příslušný stát, ve kterém osoba získala doby pojištění. Projekt bude mít dopad nejen na zaměstnance ČSSZ, ale prostřednictvím zvýšení kvality služeb ČSSZ rovněž na širokou odbornou i laickou veřejnost.