Veřejný detail projektu

Informace o projektu

Projekt je určen cizincům, které zahrnuji z větší části osoby s dlouhodobým pobytem, uznané azylanty a osoby s doplňkovou ochranou, kteří jsou sociálně vyloučení či jim sociální vyloučení hrozí.

Cílovou skupinu charakterizuje to, že v ČR mají osobní vazby a rodiny, jsou rozhodnuti zůstat v Česku natrvalo, ale uplatnění na trhu práce jim ztěžují různé bariéry: zejména se jedná o neuznanou či nevyhovující kvalifikaci, jazykovou a kulturní odlišnost, vlastní nejistotu pramenící z izolace, absence či nedostatečná praxe v ČR, nedůvěra zaměstnavatelů vůči cizincům. Mimo své odlišné sociokulturní postavení má řada z těchto cizinců i další znevýhodnění.

Projekt reaguje na nutnost posílení odborných profesních znalostí, schopností a dovedností CS cizinců, které by vedly ke zlepšení jejich uplatnění na trhu práce v pozici zaměstnanců či OSVČ a předešli tak sociálnímu vyloučení zástupců této cílové skupiny v regionu.

Hlavním cílem projektu je podpora zaměstnanosti a samostatné výdělečné činnosti cizinců ze 3. zemí z regionu Ústeckého kraje, kteří jsou ohroženi sociálním vyloučením nebo jsou sociálně vyloučeni. Projekt se zaměřuje na uplatnitelnost cílové skupiny na trhu práce. Nabízí komplexní program, který povede k získání zaměstnání nebo zahájení samostatné výdělečné činnosti, poskytne CS chybějící pracovní návyky. Individuální podporu účastníků projektu doplní systematické poradenské a asistenční aktivity. Dílčí cíle projektu: - vytvořit u účastníka reálnou představu o pracovním uplatnění, - prostřednictvím nabízených vzdělávacích aktivit minimalizovat osobní znevýhodňující bariéry, - zvýšit kvalifikaci klienta, - zprostředkovat klientům odpovídají pracovní uplatnění nebo seberealizaci jako OSVČ.
Projekt se zaměřuje na podporu cílové skupiny migrantů a azylantů - cizinců s dlouhodobým pobytem, kteří žijí v Ústeckém kraji a jsou ohroženi sociálním vyloučením nebo jsou sociálně vyloučeni. Při tvorbě aktivit projektu se přímo vycházelo z potřeb cílové skupiny a trhu práce v regionu, což se odráží na náplni jednotlivých kurzů. Potřeby cílové skupiny byly zjištěny na základě dlouhodobého pozorování cílové skupiny sociálními pracovníky organizace, na základě zjištění během řízených rozhovoru se zástupci cílové skupiny z řad klientů organizace a taktéž na základě dotazníkového šetření, realizovaného v letech 2011/2012., v kombinaci se statistickými údaji ve vztahu k cílové skupině, zprostředkovanými Úřadem práce, ČSÚ a MV ČR. V současné době se formují skupiny klientů do jednotlivých kurzů. Dále klienti projdou bilanční diagnostikou, pracovním poradenstvím, jednotlivymi rekvalifikacemi a taktéž pro 5 účastníků bude nalézeno zaměstnání, další 5 účastníků projektu dostanou podporu při zahájení podníkání.
V současné době se již do projektu přihlásilo celkem 67 osob. V období duben - prosinec 2013 proběhla realizace rekvalifikačních programů pro výbrané klienty projektu. Od listopadu 2013 zahájila svou činnost Agentura práce. Počet klientů, kterým bylo od zahájení projektu zprostředkováno zaměstnání: 10 osob. Další 5 osob získalo podporu při zahájení podnikání.

Operační struktura


Příjemce


Přehled zdrojů financování projektu


Termíny

v
v
v

Dopad projektu

Cílovou skupinu projektu tvoří skupina cizinců, která zahrnuje cizince s dlouhodobým pobytem v ČR a osoby s doplňkovou ochranou.