Veřejný detail projektu

Informace o projektu

Ústav zdravotnických informací a statistiky Praha odhaduje výskyt Alzheimerovi nemoci na přibližně 1% populace, při současném počtu obyvatel České republiky (10,5 mil) se jedná asi o 105 000 nemocných Alzheimerovou nemocí.

 

Předpověď výskytu choroby v roce 2050 je zdrcující, jedná se o číslo dosahující 500 000 postižených. Není známá léčba, používané léky chorobu jen zpomalují. V ČR je fatální nedostatek zařízení poskytujících ústavní péče pro osoby s Alzheimerovou nemocí. Nemoc se tak odehrává v rodinném prostředí a je zajišťována rodinnými příslušníky (tzv. neformálními pečovateli). Těm se však nedostává informací o onemocnění, službách, možnostech pomoci. Vzniká tak výrazná zátěž pečujících, kteří se dostávají často do neřešitelné situace.

Odpovědní pracovníci obcí (odbor sociální péče) nejsou zcela orientováni v problematice péče o nemocného Alzheimerovou nemocí, včetně možnosti materiální a finanční podpory neformálního pečovatele, v poskytování informací o ostatní podpoře, o existenci neziskových organizací, nadací apod. v místě bydliště neformálního pečovatele.

Současný systém sociální služeb nabízí pomoc samotnému nemocnému Alzheimerovou nemocí, ale vůbec nenabízí pomoc a ucelenou informaci rodině (s neformálním pečujícím), která se v tíživé životní situaci ocitla spolu s nemocným.

Ačkoliv počet osob s Alzheimerovou nemocí (a tím zasažených neformálních pečujících) roste alarmujícím tempem, dopady na státní rozpočet jsou vysoké a neformálním pečujícím hrozí extrémní riziko sociální izolace, tak v ČR dosud není schválena Národní strategie pro Alzheimerovu nemoc a proto se této skupině nikdo systematicky nevěnuje. Potřebnost je přitom s ohledem na výše uvedené vysoká.

Předkládaný projekt tuto situaci pomáhá řešit ve dvou rovinách - zajistí jednotné akreditované vzdělávání pro odpovědné pracovníky obcí, kteří s těmito pečujícími přicházejí do styku (pro ně žádné specifické vzdělávání dosud neexistuje) a současně zajistí akreditované vzdělání i pro rodinné příslušníky nemocných Alzheimerovou nemocí (neformální pečovatele).

Cílem projektu je podpora osob pečujících o nemocného Alzheimerovou nemocí (AN), aby nedošlo k jejich sociálnímu vyloučení a trvalému postavení mimo trh práce. Pokud tyto pečující osoby naučíme, jak správně pečovat o nemocného AN, jak rozdělovat péči mezi více osob a využívat veškerou dostupnou podporu, je pravděpodobné, že budou moci i nadále zůstat na trhu práce alespoň na částečný úvazek. Zejména pak zabráníme jejich sociálnímu vyloučení během domácí péče, takže po ukončení domácí péče o nemocného (z důvodu již příliš vysokého stádia nemoci) budou tyto osoby schopny návratu na trh práce. Cíle projektu bude dosaženo: - Vyškolením těchto pečujících osob třídenním akreditovaným vzdělávacím kurzem, - Zvýšením kompetencí odpovědných pracovníků obcí (sociální odbor), jak tyto pečující osoby podporovat, formou jednodenního akreditovaného kurzu.
Nejsou.
Projekt byl ukončen.
Počet podpořených osob: - plánovaná hodnota: 350 - dosažená hodnota: 327 - splnění indikátoru: 93% Počet podpořených organizací: - plánovaná hodnota: 1 - dosažená hodnota: 1 - splnění indikátoru: 100% Počet úspěšných absolventů kurzů: - plánovaná hodnota: 290 - dosažená hodnota: 318 - splnění indikátoru: 110% Průměrné naplnění monitorovacích indikátorů: 101%. Projekt splnil deklarovaná očekávání v naplnění monitorovacích indikátorů.
Není.

Operační struktura


Příjemce


Přehled zdrojů financování projektu


Termíny

v
v
v

Dopad projektu

- rodinní příslušníci pečující o osobu blízkou trpící Alzheimerovou nemocí - orgány veřejné správy působící v oblasti sociální integrace