Veřejný detail projektu

Informace o projektu

Projekt vytváří na národní úrovni prostředí pro transformaci pobytových zařízení sociálních služeb na služby komunitní. Komunitní služby více podporují jejich uživatele, v tomto případně zejména lidi se zdravotním postižením, v zapojení se do společnosti a na trh práce. Aby bylo této změny dosaženo, je nutné zapojit řadu různých subjektů. Zároveň je neustále nutné pracovat s povědomím veřejnosti, aby byli lidé se zdravotním postižením opouštějící ústavy přijati do běžného společenství.

Klíčové aktivity projektu jsou:

Ø  konzultace a supervize

Ø  propagace transformace a deinstitucionalizace a komunitních služeb

Ø  vzdělávání

Ø  vyhodnocení průběhu procesu transformace a jejich dopadů.

 

Pro zajištění dostatečné odbornosti budou využity výstupy z předchozího projektu Podpora transformace sociálních služeb, kde vznikla významná metodická a analytická základna a platforma odborníků, kteří jsou schopni a ochotni předávat svoje zkušenosti s procesem transformace dál a výstupy dalších relevantních projektů MPSV i krajů. Důraz je v jednotlivých aktivitách kladen na to, aby byla na různých úrovních - poskytovatelé, samosprávy – jasně formulována nebo udržena a podpořena vize transformace.

Transformace je pojímána jako prosazení a naplnění lidských práv lidí se zdravotním postižením a způsob, jak dosáhnout nastavení sociálních služeb tak, aby byly založeny na individualitě a vytvořily síť, která bude působit jako prevence vstupu do ústavu.

 

1. Další stupeň transformace - řada zařízení a jejich zřizovatelů, kteří jsou nyní v procesu transformace, bude potřebovat podporu, aby model vznikajících služeb neustrnul na převrácení jedné ústavní služby do řady malých služeb ústavního charakteru. Cílem je, aby vznikající služby nebyly rigidní ale pružné a byly založeny na individualitě uživatelů a podporovaly uživatele při začlenění se do společnosti a na trh práce. 2. Samosprávy jako nositelé změny - jsou správci sítí sociálních i dalších služeb. Cílem je podpořit obce i kraje v tom, aby uchopili svoji roli v procesu transformace. 3. Podpora transformačních aktivit dalších zařízení - řada poskytovatelů sociálních služeb a jejich zřizovatelů uvažuje o změnách vlastní služby a hledá potřebné nástroje. Vytvořená expertní platforma jim tyto nástroje pomůže nalézt.
Do projektu nejsou zapojeni partneři.
V rámci realizace projektu došlo k úspěšnému naplnění stanovených cílů projektu. Skrze konzultace a supervize byla podpořena jak zařízení, která proces transformace již započala, tak nově vstupující zařízení na podporu přípravy procesu transformace. Propagace transformace a deinstitucionalizace probíhala převážně prostřednictvím webových stránek www.trass.cz a facebooku, kam byly průběžně umisťovány veškeré důležité informace. Dále přes kulaté stoly a vydáváním 12 odborných článků pro širokou i odbornou veřejnost. Nedílnou součástí pak byly vzdělávací aktivity projektu. Za dobu realizace projektu byla, skrze zrealizované workshopy, setkání se zástupci krajů a poskytovatelů soc. služeb a realizaci vzdělávacího programu Řízení transformace pro odbornou veřejnost, proškolena řada odborníků na dílčí témata v procesu transformace.
V rámci projektu došlo k naplnění všech sledovaných monitorovacích indikátorů.
V rámci realizace projektu byla navázána spolupráce s lektory např. z Kanady, Anglie, Švédska.

Operační struktura


Příjemce


Přehled zdrojů financování projektu


Termíny

v
v
v

Dopad projektu

Projektu se bude přímo účastnit cca 40 zařízení - poskytovatelů sociálních služeb, kteří jsou v procesu transformace nebo chtějí s transformací svých služeb začít. V jednotlivých aktivitách, které jsou nástroji podpory, se zároveň předpokládá zapojení lidí se zdravotním postižením a pečujících osob, kteří dokážou vyjádřit svoje potřeby ohledně poskytování sociálních služeb, krajských i obecních samospráv jako zřizovatelů sociálních služeb a správců jejich sítě, poskytovatelů sociálních služeb bez ohledu na zřizovatele a dalších.