Veřejný detail projektu

Informace o projektu

Projekt pomohl vytvořit předpoklady k tomu, aby na Třinecku - regionu a ekonomickému tahounu česko-polsko-slovenského Trojmezí - mohl více fungovat přeshraniční trh práce, který je zatím v zárodcích. Předkladatel spolu s oběma českými a třemi zahraničními partnery vytvořili funkční partnerství a dokumenty, které určují cestu k naplnění cílů projektu - akčního plánu vzniku přeshraničního trhu práce na Třinecku. 

Hlavním cílem projektu je rozvoj místního partnerství regionu Třinecku v oblasti dalšího rozvoje pro budování a následné využívání výhod funkčního přeshraničního trhu práce formou výměny zkušeností s partnery působícími v regionu Horního Rýna a vlastními přeshr. partnery z SK a PL projektu. Mělo by dojít k rozvoji místního partnerství a transferu konw-how v oblasti lepšího využití přeshraničního potenciálu regionu Třinecku (protože všichni CZ partneři mají přeshraniční spolupráci na trhu práce jako jednu ze svých domén), tyto znalosti budou poté zachyceny v tematickém manuálu a nově vzniklém Akčním plánu rozvoje partnerství orientovaného na vznik přeshraničního trhu práce v regionu Třinecku.
1. Regionální rada rozvoje a spolupráce se sídlem v Třinci, Družstevní 294, Třinec 2. HRAT, s.r.o., Družstevní 294, Třinec 3. Stowarzyszenie Rozwoju i Wspolpracy Regionalnej Olza, Rynek 18, Cieszyn, 434 00 4. EuroInstitut, Rehfussplatz 11, Kehl, 776 94 5. Rozvojová agentúra Žilinského samosprávného kraja, Komenského 48, Žilina
Celý projekt měl ambice přispět k vytvoření přeshraničního trhu práce na Třinecku. Třinecko se vyznačuje pravděpodobně vyšší ochotou svých subjektů vzájemně spolupracovat nežli je tomu u zbytu ČR, což je zřejmě dáno jeho unikátní geografickou polohou a převládajícím étosem práce, který lze vysvětlit výraznými luteránskými vlivy. U tří partnerů projektu z Třince, tedy předkladatele Institutu EuroSchola, partnerů Regionální rady rozvoje a spolupráce se sídlem v Třinci a HRAT Třinec s.r.o., se datuje vzájemná spolupráce již od roku 2000, přičemž např. v roce 2003 se všechny organizace podílely na zpracování Koordinačního plánu spolupůsobení na Třinecku – což je základní strategický dokument, který určuje strategické směřování a klíčové projekty, které se mají na Třinecku uskutečňovat. S oběma přeshraničními partnery – tedy Sdružením rozvoje a regionální spolupráce Olza a Rozvojovou agenturou Žilinského samosprávného kraje – mají minimálně předkladatel projektu a Regionální rada rozvoje a spolupráce se sídlem v Třinci – zkušenost dlouhodobé spolupráce, což platí i o kooperaci předkladatele a německo-francouzského EuroInstitutu. Proto jsme se domnívali, že je možné pokusit se o uskutečnění cíle projektu v krátkodobém horizontu. Prvním úkolem bylo sestavit pracovní skupinu, která se měla o vytvoření přeshraničního trhu práce zejména snažit. Byli vybráni zástupci takových organizací, aby byly zastoupeny segmenty výroby, služeb, veřejné správy a neziskových organizací. Toto se podařilo, nicméně pro příští chod pracovní skupiny budeme usilovat o její rozšíření o zástupce škol. Také budeme usilovat o to, abychom v dalším chodu pracovní skupiny dodrželi takový interval, který by nám umožnil systematicky naplňovat ustanovení uvedená ve zpracovaném akčním plánu.
Projekt měl kromě vytvoření pracovní skupiny zajišťující vznik přeshraničního trhu práce na Třinecku cíl zpracovat dva zásadní dokumenty, Mapovací studii a samotný Akční plán vzniku přeshraničního trhu práce na Třinecku. Oba dokumenty byly zpracovány, vloženy do databáze produktů ESF, nicméně jejich hlavní přínos bude spočívat v samotném akčním plán, který obsahuje opatření (v podobě projektů), jejichž implementace zajistí rozjezd pojímání trhu práce v přeshraničním kontextu. Výhodou jsou jasně identifikovaní nositelé, kteří by měli právě svými projekty tento přeshraniční trh práce naplňovat. Výhodou projektu byly jeho synergické efekty. Bylo navázáno partnerství s příslušnými zástupci služeb zaměstnanosti se zvláštním akcentem na zástupce sítě EURES-T Beskydy, což je organizace, která má ve svém jádrovém poslání zadání pomáhat ke vzniku přeshraničního trhu práce v regionu, jehož srdcem je Třinecko. Dalším synergickým efektem je funkční navázaná spolupráce s Evropským seskupením územní spolupráce TRITIA se sídlem v sousedním polském Těšíně. Tato organizace má ve svém zadání úkol usilovat o intezifikaci přeshraniční spolupráce širšího regionu Moravskoslezského kraje, Žilinského kraje, Slezského a Opolského vojvodství. I zde je Třinecko v naprostém geografickém centru kooperačního území. Všechny další monitorovací indikátory projektu také došly naplnění. Za nejzásadnější však považujeme indikátor počet vytvořených partnerství – vzniklé spolupráce si velmi ceníme – a počet vytvořených produktů – výše uvedené dva produkty.
V rámci projektu byly realizovány de facto dva druhy spolupráce: jedna s blízkými přeshraničními partnery z Polska a Slovenska, s nimiž všechny tři české instituce úzce spolupracují na mnoha iniciativách, externí know-how z francouzsko-německého pohraničí, které je v mnoha ohledech pro Třinecko referenčním regionem, zajitil partner z EuroInstitutu v Kehlu.

Operační struktura


Příjemce


Přehled zdrojů financování projektu


Termíny

v
v
v

Dopad projektu

Nestátní neziskové organizace, sociální partneři, úřad práce ČR, zaměstnavatelé, místní partnerství, odborové organizace a sociální partneři,výzkumné a vzdělávací instituce, územní a samosprávné celky a úřady samosprávných celků, jejich orgány a jimi zřízené nebo založené organizace a jejich zaměstnanci,