Veřejný detail projektu

Informace o projektu

Kombinace ekonomických a demografických faktorů v oblasti mezi dvěma velkými ekonomickými centry ČR - Prahou a Plzní zde ovlivňuje negativně rovnováhu rodinného a profesního života žen. Ve vymezené cílové oblastiprojektu, tj. v okresech Kladno, Rakovník, Praha-západ, Beroun, Příbram, Rokycany, Plzeň-jih, Plzeň a Plzeň-sever je oproti celkové populaci ČR výrazně vyšší podíl matek malých dětí - žen ve věku mezi 30 a 40 lety - ale rovněž tak i relativně vyšší nezaměstnanost žen. Tato skutečnost je odrazem toho, že cílová oblast nabízí výjimečně velké množství pracovních příležitostí a je tedy přitažlivá zejména pro mladé rodiny. Cílový region je však ve skutečnosti zároveň vyhraněnou ukázkou genderového stereotypu - muži odchází do města za prací a nechávají doma ženy, aby se staraly o děti.Samostatná výdělečná činnost či podnikání, které by ženám umožnilo vlastní rozvržení pracovní doby nebo práci z domova, je pro mnohé vhodná volba pro nalezení vhodného uplatnění na pracovním trhu. Podle šetření ČSÚ v r. 2009 však v ČR převyšoval počet mužů usilujících o možnost podnikání 2,5krát počet žen. Tento údaj poukazuje na to, že v ČR zvláště ženám zatím chybí potřebné znalosti nebo i odvaha pro zahájení vlastního podnikání. Cílem projektu je tuto situaci částečně napravit a umožnit ženám v cílové oblasti zahájení vlastní výdělečné činnosti.Projekt bude realizovat vzdělávací centrum ACZ, které dlouhodobě úspěšně v cílovém regionu a jeho širším okolí působí v oblastech rozvoje lidských zdrojů, pracovního uplatnění skupin znevýhodněných na trhu práce a prosazování rovných příležitostí pro ženy a muže. Partnerem projektu s neméně úspěšnou historií je Středočeská asociace podnikatelek a manažerek.

Hlavním cílem projektu je umožnit ženám žijícím v cílovém regionu a splňujícím předpoklady pro vedení podnikatelské či samostatné výdělečné činnosti, přípravu a zahájení podnikání. V širším kontextu je cílem projektu dosažení podstatně lepší rovnováhy mezi rodinným a profesním životem účastnic projektu v podstatně delším časovém horizontu, sahajícím za hranice realizace projektu. Tyto globální cíle budou splněny pomocí konkrétních projektových cílů: vytipování a zapojení vhodných klientek do projektu, úspěšného ukončení přípravy na podnikání, zpracování podnikatelského plánu a úspěšného zahájení podnikatelské činnosti získáním živnostenského listu. Ten získá minimálně 25 % z celkového množství podpořených žen, tj. alespoň 55 osob.
Středočeská asociace manažerek a podnikatelek
20. 6. 2012 byla uspořádána úvodní konference k projektu, kde byli zájemci z řad odborné veřejnosti seznámeni s projektem.

Operační struktura


Příjemce


Přehled zdrojů financování projektu


Termíny

v
v
v

Dopad projektu

Cílovou skupinu projektu tvoří - v souhlasu se zněním výzvy - ženy začínající podnikání (ženy, které zatím nezahájily samostatně výdělečnou činnost), které žijí ve vymezené souvislé oblasti devíti okresů Středočeského a Plzeňského kraje: Kladno, Rakovník, Praha-západ, Beroun, Příbram, Rokycany, Plzeň, Plzeň-jih a Plzeň-sever.