Veřejný detail projektu

Informace o projektu

Projekt je cíleně zaměřen na přenos inovací ze čtyř zemí EU do ČR. Jedná se o inovativní nástroje, které v zahraničí při práci s CS osob dosahují větší účinnosti, než dosud v ČR využívané nástroje. Dále je projekt inovativní v komplexním přístupu k CS osob, přistupuje k nim podle skutečných potřeb vzhledem k problému nezaměstnanosti, nevytváří tedy ani pozitivní, ani negativní diskriminaci (viz též popis cílových skupin). Inovativnost projektu spočívá i v širokém zapojení českých partnerů a celé řady organizací z CS již při přípravě projektu. Dále je projekt inovativní i v tom, že nerozlišuje organizace podle formy a umožňuje zapojení do projektu jak organizacím zřízeným samosprávami, tak i NNO (například dětské domovy, ty jsou většino příspěvkovou organizací zřízenou krajem, existuje ale řada dětských domovů, které jsou NNO). Specifikou projektu je i zaměření na prevenci, tedy přípravu na vstup na trh práce a tedy alespoň částečné nebo odstranění hendikepu, který osoby z CS při vstupu na trh práce mají. Specifikem je i to, že projekt je otevřený a žádná organizace není dopředu z možnosti zapojit se do projektu vyloučena (pokud splňuje kritéria daná výzvou) ani není dopředu vyloučen žádný z okruhů problémů CS osob související s jejich zaměstnatelností či nezaměstnaností.

 

Obecným cílem projektu je zvýšení zaměstnatelnosti a snížení nezaměstnanosti mladých, kteří jsou hendikepováni při vstupu na trh práce. Konkrétním cílem projektu je přenést do ČR inovace a inovativní nástroje do aktivit podporujících zaměstnatelnost osob z CS ze Slovenska, Estonska, Švédska a Portugalska. Tyto inovace a inovativní nástroje budou implementovány do každodenní činnosti a projektů projektových partnerů i dalších přímo spolupracujících organizací, pilotně bude ověřena jejich funkčnost a dále budou šířeny mezi další organizace patřící do cílové skupiny organizací.
Španělsko - Villa Ramadas International Treatment Centre Estonsko - NGO Tartu Catholic Education Centre Švédsko - SISU Idrottsutbildarna Slovensko – Nitra Community Foundation ČR - Dětský domov, základní škola a školní jídelna, Dolní Lánov 240 ČR - KOUS Vysočina ČR - Proxima Sociale, o. s. ČR - Spolu dětem o.p.s.
Modulový specifický vzdělávací program - dokumentace programu bude obsahovat podrobný popis koncipovaný tak, aby jak jednotlivé moduly, tak i jednotlivé nástroje mohly být použité samostatně, dále metodiky, pracovní postupy, výukové pomůcky. Dále bude obsahovat i popis zahraničních projektů a programů, ze kterých bylo čerpáno a zkušenosti s jejich aplikací v podmínkách ČR a zhodnocení přínosu inovací pro řešení problému CS osob s nezaměstnaností. Příručka dobré praxe - bude obsahovat kromě základních údajů o realizaci projektu vždy popis zahraničního projektu s rozborem aplikovatelnosti v ČR (včetně specifikace inovativního nástroje aplikovatelného v ČR), popis aplikace zahraničního projektu v ČR včetně rozboru jeho přínosu, metodik a pracovních postupů a příklad dobré praxe (příklad úspěšného zavedení v ČR). Příručka bude obsahovat minimálně 16 zahraničních projektů, ze kterých bude v ČR aplikováno minimálně 16 inovativních nástrojů). Rozsah minimálně 100 stran A5.
Projekt má 4 partnery ze zemí Estonsko, Švédsko, Portugalsko a Slovensko. Ti se podílejí na všech klíčových aktivitách a díky nim dojde k inovaci nástrojů pro vzdělávání mladistvých. Spolu s nimi budou pořádány workshopy, dílny a také závěrečná konference.

Operační struktura


Příjemce


Přehled zdrojů financování projektu


Termíny

v
v
v

Dopad projektu

Územní samosprávné celky a úřady samosprávných celků, jejich orgány a jimi zřízené nebo založené organizace a jejich zaměstnanci Děti, mládež a mladí dospělí Osoby opouštějící zařízení pro výkon ústavní nebo ochranné výchovy Příslušníci sociálně vyloučených romských komunit Nestátní neziskové organizace Zaměstnavatelé