Veřejný detail projektu

Informace o projektu

Hlavním záměrem projektu je revidovat systém kvality sociálních služeb a zefektivnit systém kontroly. Realizace bude zaměřena na zkvalitnění metodických, koncepčních a legislativních změn a jejich kontrolu v České republice.

 

V měsíci září 2014 bylo schváleno prodloužení projektu s cílem dopracování parametrů a kritérií kvality pro poskytování sociálních služeb s důrazem na jejich objektivizaci a měřitelnost. 

 

Aktivity, které budou v rámci projektu řešeny:

  • revize standardů kvality sociálních služeb a zákonných povinností poskytovatele,
  • aktualizace pravidel výkonu inspekcí a metodických postupů inspektorů (metodika inspekcí),
  • vstupní vzdělávací program pro inspektory - úředníky (zaměstnance krajských poboček Úřadu práce),
  • průběžné udržování jednotnosti systému inspekcí a kompetencí inspektorů ,
  • právní návrhy změny systému kvality a inspekcí,
  • publicita projektu.
Hlavním cílem projektu je vytvoření podmínek pro zefektivnění systému kontroly kvality sociálních služeb. A to zejména prostřednictvím systémové úpravy legislativní a metodické. Záměry projektu: • revize standardů kvality sociálních služeb a zákonných povinností poskytovatele, • aktualizace pravidel výkonu inspekcí a metodických postupů inspektorů, • právní návrhy změny systému kvality a inspekcí.
Do projektu nejsou zapojeni partneři.
V rámci realizace projektu došlo k úspěšnému naplnění stanovených cílů projektu. V první fázi projektu byly vytvořeny výstupy „Revidované Standardy kvality a zákonné povinnosti poskytovatele sociální služby“, „Finální verze návrhu Metodiky inspekcí sociálních služeb“ a byl vytvořen ucelený systém vzdělávání úředníků s názvem „Vstupní vzdělávání pro inspektory úředníky – vzdělávací program“. Ve druhé fázi projektu byl, skrze práci expertních skupin, aktualizován výstup „Revidované Standardy kvality a zákonné povinnosti poskytovatele sociální služby“, na který přímo navazuje dokument „Výkladový sborník“. „Výkladový sborník“ vznikl z důvodu nezbytnosti výkladu revidovaného zákonného pojetí kvality sociálních služeb, tj. znění povinností poskytovatele a kritérií standardů kvality sociálních služeb. Nově revidované standardy byly úspěšně vyzkoušeny v praxi v rámci pilotního ověření a pilotních inspekcí. Na základě výsledků z těchto pilotáží bylo proškoleno 93 inspektorů. Dále byl zpracován legislativní návrh změn zákona o sociálních službách, které mají být součástí systémové novely zákona s plánovanou účinností od 1. 1. 2017. Po celou dobu realizace projektu byla dodržována a zajišťována povinná publicita projektu. Veškeré materiály a místnosti určené pro jednání a setkání byly označovány v souladu s pravidly vizuální identity ESF v ČR a OP LZZ.
V rámci projektu došlo k naplnění všech sledovaných monitorovacích indikátorů.
V rámci realizace projektu byla navázána spolupráce s lektory např. z Rakouska, Slovenska, Švédska.

Operační struktura


Příjemce


Přehled zdrojů financování projektu


Termíny

v
v
v

Dopad projektu

1) orgány veřejné správy působící v oblasti sociální integrace - inspektoři - úředníci státní správy s agendou kvalita sociálních služeb - zaměstnanci krajských úřadů – osoby zapojované do týmu inspekce poskytování sociálních služeb 2) poskytovatelé sociálních služeb a další subjekty poskytující služby napomáhající sociální integraci cílovým skupinám - inspektoři kvality sociálních služeb - poskytovatelé sociálních služeb