Veřejný detail projektu

Informace o projektu

Projekt vychází z výstupů realizace aktivit od roku 2005, zejména z demografického vývoje a jevů, které se vproběhlém období nově objevily, tudíž je první komunitní plán neřešil.Statutární město má značný hospodářský význam, a to s sebou nese řadu důsledků. Do města se za získánímdobrého výdělku stěhuje řada lidí (a to i ze zahraničí). Přicházejí sami bez rodin a jejich volnočasové aktivity jsou často spojeny s rizikovými jevy (restaurace, herny).

Dále sociální odbor ve spolupráci s dalšími subjekty identifikoval zvyšující se výskyt osob a celých rodin ohrožených sociálním vyloučením, a to zejména z důvodu dopadu ekonomické krize, dále výskyt dětí a mládeže trávící volný čas na ulici. Některé části města navíc vykazují určité parametry tzv. sociálně vyloučených lokalit, proto zde město zřídilo nejen služebny městské policie, ale také nízkoprahový klub pro děti a mládež, kterýprovozuje Proxima Sociale, o.s.

Mimoto z praxe sociálního odboru vychází, že je nutné "podchytit"nové trendy související s transformací sociálních služeb, a to zejména u seniorů a osob se zdravotním postižením formou podpory jejich setrvání vdomácím prostředí.

Vzhledem k uvedeným změnám je nutné aktualizovat současný plán a zaměřit se na nové cílové skupiny:

- osoby ohrožené sociálním vyloučením a nacházející se v nepříznivé situaci

- rizikové děti a mládež se zaměřením na mladší školní věk

- cizinci

- senioři a osoby se zdravotním postižením žijící v domácím prostředí - podpora jejich setrvání v domácímprostředí

Proces KPSS na období 2014-2018 by měl hledat nové formy pomoci těmto ohroženým skupinám, zajistit komplexní a dostupný zdroj informací o poskytovaných sociálních službách odpovídající zjištěným potřebám,optimalizovat finanční toky města v oblasti sociálních služeb a zaměřit se na spolupráci s obcemi spádovéhoúzemí.

Potřebnost projektu dokládá Usnesení města Mladá Boleslav č. 1191 ze dne 18. 8. 2011 a zájem okolních obcí a poskytovatelů sociálních služeb o spolupráci.

Hlavním cílem projektu je realizace procesu plánování dostupnosti soc. služeb na území města MB, a to formou aktualizace komunitního plánu rozvoje soc. služeb, s důrazem na vyhodnocení plnění a efektivity platného plánu a rozšíření metody na nové cílové skupiny. Současně podporuje i spolupráci v rámci spádového území města pro zefektivnění poskytování sociálních služeb. Cíle projektu: -aktualizace všech analytických podkladů a rozšíření o nové cílové skupiny -vyhodnocení a monitoring -zprac.analýzy potřeb v celém území -zprac. aktualizace KPSS MB a pravidel pro vyhodnocování plnění pro celé území -zprac. katalogu poskytovatelů sociálních a návazných služeb Specifickými cíli projektu jsou: -zapojení široké veřejnosti -iniciace nových pracovních skupin -navázání spolupráce s obcemi
Centrum pro komunitní práci střední Čechy
V rámci projektu se uskuteční tyto činnosti: - Zpracování podkladů pro KPSS MB - aktualizace socio-demografické analýzy zaměřené na soc. oblast - aktualizace analýzy poskytovatelů registrovaných soc. služeb - zmapování a vyhodnocení finančních zdrojů systému soc. služeb - zpracování analýz potřeb uživatelů u 4 nových cílových skupin - Informování a zapojení veřejnosti - Podpora spolupráce v rámci celého území ORP Mladá Boleslav - Zpracování KPSS MB včetně finančních nástrojů zajišťujících naplňování strategie - Zpracování katalogu poskytovatelů sociálních a návazných služeb - Realizace workshopů a konzultací pro účastníky projektu za účelem zajištění odbornosti týmu v metodě plánování - Vyhodnocení a monitoringu plánu
Výstupem je platný Komunitní plán sociálních služeb statutárního města Mladá Boleslav na období 2014 - 2018 (dále KPSS MB). V rámci aktualizace, která je podkladem pro zajištění dostupnosti a kvality soc. služeb občanům, použijeme stejně jako v předešlém období metodu komunitního plánování (doporučenou MPSV). Základem je spolupráce všech cílových skupin projektu, tj. uživatelů, zadavatelů, dotčených občanů, poskytovatelů sociálních služeb a veřejné správy. V rámci spolupráce budou řešena témata, která se v území za posledních 5 let (tj. od vytvoření prvního plánu) objevila jako potřebná k řešení. Dojde k vytvoření katalogu poskytovatelů soc. služeb v tištěné podobě jako informačního nástroje o poskytovaných službách na území.

Operační struktura


Příjemce


Přehled zdrojů financování projektu


Termíny

v
v
v

Dopad projektu

- poskytovatelé sociálních služeb a další subjekty poskytující služby napomáhající sociální integraci cílovým skupinám - zadavatelé sociálních služeb