Veřejný detail projektu

Informace o projektu

 

Projekt je zaměřen na prosazování rovných příležitostí žen a mužů a slaďování rodinného a pracovního života v zaměstnavatelské sféře v okrese Cheb a městě Sokolově.

 

Projekt bude zahájen osvětovou kampaní, která bude následně pokračovat po celou dobu realizace projektu. Osvětová činnost zahrnuje tvorbu a distribuci informačního letáku pro obecné seznámení s problematikou rovných příležitostí široké veřejnosti se zaměřením na zaměstnavatele, zaměstnance a osoby pečujícího o závislého člena rodiny, mediální kampaň zahrnující články v tisku a rozhlasové šoty a závěrečnou konferenci a workshop, která by měla motivovat další zaměstnavatele k realizaci genderových opatření.

 

Dále se projekt zaměřuje na vzdělávací aktivity pro zaměstnavatele a osoby pečující o závislého člena rodiny v oblasti rovných příležitostí a slaďování rodinného a pracovního života a genderové audity včetně implementace vhodných opatření v 5 členských firmách OHK Cheb a 2 městských úřadech v Aši a Sokolově.

 

Projekt je zaměřen na cílové skupiny zaměstnavatelů, zaměstnanců a osob pečujících o závislého člena rodiny především v členských firmách OHK Cheb a zapojených úřadech, osvětové aktivity budou mít dopad i na širší okruh těchto cílových skupin a širší území (celý Karlovarský kraj).

 

Hlavním cílem projektu je prosazování cílených opatření pro plnění principu rovných příležitostí žen a mužů na trhu práce a vytváření podmínek pro soulad rodinného a pracovního života. Specifické cíle: Navýšení flexibilních pracovních míst pro osoby vracející se po RD Navýšení počtu firem a úřadů, které byly odborně proškoleny v oblasti RP Navýšení počtu firem, u kterých byly realizovány genderové audity Navýšení počtu úřadů samosprávy, u kterých byly realizovány genderové audity Navýšení počtu firem implementujících opatření z genderových auditů Navýšení počtu úřadů implementujících opatření z genderových auditů Navýšení procentního zastoupení žen v managementu firem Snížení rozdílů v platech mužů a žen
APERIO - Společnost pro zdravé rodičovství o.s., Lázně Františkovy Lázně a.s., Město Sokolov, Město Aš
V průběhu projektu budou realizovány následující klíčové aktivity projektu: KA 01 Šíření výstupů projektu a osvěta ? Informační leták o problematice rovných příležitostí ? Odborné články o výstupech projektu a problematice rovných příležitostí žen a mužů v regionálním tisku ? Rozhlasové šoty informující o výstupech projektu a o problematice rovných příležitostí v regionálních médiích ? Závěrečný workshop „Sdílení zkušeností s realizací genderových opatření v organizacích na Chebsku“ KA 02 Vzdělávací aktivity v oblasti rovných příležitostí pro zaměstnavatele a zaměstnance členských firem OHK Cheb a zapojených úřadů ? Školení pro zaměstnavatele na téma „Rovné příležitosti v organizacích“ ? Semináře pro zaměstnance a rodiče na rodičovské dovolené na téma „Úspěšné sladění rodinného a pracovního života“ KA 03 Genderové audity ve firmách a na úřadech samosprávných celků Genderový audit pomáhá identifikovat nevyužité personální a znalostní lidské zdroje skryté uvnitř organizace, které se ztrácí díky nedostatečnému uplatňování RP žen a mužů. Genderový audit není kontrola, ale specifický pohled do procesů a fungování firmy z hlediska RP a to jak směrem k vlastním lidem, tak navenek k zákazníkům a zákaznicím. Výstupy auditu jsou použity pro zpracování návrhu konkrétních změn. Genderové audity budou realizovány v 5 členských firmách OHK Cheb s větším počtem zaměstnanců a na městských v regionu, které projevily zájem o realizaci genderového auditu (Aš, Sokolov). KA 04 Zavádění flexibilních forem organizace práce a jejich ověřování v praxi V rámci projektu bude vytvořeno 10 flexibilních pracovních úvazků přednostně v organizacích, ve kterých budou prováděny generové audity, popř. v dalších, které budou podporovat zavádění i jiných opatření pro RP (motivační prvek). Některá místa budou přeměněna z klasických již existujících pracovních úvazků na flexibilní, u některých organizací dojde k vytvoření úplně nového flexibilního pracovního místa. Na flexibilní pracovní místa budou čerpány mzdové příspěvky z projektu po dobu jednoho roku. KA 05 Monitoring a evaluace projektu V rámci této KA budou nastaveny, sledovány, měřeny a hodnoceny reálné dopady projektu na rovnost žen a mužů na základě genderových průzkumů realizovaných na začátku a na konci realizace projektu mezi členskými firmami OHK Cheb a zapojenými MÚ. KA 06 Řízení a administrace projektu
Projekt bez mezinárodní spolupráce.

Operační struktura


Příjemce


Přehled zdrojů financování projektu


Termíny

v
v
v

Dopad projektu

? Osoby pečující o závislého člena rodiny ? Zaměstnanci ? Zaměstnavatelé ? Ženy v předdůchodovém věku