Veřejný detail projektu

Informace o projektu

Popis projektu

Současná tendence v Kraji Vysočina (dále Kraji), pokud jde o počet a věkovou strukturu obyvatelstva, není nijak příznivá. Podle údajů ČSÚ k 31. 3. 2011 došlo v tomto roce k úbytku obyvatel o 248 (více vystěhovalých obyvatel než přistěhovalých, více zemřelých než narozených). Mění se také věková struktura obyvatel: ubývá narozených a přibývá osob ve skupině 65+. Mladí lidé z kraje odcházejí.

Předkladatelem projektu je územně samosprávný celek, který obohacuje projekt o aspekty podnikatelských subjektů a nestátních neziskových organizací. Kraj vytvořil partnerství, které disponuje odlišnými zkušenostmi s řešením problematiky rovných příležitostí a slaďováním pracovního a rodinného života. Záměrem projektu je v Kraji Vysočina vytvořit podmínky pro zlepšení pracovního a rodinného života obyvatel. To znamená realizovat aktivity jak na straně zaměstnavatele, tak zaměstnance.

 

 

Projekt se zaměří

 

-       na subjekty zřízené Krajem Vysočina, s cílem vypracovat Metodiku opatření na podporu slaďování práce a rodiny do plánu jejich personálního rozvoje. Zaměří se na fungování organizací, na změny image těchto subjektů tak, aby se v nich zvýšil zájem o zaměstnání a tím se zvýšila i kvalita zaměstnanců a dlouhodobé setrvání v zaměstnání, aby se zlepšila jejich produktivita, motivace a přínos organizaci a v důsledku toho i zlepšení pracovních podmínek pro pracovní a rodinný život.

-       bude vyhlášena soutěž "Podnik příznivý rodině" s cílem vytvářet pro-rodinné prostředí, jako jednoho ze základních cílů pro slaďování profesního a rodinného života.

-       jde o vytvoření sítě míst - Family Points, které nabídnou pomoc při krátkodobé péči o dítě a informace související se zapojováním žen/mužů po MD/RD na trh práce, se slaďováním při respektování rovných příležitostí pro ženy a muže.

-       u příležitosti 15. května bude slaven Den rodiny vyhlášený OSN.

-       na veřejnost (v rámci povinné publicity), která bude informována o výsledcích projektu.

 

-motivovat management příspěvkových organizací Kraje k realizaci politiky přátelské k rodině a genderově příznivé politiky s cílem přilákat kvalifikované odborníky a stabilizovat lidské zdroje. Bude realizován genderový audit s cílem vypracovat Metodiku opatření na podporu slaďování pracovního a rodinného života do plánu personálního rozvoje. - přispět ke slaďování pracovního a rodinného života na straně především žen, i mužů vracejících se pro MD/RD na trh práce. Konkrétním cílem je vytvoření sítě míst - Family Point - ve 3 městech. - u příležitosti 15. května Dne rodiny vyhlášeného OSN pořádat aktivity na podporu rovných příležitostí a slaďování pracovního a rodinného života.
Centrum pro rodinu a sociální péči, 6. SENSE s.r.o., Informační a poradenské centrum Vysočina o.p.s.
Projekt byl úspěšně zahájen 1. 7. 2012. Projekt bude realizován 36 měsíců na základě 8 klíčových aktivit: 01 - Fáze přípravy; 02 - Rodinné audity v organizacích, zřízených Krajem Vysočina - Zpracování Metodiky opatření na podporu slaďování pracovního a rodinného života do plánu personálního rozvoje; 03 - Soutěž Podnik přátelský rodině v Kraji Vysočina; 04 - Zřizování Family Point (FP); 05 - Činnost a aktivity Family Pointů (FP); 06 - Den rodiny; 07 - Interaktivní podpora rovných příležitostí; 08 - Závěrečná konference.
Počet podpořených osob – celkem 101 Počet nově vytvořených/inovovaných produktů – 9 KA 2 - Metodika opatření na podporu slaďování pracovního a rodinného života do plánu personálního rozvoje včetně příkladů dobré praxe. KA 3 - aktualizace metodiky z projektu MOPPS pro soutěž Podnik přátelský rodině. KA 4 - Koncepce budování Family point - - Vybudované 3 Family pointy (celkem 4 produkty) KA 6 - Koncepce Dne rodiny KA 7 – interaktivní pomůcky - pexeso/kvarteto a stolní dovednostní hra (celkem 2 produkty)
Ne.

Operační struktura


Příjemce


Přehled zdrojů financování projektu


Termíny

v
v
v

Dopad projektu

- Projekt předpokládá zapojení přibližně 8 - 10 příspěvkových organizací Kraje, které se stanou jádrem sítě zaměstnavatelů s prorodinným firemním klimatem v Kraji Vysočina. Ve třech organizacích bude proveden genderový audit. - Zapojení cílové skupiny ženy vracející se po rodičovské dovolené nebo po péči o závislého člena rodiny na trh práce nebo muži v obdobné situaci jako ženy s malými dětmi spočívá v možnosti navštěvovat centra Family Point - bezbariérové místo přátelské rodině, které umožňuje krátkodobě pečovat o malé děti a získávat informace pro podporu rodinného života. Jsou to i místa, kde jim bude zprostředkováno individuální poradenství a v rámci kariérového poradenství budou směřováni na změnu životního stylu. - Územní samosprávné celky a úřady samosprávných celků, jejich orgány a jimi zřízené nebo založené organizace a jejich zaměstnanci - Zaměstnavatelé