Veřejný detail projektu

Informace o projektu

V rámci projektu bude podpořeno celkem 550 klientů cílové skupiny. Klientovi projektu bude poskytnuto poradenství za účelem zlepšení sebepoznání, sebejistoty, asertivity, zvýšení sebevědomí a soběstačnosti, zvýšení jeho motivace k rekvalifikaci a při získávání pracovních příležitostí. Projekt obsahuje motivační, poradenské a vzdělávací aktivity, které povedou ke zvýšení celkové vzdělanosti cílové skupiny. Pracovní a odborné zkušenosti, získané v rámci praxe a školení, posílí šance umístění klienta na vhodném pracovním místě.

Základním pilířem projektu bude sestavení vhodného rozvojového a výukového plánu aktivit každého klienta. V rámci poradenských programů může klient absolvovat pracovní nebo bilanční diagnostiku za účelem zjištění pracovního a osobnostního potenciálu a posouzení jeho předpokladu pro uplatnění na trhu práce.

Cílem Motivačního kurzu STANDARD je obnovení nebo vybudování základních pracovních návyků, příprava účastníků na podmínky vstupu do zaměstnání, všestranné rozvíjení komunikačních dovedností a písemného projevu klienta. Hlavním cílem je prvotní podpora a pomoc při překonávání handicapů plynoucích ze stigmatu nezaměstnanosti nebo dokonce kumulované s dalšími osobními problémy. Nabídka aktivit pomůže skupině zvýšit jejich motivaci a důvěru v sama sebe a tím podpoří i jejich zaměstnatelnost.

Individuální poradenství nabídne klientům maximální podporu, možnost konzultovat klientovu aktuální situaci s odborným poradcem, získat informace o sobě, o svých silných a slabých stránkách, nalézt adekvátní uplatnění v projektu a také na trhu práce. Klienti budou mít možnost požádat o pomoc osobního asistenta, který jim pomůže připravit se na pracovní pohovory.

Klienti budou absolvovat maximálně dva kurzy, mezi nimiž musí být logická provázanost, musí být potřebné na trhu práce, popř. se musí jednat o profesní kvalifikace jako součást kompletní kvalifikace.

Klientům jsou určeny různé druhy doprovodných opatření, které jim ulehčí účast v projektu (cestovné, občerstvení apod.). Mzdovými příspěvky budou podpořeni zaměstnavatelé, kteří pro klienty projektu vytvoří nová pracovní místa. V souvislosti s projektem bude vytvořeno 65 pracovních míst, z toho bude 20 pracovních míst nově vytvořeno a 45 podpořeno formou společensky účelných pracovních míst vyhrazených dle pravidel APZ.

Globálním cílem projektu je zvýšení zaměstnatelnosti a integrace osob evidovaných na úřadech práce v Jihomoravském kraji a splňujících podmínku dlouhodobé evidence na trh práce prostřednictvím realizace komplexního programu, tj. pomocí poradenských, motivačních, diagnostických a vzdělávacích aktivit. Komplexní pojetí aktivit projektu slouží k maximálnímu posouzení potenciálu klienta a vede k efektivní volbě jeho dalšího uplatnění. Individuální přístup umožní nejvyšší efektivitu pro úspěšné absolvování projektu klientem a posílí jeho šance na umístění na vhodném pracovním místě.
Projekt předložil Úřad práce České republiky – Krajská pobočka v Brně. Na jeho realizaci se budou podílet všechny úřady práce v Jihomoravském kraji.
Projekt byl realizován na území celého Jihomoravského kraje, tj. ve všech 7 okresech, aktivity nabízené klientům probíhaly 26 měsíců. Dodavatelem vzdělávacích, poradenských a motivačních aktivit projektu se stala na základě výběrového řízení společnost Počítačová služba s.r.o. ve sdružení s Republikovým centrem vzdělávání, s.r.o. Do projektu bylo zařazeno 644 osob. Dne 10. září 2015 se konala závěrečná konference, na které byly vyhodnoceny dosažené cíle projektu, dopady na celoživotní vzdělávání cílové skupiny a trh práce v Jihomoravském kraji a postupy, které se při realizaci osvědčily. V závěru realizace projektu byla vydána brožurka Příručka dobré praxe, jejímž cílem bylo ukázat hmatatelné výsledky a přinést inspiraci a impulzy k zahájení dalších užitečných projektů, které naší zemi pomohou řešit tak aktuální problémy, jakými rozvoj lidských zdrojů, oblast celoživotního vzdělávání a zaměstnanosti bezesporu jsou.
Projekt byl zaměřen na zvýšení zaměstnatelnosti uchazečů o zaměstnání, kteří byli v evidenci déle než 12 měsíců. Komplexní program, který byl vytvořen jako potenciál možností vzdělávání v rámci motivačních, poradenských a vzdělávacích aktivit pro klienty evidované na kterémkoliv úřadu práce v JmK, pomohl klientům překonat překážky pro začlenění osob cílové skupiny na trh práce, zkvalitnit a zvýšit jejich znalosti a dovednosti pomocí rekvalifikačních kurzů a také poskytnout příležitost ke sladění osobního a pracovního života. Celková doba realizace projektu byla 39 měsíců, z toho realizace dodavatelem aktivit 28 měsíců. Aktivity pro klienty probíhaly 26 měsíců. Do projektu bylo vybráno 735 osob, Dohodu o účasti v projektu podepsalo 644 osob. Klientům projektu byl v rámci Motivačního kurzu STANDARD sestaven Plán rozvoje klienta, který při výstupu klienta z projektu byl vyhodnocen. Poradenský program (pracovní či bilanční diagnostiku) absolvovalo 334 klientů, Program finanční gramotnosti 221 klientů a Job club SPECIÁL 200 klientů. V rámci individuálního poradenství využilo 528 klientů 1154,5 hodin poradenství. Klienti mohli absolvovat až 2 na sebe navazující rekvalifikace, celkem bylo vydáno 282 osvědčení o úspěšném absolvování rekvalifikačního kurzu. Do zaměstnání nastoupilo 118 klientů (21 nových míst a 38 společensky účelných pracovních míst se mzdovými příspěvky, 1 OSVČ, 53 vhodných míst bez mzdových příspěvků a 5 jiných míst), což představuje 18 % ze všech klientů projektu. Výstupy z diagnostik a vyhodnocených plánů rozvoje klienta slouží jako podklad pro případnou následující práci s klientem poradcům pro zprostředkování zaměstnání na úřadech práce v JmK.
Projekt nepředpokládá využití mezinárodní spolupráce.

Operační struktura


Příjemce


Přehled zdrojů financování projektu


Termíny

v
v
v

Dopad projektu

Projekt je určen pro osoby, které jsou evidované na kterémkoliv úřadu práce Jihomoravského kraje jako uchazeči o zaměstnání déle než 12 měsíců, tj. osoby dlouhodobě nezaměstnané.