Veřejný detail projektu

Informace o projektu

Projekt je zaměřen na zkvalitnění výkonu sociálně právní ochrany dětí v ORP Broumov. Stávající zaměstnanci OSPOD se budou podílet na zavádění nových standardů, prohlubovat si znalosti, ověřovat nové metodiky a metody práce v praxi, sdílet dobrou praxi a výměnu zkušeností s dalšími subjekty působícími v oblasti ochrany dětí. Jako podpora při zavádění standardizace budou vytvořeny metodiky a vzdělávání pracovnic přispěje k jejich profesnímu rozvoji a inovaci v jejich práci. Zároveň bude dovybavena jednací místnost, která slouží pro jednání pracovnic OSPOD a ve které budou probíhat kulaté stoly a workshopy. Projekt přinese pracovnicím možnost zintenzivnit svůj výkon a zvýšit si svou odbornou způsobilost při práci s ohroženými skupinami prostřednictvím účasti na školení a samostudiem odborné literatury, která bude v projektu zakoupena. Vzhledem k náročné pozici pracovnic OSPOD, které pracují s ohroženými skupinami osob, bude v rámci projektu poskytováno odborné poradenství a supervize.

Cílem projektu je zkvalitnění výkonu práce v oblasti SPOD, kterého bude dosaženo prostřednictvím: - vytvořených metodik a pracovních postupů včetně analýzy náročnosti výkonu SPOD v ORP Broumov, - prohloubení odborných znalostí zaměstnanců OSPOD, profesionalizace a zkvalitnění jejich výkonu (nákup odborné literatury a samostudium, vzdělávání pracovnic), - zajištění supervize, odborného dohledu a nácviku získaných dovedností, - nastavení spolupráce s dalšími subjekty a odborníky, - nově vytvořené sekce na webu města, kterou bude zajištěno snadnější a rychlejší zpřístupnění informací o problematice SPOD a - zřízení fóra pro dotazy občanů, čímž dojde k propojení OSPOD s veřejností.
Projekt nemá partnery.
Veškeré aktivity byly průběžně plněny po celou dobu realizace projektu s ohledem na potřebu jejich zajištění. Nákup vybavení a odborné literatury proběhl v první polovině realizace, také aktualizace webových stránek probíhala spíše v první polovině realizace vzhledem k potřebě rychlého využití nově vytvořené sekce pracovnicemi OSPOD, ale i obyvateli ORP Broumov. Školení bylo plánováno s ohledem na časové možnosti pracovnic a realizováno v závislosti na otevření seminářů vztahujících se k požadované oblasti práce. Workshopy, kulaté stoly a supervize probíhaly kontinuálně po celou dobu realizace. Metodiky reagovaly přímo na specifika v práci oddělení SPOD ORP Broumov a byly tedy před jejich zpracováním konzultovány v rámci workshopů pracovnicemi a odborníkem. Metodiky byly zpracovány ke konci projektu, následovalo jejich procvičení a implementace do praxe. Realizace projektu byla dle rozhodnutí ukončena řádně ke dni 31. 8. 2015. V průběhu projektu jsme prováděli propagaci projektu podle Manuálu pro publicitu OP LZZ a dle plánu v žádosti o dotaci. Přiznaná dotace byla využita v souladu s rozhodnutím pouze na způsobilé výdaje uvedené v rozpočtu projektu. Při realizaci projektu byl dodržen datum ukončení realizace projektu.
V projektu byly realizovány celkem 4 klíčové aktivity (KA), z toho 3 zaměřené odborně na problematiku OSPOD a 1 na administraci a řízení projektu. Cíle všech KA byly splněny. Jednotlivé aktivity obnášely zajištění nákupu literatury, technického a materiálního dovybavení prostor jednací místnosti OSPOD, kde vzniklo zázemí pro odborné pracovníky a dále byla zakoupena technika, která je využívána pro zvýšení efektivity práce pracovnic oddělení OSPOD. V rámci realizace projektu zejména s ohledem na zvýšení a prohloubení znalostí absolvovaly pracovnice celkem 28 kurzů a byla nakoupena veškerá odborná literatura pro možnost samostudia a získání zákonné opory pro efektivní využití pracovnic oddělení při jejich práci v oblasti SPOD.Pro efektivnější práci pracovnic oddělení a také s ohledem na občany v ORP Broumov byly aktualizovány webové stránky a byla vytvořená sekce OSPOD, kde jsou vloženy kontakty na pracovnice, rozdělení obvodů, ke stažení jsou zde dostupné formuláře pro jednotlivé úkony z oblasti SPOD. Sekce obsahuje, pro možnost dalšího využití občanů i pracovnic OSPOD odborné články, Veřejné fórum a Anonymní hlášení. Monitorovací indikátory byly průběžně sledovány a plněny. Ke konci realizace projektu, tj. k 31. 8. 2015, se podařilo všechny indikátory splnit dle naplánovaných hodnot. Největší přínos přináší možnost kvalitně a pilotně ověřovat v praxi nově zaváděné standardy práce v oblasti SPOD, dále v prohloubení odborných znalostí stávajících zaměstnanců OSPOD dle novely zákona, v profesionalizaci pracovnic a zkvalitnění jejich pracovního výkonu a přínosné v provedení supervizí a odborného dohledu včetně nastavení spolupráce s dalšími subjekty a odborníky.

Operační struktura


Příjemce


Přehled zdrojů financování projektu


Termíny

v
v
v

Dopad projektu

Všichni stávající zaměstnanci OSPOD.