Veřejný detail projektu

Informace o projektu

V rámci oblasti vzdělávání interních lékařů, bude nastaven systém postgraduálního vzdělávání lékařů se zaměřením na vzácná onemocnění. Součástí vzdělávacích aktivit bude vytvoření sítě regionálních center spolupracujících na dalším vzdělávání a zvyšování úrovně znalostí a postupů vtahujícím se k problematice vzácných onemocněních, a to jak na úrovni odborné veřejnosti, tak i veřejností laické. Vzhledem k tomu, že vzácná onemocnění jsou skupina 6000-8000 heterogenních onemocnění, která mají nízkou prevalenci/výskyt a v případě určení chybné diagnózy je velké riziko nevratného poškození zdraví či úmrtí klientů/pacientů. Hlavní problém tkví v tom, že neexistuje dostatečná identifikace u lékařů v prvním kontaktu/linii a následující prodleva v jejich diagnostice, terapii, ale i nerovnosti a nedostatečné kvalitě poskytovaných služeb.

V oblasti vzdělávání praktických lékařů, realizovaných katedrou všeobecných praktických lékařů, je projekt zaměřen na novelizaci specializačního kurikula a rekvalifikačních podmínek pro ostatní obory. Vzhledem k nedostatku praktických lékařů, kdy nejsou plně pokryty potřeby současné populace, je aktualizace těchto podmínek velmi důležitá. Rovněž stoupá náročnost na požadavky poskytování primární péče, a to nejenom co se týká odborných znalostí, vědomostí a dovedností, ale i zajištění bezpečí pacientů a kvality poskytované zdravotní péče a zdravotních služeb.V případě aktualizace kurikula specializačního vzdělávání je přínos pro celou skupinu lékařů ve specializační přípravě, ať už přímý, formou vzdělávacích kurzů nebo e-learningu nebo nepřímý, formou aktualizace a vylepšení celého kurikula. Cílová skupina tvořená lékaři ve specializačním vzdělávání je jednoduše oslovitelná prostřednictvím IPVZ potažmo cestou akreditovaných školitelů.

V rámci realizace projektu dojde k významnému rozvoji kvalifikační úrovně a kompetencí lékařských zdravotnických pracovníků, která povede ke zvýšení jejich aktivní účasti v celoživotním vzdělávání a posílení jejich postavení na trhu práce. Rovněž nezanedbatelná je motivace zaměstnavatelů ve zdravotnictví k prosazování odborného vzdělávání zaměstnanců v rámci organizace, jako prostředku k posílení jejich konkurenceschopnosti.

 

 

 

 

 

Hlavními cíli vzdělávacích aktivit projektu je podpora celoživotního vzdělávání lékařů v rámci národní vzdělávací soustavy. Hlavní cíle vzdělávacích aktivit projektu, jak bylo uvedeno v předchozích kapitolách, jsou rozděleny do 2 oblastí, a to vzdělávání praktických lékařů a lékařů internistů. Hlavním cílem projektu v oblasti vzácných onemocnění je zajištění kontinuálního a systematického vzdělávání lékařů internistů v problematice vzácných onemocnění, a to formou specializovaných kurzů a kongresů. Dalším cílem v této oblasti je vytvoření systému proškolených a vzdělaných Krajských koordinátorů. V oblasti vzdělávání praktických lékařů je hlavními cíli novelizace kurikula specializační přípravy a novelizace rekvalifikačních požadavků z jiných oborů. Bude zohledněn posun v kompetencích praktických lékařů a další trendy, které provázejí rozvoj tohoto oboru, jeho role a postavení v systému zdravotní péče. Dalším cílem je poskytnou vzdělání praktickým lékařům v oblasti kvality a bezpečí, uvést terminologii kvality a seznámit účastníky s novými opatřeními, které se týkají této problematiky. Dalším cílem je také motivace praktických lékařů ke zvyšování kvality a bezpečí při poskytování zdravotní péče a zdravotních služeb a nabídnutí jednoduchých nástrojů ke zvyšování organizační úrovně praxí praktických lékařů.
Projekt nemá partnery

Operační struktura


Příjemce


Přehled zdrojů financování projektu


Termíny

v
v
v

Dopad projektu

Cílovou skupinou výzvy jsou fyzické osoby - zaměstnanci (ve smyslu § 6 zákoníku práce) organizací zřizovaných MZ ČR, organizací zřizovaných a zakládaných kraji, organizací zřizovaných a zakládaných obcemi nebo ostatních poskytovatelů zdravotních služeb, přičemž tito zaměstnanci musí zároveň být lékařskými nebo nelékařskými zdravotnickými pracovníky ve smyslu zákona č. 95/2004 Sb. nebo zákona č. 96/2004 Sb., popř. jde o jiné odborné pracovníky způsobilé k výkonu zdravotnického povolání ve smyslu zákona č.96/20004 Sb. Osoby samostatně výdělečně činné a jejich zaměstnanci:Dále jde o OSVČ a jejich zaměstnance, kteří jsou zároveň lékařskými nebo nelékařskými zdravotnickými pracovníky ve smyslu zákona č. 95/2004 Sb. nebo zákona č. 96/2004 Sb., popř. jde o jiné odborné pracovníky způsobilé k výkonu zdravotnického povolání ve smyslu zákona č.96/20004 Sb.