Veřejný detail projektu

Informace o projektu

 

 

Obecný cíl: - prosazení cílených opatření pro plnění principu rovných příležitostí žen a mužů na trhu práce a vytváření podmínek pro soulad rodinného a pracovního života

 

Specifické cíle: změna přístupu zaměstnavatelů a motivace k uplatňování rovných příležitostí žen a mužů v Brně a okolí,  odbourávání genderových stereotypů na trhu práce i ve společnosti, - pozitivní změna situace CS ohrožené na trhu práce: maminky po rodičovské dovolené a jejich návrat na trh práce  (10)

 

- zavedení konkrétních opatření (24) na základě vzdělávání u 4 velkých zaměstnavatelů

 

- vyprodukování divadelního představení na téma rovných příležitostí pro CS, zaměstnavatele a relevantní organizace

 

- vyprodukování a odvysílání na ČT atraktivního osvětového seriálu docu soap, celková změna a osvěta v ČR

 

Situace na trhu práce v Brně a okolí z hlediska rovných příležitostí žen a mužů není nijak utěšená. Ženy jsou v zaměstnání diskriminovány, jsou vytlačovány na sekundární trh práce, mateřství je pro zaměstnavatele stále důvodem pro nepřijetí nebo naopak jsou diskriminovány ještě bezdětné ženy ve fertilním věku - automaticky je předpokládán konflikt pracovních a rodinných rolí. Samoživitelství je stigmatem. Osamělé matky jsou nejvíce nezaměstnaností a chudobou ohroženou skupinou a proto se na ně projekt zaměřuje. Obecně ženy musí pracovat za nižší plat. Čím vyšší a prestižnější pozice, tím je pravděpodobnější, že bude obsazena mužem, v managementu je podíl žen pouze 2 z 10. Ženy jsou podceňovány i obecně. Častým jevem je vícenásobné znevýhodnění (nízká kvalifikace, romská etnická příslušnost a/nebo špatný zdravotní stav, samoživitelství), které zvyšuje ohrožení těchto osob diskriminací a zneužitím ze strany zaměstnavatelů.Také na spolupůsobení těchto kategorií se chce projekt zaměřit. Důsledkem je nezaměstnanost, sociální a finanční deprivace žen v různých životních situacích a potažmo jejich dětí Příčiny jsou:

 

- nízké povědomí zaměstnavatelů o výhodách zavádění opatření vyrovnávající příležitosti

- masově rozšířené genderové stereotypy

- pasivita místní samosprávy

- legislativa

- u některých žen neznalost svých práv, odevzdání se tradici

 

Projekt tuto situaci řeší komplexním programem, který jednak účinně pomáhá ženám samoživitelkám, aktivizuje odbornou i širokou veřejnost, NNO, a zejména 4 velké zaměstnavatele s pobočkami po celé ČR k zavedení cílených a praktických opatření k zlepšení situace žen na trhu práce. Potřebnost projektu dále vyplývá z přípravné analýzy potřeb CS, trhu práce a organizací. Byly osloveni 4 velcí zaměstnavatelé a dalších 40 místních různých organizací, převážná většina z nich projekt přivítala a přislíbila spolupráci (konkrétně v popisech CS), všichni se shodli na potřebnosti a smysluplnosti projektu pro region.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Obecný cíl: - prosazení cílených opatření pro plnění principu rovných příležitostí žen a mužů na trhu práce a vytváření podmínek pro soulad rodinného a pracovního života Specifické cíle: - změna přístupu zaměstnavatelů a motivace k uplatňování rovných příležitostí žen a mužů v Brně a okolí - odbourávání genderových stereotypů na trhu práce i ve společnosti - pozitivní změna situace CS ohrožené na trhu práce: maminky po rodičovské dovolené a jejich návrat na trh práce (10) - zavedení konkrétních opatření (24) na základě vzdělávání u 4 velkých zaměstnavatelů - vyprodukování divadelního představení na téma rovných příležitostí pro CS, zaměstnavatele a relevantní organizace - vyprodukování a odvysílání na ČT atraktivního osvětového seriálu docu soap, celková změna a osvěta v ČR
Centrum experimentálního divadla, příspěvková organizace Centrum experimentálního divadla (CED) je příspěvkovou organizací Statutárního města Brna. CED zajišťuje činnost divadelních souborů: Divadlo Husa na provázku, HaDivadlo a Divadlo U stolu. Jeho další aktivitou je Projekt CED, jež podporuje a vyhledává umělecké aktivity, organizuje divadelní projekty a festivaly. Mimo "velké" akce se v rámci Projektu CED koná řada divadelních představení. Vystupují zde známé divadelní soubory z ČR, např. Divadlo Archa, Činoherní studio Ústí nad Labem, i divadelní soubory ze zahraničí. Na sklepní scéně mají svůj prostor i amatérské divadelní soubory, např. pro začínající divadelní soubory je určen program Večery pro Ellen. Součástí projektu je tvorba divadelního představení, kdy klientky profesionální dramaturgyni vypoví své často dramatické životní zkušenosti na jejichž základě sestaví divadelní hru a režisérka s nimi nazkouší představení na téma rovných příležitostí žen a mužů. Partner projektu Centrum experimentálního divadla, příspěvková organizace města Brna se zapojí zejména v klíčové aktivitě 03 Realizace divadelního představení, dále do KA 05 - Šíření výstupů a osvěta a bude spolupracovat při evaluaci projektu KA 06, bude se podílet i na publicitě projektu skrze své PR. Jedná se o pratnera s finanční účastí (položky v rozpočtu označeny CED). Projekt bude trvat 15 měsíců a partner se zapojí na dobu 11 měsíců, od 2. do 12. měsíce projektu. Projekt obsahuje teatroterapeutický program pro 10 klientek na 6 měsíců a bude obsahovat ze strany partnera tyto činnosti: - partner poskytne jednu ze svých scén pro šest divadelních představení - poskytne prostory pro nazkoušení představení na scéně dva týdny před hraním pro veřejnost - zaměstná a vybere umělecké pozice v realizačním týmu - tedy dramaturgyni, herce/čku - lektora/ku, režiséra/ku, tutora dramaturgie, kteří budou přímo pracovat s cílovou skupinou - umožní natáčení ve svých prostorách pro seriál žánru docu soap, zajistí organizaci ze své strany Uvedení členové/nky realizačního týmu budou spolupracovat s koordinátorem/kou aktivit, psychologem/žkou, manažerem/kou projektu a genderovou expertkou.

Operační struktura


Příjemce


Přehled zdrojů financování projektu


Termíny

v
v
v

Dopad projektu

Při přípravě projektu jsme rozvinuli spolupráci s oborem Genderových studií Fakulty sociálních studii při Masarykově univerzitě, která může být pro projekt velmi přínosná a domluvili účast, jak pedagogů a pedagožek, Dále pak spolupracujeme s Pedagogickou fakultou MU s oborem Sociální pedagogika, který je rovněž k tématu velmi relevantní. V tomto případě jde o potřeby typické pro vzdělávací instituci a její relevantní zástupce: - seznámení s reálnými problémy CS - poznání zástupců a zástupkyň NNO z oboru - inspirace inovativním a zajímavým mezioborovým projektem Tyto potřeby projekt svými aktivitami naplňuje velmi dobře, účast na představení a výstupy z projektu a diskuzí mohou být důležitým a jedinečným vzdělávacím materiálem. Jedná se o zaměstnance uvedených firem v popisu CS zaměstnavatelé, kteří absolvují vzdělávání popsané v KA02 a dále v popisu cílové skupiny zaměstnavatelé. Půjde zejména o členy top managementu a středního až liniového managementu, kteří mají rozhodovací pravomoc v dané firmě , jak na úrovni strategického rozvoje a HR či v náboru konkrétních zaměstnanců a zaměstnankyň, který často spadá na střední či liniový management. Zaměstnanci se zapojí tím, že z každé firmy školení absolvuje 12 zaměstnanců, školení bude ušito na míru dané firmě a jejich požadavkům dle výstupů a doporučení z předcházejících genderových auditů. Po absolvování obdrží osvědčení. Dále navštíví divadelní představení a následnou diskuzi, na představení budu pozváni případně i další zaměstnanci daných firem. Firmy jsou vybrány tak, že se jedná o velké zaměstnavatele, centrály a HR oddělení jsou však zřízeny právě v Brně, kde školení budou probíhat, proto by se efekt mohl projevit nejen v Brně a okolí, ale po celé republice v řadách poboček.