Veřejný detail projektu

Informace o projektu

Hlavním cílem projektu je poskytnout osobám z CS projektu komplexní vzdělávací program, který přímo reflektuje aktuální potřeby a požadavky na jejich vzdělávání tak, aby došlo k prohloubení a rozšíření odborné kompetence osob z CS. Komplexní vzdělávací program je sestaven na základě poptávky po druhu vzdělávání jak z řad samotné cílové skupiny, tak aktuálním požadavkům specifického oboru.

Projekt přispěje ke zvýšení odbornosti, informovanosti a profesionality poskytovaných služeb, v neposlední řadě dojde ke sjednocení postupů a přístupů práce s klienty ve všech zapojených organizacích.

Účastníci získají nové znalosti a dovednosti, projekt však dále sleduje také podporu jejich motivace a optimalizace pracovního prostředí, rozšíření možností uplatnění v oboru a prevence syndromu vyhoření.

Cílem projektu je prohloubit a rozšířit obdorné kompetence sociálních pracovníků v oblasti poskytování odborného sociálního poradenství v občanských poradnách včetně poraden pro osoby s duševním onemocněním a zdravotním postižením a předání zkušeností mezi jednotlivými poradnami a poradci, což povede k navýšení kvality poskytovaných služeb. Vzdělávání pak posílí i roli vedoucích pracovníků v sociálních službách. Projekt bude realizován 21 měsíců.
V rámci projektu byly v monitorovacích období pořádány kurzy osobám z cílové skupiny( pracovníci poskytovatelů sociálních služeb, sociální pracovníci a vedoucí pracovníci), komplexní vzdělávací program tak, aby došlo k prohloubení a rozšíření jejich odborných kompetencí. V rámci celého projektu realizační tým vykonával tyto činnosti: průběžné sledování plnění monitorovacích indikátorů, zpracovávání monitorovacích zpráv, vedení projektové agendy. V rámci realizace projektu byla po celou dobu realizace věnována patřičná pozornost povinné publicitě tak, aby splňovala veškeré náležitosti dle metodiky OP LZZ. Organizace souhlasila se zveřejněním v seznamu příjemců. Veškeré tištěné materiály pořízené v průběhu a v souvislosti s projektem jsou označeny logy a informací o spolufinancování. Toto se řídí pravidly stanovenými Minimem povinné publicity OP LZZ. Jedná se především o korespondenci, smluvní dokumenty, titulní stranu metodiky, pozvánky, hodnotící formuláře, dopisní papír, prezenční listiny, označení místností apod. V průběhu realizace projektu (především přímo při vzdělávacích aktivitách byly pořizovány fotografie, které slouží k dokumentaci průběhu aktivit a k propagaci projektu. Dle pravidel pro publicitu OP LZZ je na stránkách www.esfcr.cz vyvěšen stručný souhrn projektových aktivit. Byly vytvořeny letáky brožury pro účastníky projektu jako doprovodný materiál k poskytovaným službám. Dále byla v rámci projektu zpracována metodika s názvem Komplexní systém vzdělávání pracovníků Asociace sociálního poradenství. Cílem metodiky je poskytnout sociálním pracovníkům členských organizací Asociace sociálního poradenství komplexní materiál, který zahrnuje všechny vzdělávací programy realizované v rámci projektu „Vzdělávání v asociaci sociálního poradenství. Ke každému vzdělávacímu programu jsou přehledně shrnuty informace k danému tématu, takže sociální pracovník zde nalezne obsah kurzu včetně souvisejícího teoretického rámce s danou problematikou.
V rámci projektu bylo celkem podpořeno 328 osob z cílově skupiny- z toho 272 žen a 56 mužů. Účastníci si díky pořádaným kurzům prohloubili a rozšířili odborné kompetence. Dále byla v rámci projektu zpracována metodika s názvem Komplexní systém vzdělávání pracovníků Asociace sociálního poradenství. Cílem metodiky je poskytnout sociálním pracovníkům členských organizací Asociace sociálního poradenství komplexní materiál, který zahrnuje všechny vzdělávací programy realizované v rámci projektu „Vzdělávání v asociaci sociálního poradenství. Ke každému vzdělávacímu programu jsou přehledně shrnuty informace k danému tématu, takže sociální pracovník zde nalezne obsah kurzu včetně souvisejícího teoretického rámce s danou problematikou.
Mezinárodní spolupráce v tomto projektu nebyla.

Operační struktura


Příjemce


Přehled zdrojů financování projektu


Termíny

v
v
v

Dopad projektu

Cílovou skupinu tvoří sociální pracovníci působící v síti poraden a vedoucí pracovníci, kteří si rozšiřují kvalifikaci. Pracovníci občanského sdružení VIDA jsou lidé s vlastní zkušeností s duševním onemocněním, většina z nich má plný invalidní důchod. Konkrétně mezi cílovou skupinu patří sociální pracovníci a vedoucí pracovníci našich sdružených organizací. V rámci kompletního vzdělávacího programu budou zapojeny všechny tyto skupiny pracovníků v rámci zvolených akreditovaných kurzů. Cílovou skupinou jsou zaměstnanci organizací, sdružených pod členskými organizacemi ASP: Asociace občanských poraden, Národní rady zdravotně postižených a center VIDA. Celkem bude v rámci projektu obdobně proškoleno cca. 300 zaměstnanců. Část cílové skupiny byla zahrnuta již do plánování a sestavování projektu prostřednictvím konzultací nad jednotlivými aktivitami. Někteří příslušníci cílové skupiny budou zahrnutí také do řídících a plánovacích aktivit v rámci projektu, další budou členy realizačního týmu. Všichni potencionální účastníci projektu se zúčastnili dotazníkového šetření, na jehož základě byl sestaven harmonogram a obsahová náplň plánu vzdělávání.