Veřejný detail projektu

Informace o projektu

 

Obsahem projektu je projednat s cílovou skupinou dopady dokumentů EU a vlády ČR týkající se bezprostředně nebo zprostředkovaně budoucího vývoje sektoru těžebního průmyslu v ČR z hlediska vývoje zaměstnanosti a podnikatelské stability.Primární důraz bude položen na společnosti, které v ČR těží a upravují energetické suroviny. Z tohoto pohledu bude pozornost věnována procesu přípravy a schvalování Státní energetické koncepce a Státní surovinové politiky stejně jako předcházení a řešení jejich dopadů na sektor těžebního průmyslu a na zaměstnanost v něm, zejména v regionech, kde se těžba surovin pro energetiku a teplárenství provádí.

 

Stejná pozornost bude zaměřena na s tím související dokumenty politické a legislativní povahy zejména na horní zákon, jehož stávající podoba, po malé novele, představuje vážnou překážku pro rozvoj těžebního průmyslu.

 

V rámci sociálního dialogu v odvětví, dopadu legislativních změn a nutnosti respektování sociálních,ekonomických a ekologických hledisek práce bude projekt zaměřen na rozvoj spolupráce mezi zaměstnavateli a zaměstnanci s důrazem na oblast dodržování bezpečnosti práce a ochrany zdraví, na oblast pracovněprávních vztahů apod. a to i s důrazem na využití zahraničních zkušeností a poznatků.

 

Projekt bude realizován ve čtyřech regionech a to v regionu Čechy severozápad, Střední Čechy, Severní Morava a Jižní Morava.

 

Cílovou skupinou jsou sociální partneři(ZSDNP a OS PHGN), jejich organizace a zaměstnanci v odvětví Těžebního průmyslu.

 

Obsahem předkládaného projektu je realizace následujících aktivit:

 

- Aktualizace složení pracovní skupiny a její činnost na úrovni bipartitní platformy Těžební průmysl

 

- Státní energetická koncepce a Surovinová politika

 

- Sociální dialog v oblasti dopadů legislativních změn do odvětví

 

- Sociální dialog a zaměstnanost s využitím mezinárodní spolupráce

 

- Projektový management a řízení rizik

 

Obsah, metody a způsob zajištění projektových aktivit jsou nastaveny tak, aby bylo úspěšně dosaženo všech cílů projektu

 

Hlavní cíl projektu: = formulace stanoviska sociálních partnerů a příprava argumentace pro požadavky sociálních partnerů v oblastech Státní energetické koncepce, Surovinové politiky a legislativních norem (horní zákon a další) tak, aby byly v rámci aktivní spolupráce zaměstnavatelů a zaměstnanců vytvořeny politické, ekonomické i legislativní předpoklady pro rozvoj těžebního průmyslu a udržení zaměstnanosti v dotčených regionech, projekt bude realizován ve čtyřech regionech a to v regionu Čechy severozápad, Střední Čechy, Severní Morava a Jižní Morava. Témata: 1) Státní energetická koncepce a surovinová politika - cílem je sjednocení názorů obou sociálních partnerů na aktuální stav řešení problematiky SEK a Surovinové politiky, - předpokládaným výstupem je formulace jednotného stanoviska sociálních partnerů pro jednání vedené na úrovni tripartity. 2) Sociální dialog v oblasti dopadů legislativních změn do odvětví - cílem je specifikace dopadů v odvětví těžebního průmyslu v souvislosti s legislativními normami a změnami v oblasti hornictví s cílem nalezení vzájemné shody obou sociálních partnerů, - předpokládaným výstupem je stanovisko sociálních partnerů k projednávaným legislativním normám, které mají sociální, ekonomické a ekologické dopady do odvětví těžebního průmyslu. 3) Sociální dialog a zaměstnanost s využitím mezinárodní spolupráce - cílem je vytvoření informačního prostředí a pochopení problematiky s využitím porovnání sociálního dialogu v zemích EU, srovnání přístupů k sociálnímu zabezpečení zaměstnanců v odvětví hornictví, porovnání přístupu k Energetické koncepci v zemích EU, porovnání energetických politik s důrazem na domácí zdroje a další geografické podmínky, - předpokládaným výstupem je prezentace stanovisek sociálních partnerů k problematice hornictví v ČR v porovnání s ostatními zeměmi v EU.
Odborový svaz pracovníků hornictví, geologie a naftového průmyslu
KA 02, 03 - úvodní semináře společná jednání obou sociálních partnerů, formulace aktuálních problémů příslušného regionu, - odborné semináře (workshopy) budou probíhat samostatně na straně obou sociálních partnerů v jednotlivých regionech, cílem bude získat odborná stanoviska za stranu zaměstnavatelů a zaměstnanců k definovaným aktuálním problémům příslušného regionu, - interaktivní semináře společné semináře za účasti zástupců obou sociálních partnerů v jednotlivých regionech, přednesení odborných stanovisek obou sociálních partnerů, cílem je sjednocení názorů obou sociálních partnerů a formulace společného stanoviska pro jednání konferencí, výstupy budou využity k dopracování, resp. aktualizaci dopadových studií (studie projektu Posilování bipartitního dialogu v odvětvích), KA 04 - jednodenní semináře pro oba sociální partnery s vybranými účastníky příslušného regionu, prezentace poznatků o praxi v zahraničí v porovnání zkušeností jednotlivých zemí EU, účast zahraničních expertů.
1) pokračování ve spolupráci soc.partnerů s cílem vedení a neustálé podpory soc.dialogu na odvětvové, regionální a podnikové úrovni. 2)přenos informací co nejširší cílové skupině o projednávání legisl. norem a s tím spojené případné dopady do odvětví a jednotlivých regionů 3) prezentace výsledků soc. dialogu a jednotného stanoviska obou soc. partnerů na konferencích za účasti zástupců státní správy
V souvislosti s procesem útlumu hornictví v České republice a ve vazbě na aktuální situaci (např. v Moravskoslezském regionu) je nutno vést intenzivní dialog sociálních partnerů s využitím zkušeností ze zahraniční. Důraz bude položen na řešení negativních vlivů spojených se situací nejen v Moravskoslezském regionu, ale i v dalších regionech (Ústecký kraj - těžba hnědého uhlí aj.). Sociální dialog je přitom považován oběma soc. partnery za jeden ze zásadních nástrojů pro udržení soc. smíru a podmínku udržitelného rozvoje oboru. Cílem KA 04 je vytvoření informačního prostředí a pochopení problematiky s využitím porovnání sociálního dialogu v zemích EU, srovnání přístupů k sociálnímu zabezpečení zaměstnanců v odvětví hornictví, porovnání přístupu k Energetické koncepci v zemích EU, porovnání energetických politika s důrazem na domácí zdroje a další geografické podmínky

Operační struktura


Příjemce


Přehled zdrojů financování projektu


Termíny

v
v
v

Dopad projektu

a) přímí účastníci projektových aktivit b) organizace a zaměstnanci v odvětví těžebního průmyslu. Popis a způsob zapojení do cílové skupiny: a) Přímými účastníky budou zástupci zaměstnavatelů a zaměstnanců vybraných organizací regionů, které budou zapojeny do projektu. Tyto osoby se budou přímo účastnit projektových aktivit, tzn. seminářů a konferencí, budou se aktivně podílet na vyplňování dotazníků zpětné vazby a nepřímo i na zpracovávání odborných studií k danému tématu. V součtu představuje tato skupina 2 520 jednotlivých účastí, z čehož počítáme s 800 podpořenými osobami. b) Výstupy z realizace jednotlivých klíčových aktivit (KA 02, 03, 04) budou mít dopad do celéhoodvětví těžebního průmyslu, jednotlivých členských organizací a na zaměstnance bez ohledu na fakt, zda se aktivně do projektu zapojí či nikoliv. Dle statistik Českého statistického úřadu, systém CZ-NACE, bylo v roce 2011 zaměstnáno v odvětví těžba a dobývání 34,2 tis. osob. ZSDNP jako organizace zaměstnavatelů, kterásdružuje největší české společnosti zabývající se těžbou surovin v ČR, eviduje 33 000 osob.