Veřejný detail projektu

Informace o projektu

Projekt představuje komplexní soubor opatření na podporu sociálního dialogu v oblasti obchodu a cestovního ruchu. Projekt zahrnuje návrhy opatření na několika úrovních: od úrovně představitelů organizaci SOCR ČR, OSPO a ČMOS PHCR, kteří vedou sociální dialog, přes management členů těchto organizací, kteří mohou zlepšit situaci v podnicích až do úrovně řadového zaměstnance, který využije informační servis včetně právní poradny.

 

Prvním okruhem aktivit je podpora vytváření strategií a monitoringu rozvoje regionálních tripartit (sociální partneři a zástupci krajů), a to zejména v oblasti obchodu a cestovního ruchu.

 

Druhá klíčová aktivita spočívá v následném monitoringu činnosti krajských tripartit v souvislosti s rozšířením a propagací aktivit Národní soustavy povolání. Náplní této aktivity bude seznámení představitelů sociálního dialogu a regionálních tripartit se soustavami NSP a NSK a jejich možnými přínosy pro sociální dialog.

 

Činnosti třetí aktivity budou spočívat ve vytvoření informačních materiálů - manuálu pro vedení a komunikaci v týmu (sociální dialog v podniku), který bude určen primárně pro střední management a zaměstnance a příručky sociálního dialogu pro širší veřejnost, jejímž cílem bude osvěta o sociálním dialogu s důrazem na praktické využití. Součástí informačních aktivit budou rovněž nové webové stránky.

 

Čtvrtá aktivita je zaměřena na přenos zahraničního know-how v oblasti vedení sociálního dialogu. Přenos dobré praxe ze zahraničí proběhne dvěma způsoby. Prvním je mezinárodní konference, která bude zaměřena na přenos dobré praxe prostřednictvím příkladů best practice z českých i zahraničních regionů. Druhým kanálem přenosu know-how budou studijní návštěvy v zahraničí (Slovensko, Rakousko).

 

 

Poslední okruh aktivit chce podpořit spolupráci mezi zaměstnavateli a zaměstnanci na úrovni podnikových vztahů a menších kolektivů a to prostřednictvím vzdělávání v oblasti sociálního dialogu, pracovněprávních vztahů a komunikace v týmu (realizace vzdělávacích seminářů).

Projekt usiluje o 3 hlavní cíle, které jsou vztaženy k oblasti obchodu a cestovního ruchu. Prvním cílem projektu je podpořit fungování a rozvoj regionálních tripartit, rep. posílit komunikaci mezi stranami zaměstnavatelů, zaměstnanců a zástupců krajských samospráv, a to zejména v sociálních a pracovně právních otázkách a otázce rozvoje lidských zdrojů. Druhým cílem je zkvalitnění a zintenzivnění přenosu informací z tripartity směrem na regionální a podnikovou úroveň, tak aby aktuálně projednávaná témata a vyjednané dohody mohly být co nejdříve a v co nejširším rozsahu prezentovány podnikům (členům SOCR ČR, OSPO, a ČMOS PHCR) i veřejnosti. Třetím cílem je posílení informovanosti o sociálním dialogu a tripartitních jednáních a jejích přínosech pro zaměstnavatele i zaměstnance.
Odborový svaz pracovníků obchodu (OSPO) Českomoravský odborový svaz pohostinství, hotelů a cestovního ruchu (ČMOS PHCR)
Aktuální informace o průběhu projektu jsou na webových stránkách: http://socialnidialog.socr.cz/
1. Realizace focus groups za účelem zjištění aktuálního stavu v zapojených regionech (stav trhu práce, potřeby regionu, fungování RHSD). 2. Vytvoření strategie na rozvoj regionálních tripartit na základě case studies zapojených regionů (best practise). 3. Rozšíření modelu krajské tripartity do dalších krajů v ČR bude podpořeno formou organizace společného setkání zástupců krajských tripartit z celé ČR (nejen z vybraných krajů), která budou plnit funkci diskusního fóra, na kterém bude diskutována navrhovaná strategie. 4. Workshopy na propagaci Národní soustavy povolání a Národní soustavy kvalifikací 5. Vytvoření „regionálních sektorových rad“. Cílem aktivity by mělo být povzbudit spolupráci aktérů sociálního dialogu v oblasti sektorové spolupráce po vzoru národních sektorových rad. 6. Manuál pro vedení a komunikaci v týmu (sociální dialog v podniku) 7. Příručka sociálního dialogu pro širší veřejnost 8. Webový portál sociálního dialogu pro obchod a cestovní ruch - http://socialnidialog.socr.cz/ 9. Organizace konference s mezinárodní účastí na téma fungování a přínosu sociálního dialogu a vedení tripartitních jednání 10. Studijní návštěvy do zahraničních regionů 11. Vytvoření vzdělávacích seminářů A. Komunikace v týmu – základ sociálního dialogu B. Pracovní právo – legislativa C. Pracovněprávní vztahy v praxi D. Zásady sociálního dialogu 12) Manuál pro vedení a komunikaci v týmu (sociální dialog v podniku) 13) Příručka sociálního dialogu pro širší veřejnost
Studijní návštěvy do zahraničních regionů. Za účelem přenosu příkladů dobré praxe při vedení sociálního dialogu a tripartitních jednání budou uskutečněny 4 studijní návštěvy do Rakouska a na Slovensko.

Operační struktura


Příjemce


Přehled zdrojů financování projektu


Termíny

v
v
v

Dopad projektu

Zaměstnanci členských organizací SOCR ČR, OSPO a ČMOS PHCR.