Veřejný detail projektu

Informace o projektu

Projekt je zaměřen na systematickou práci s mladistvými, kterým byla nařízena ústavní nebo ochranná výchova a toto nařízení vykonávají na území Plzeňského kraje, nebo se po výkonu tohoto nařízení vrátili na území Plzeňského kraje. Projekt je tedy určen pro mladistvé chlapce a dívky, kteří jsou nebo byli v zařízeních určených pro ústavní výchovu a po ukonční nařízení jim hrozí stav sociálního vyloučení. Většinou se jedná o mladsitvé , kteří pocházejí z problematického rodinného prostředí, mají poruchy učení a chování a často v minulosti jednali sociálně patologicky (záškolácví, krádeže, agresivita, užívání návykových látek a podobně). 

Cílem projektu je tedy příprava na vstup a úspěšná realizace vstupu mladistvých z cílvoé skupiny do běžné sociální reality a jejich následná podpora po skončení pobytu v ústavním zařízení. V rámci projektových aktivit bude kladen důraz na budování poradenského vztahu s tím, že tento vztah bude u větší části cílové skupiny založen na vzájemném poznání, důvěře a na dobrovolnosti. Proto budou s mladistvými pobývajícícmi v obou výchovných ústavech na území Plzeňského kraje realizovány tematické sémináře v rámci víkendových pobytů, bude jim poskytována podpora zaměřená na předod do běžného společenského prostředí a bude jim poskytováno sociální poradenství po opuštění ústavního zařízení. Důraz bude kladen na získání kompetencí a praktických zkušeností potřebných pro vstup na trh práce, trh s bydelením získání reálných očekávání a poznání sebe sama.

V rámci individuálního poradenství pak bude klientům projektu poskytováno návazné individuální sociální poradenství zaměřené na zvládání konkrétních překážek, které by mohly bránit získání trvalého a legálního zaměstnání, bydlení a hrozil by stav sociálního vyloučení z běžné společnosti. 

Mladiství z výchovných ústavů v rámci partnerství v projektu získají znalosti a dovednosti, které jim pomohu lépe zvládnout návrat do běžné společnosti. Před opuštěním zařízení jim bude dále poskytnuta podpora při hledání zaměstnání a návazného bydlení ve spolupráci se sociálními a etopedickými pracovníky zařízení, orgány sociálně právní ochrany dětí a dalšími subjekty pracující s cílovou skupinou (příspěvkové organizace krajů a obcí, neziskové organizace). Dalším cílem projektu je vznik poradenského pracoviště s možností terénní sociální práce určené všem mladistvým po opuštění ústavní výchovy, kteří pobývají na území Plzeňského kraje a jsou v problematické sociální situaci zejména v oblastech práce, bydlení, zdravotního stavu atp.
Výchovný ústav, dětský domov se školou, základní škola, střední škola a školní jídelna Hostouň IČ: 48342998 Chodské náměstí 131, 345 25 Hostouň u Horšovského Týna Výchovný ústav, střední škola a školní jídelna Terešov IČ: 48380253 Terešov 1, 33808 Zbiroh
V rámci projektových aktivit bude kladen důraz na budování poradenského vztahu s tím, že tento vztah bude u větší části cílové skupiny založen na vzájemném poznání, důvěře a na dobrovolnosti. Klienti budou zapojeni do těchto projektových aktivit: a) Semináře pro osoby z ústavního zařízení Bloky seminářů budou určené pro ty, kteří během cca jednoho roku opustí výchovný ústav v Terešově či Hostouni. Jednotlivé semináře budou zaměřeny na témata sebepoznání a sociální dovednosti, zaměstnání, prevence sociálně patologických jevů, základy finanční gramotnosti a bydlení. Důraz bude kladen na získání praktických informací a nácvik dovedností. b) Individuální poradenství (příprava na opuštění výchovného ústavu) Do aktivity se zapojí mladiství, kteří se zúčastnili seminářů. Bude vytvořena konkrétní anamnéza klienta, následně bude vytvořen individuální plán s cílem např. získání zaměstnání, bydlení, vyjednání sociálních dávek, návrat domů apod. Plán bude realizován individuální spoluprací s klíčovým sociálním pracovníkem. c) Individuální poradenství (po skončení nařízení ústavní výchovy) Aktivita je určena pro všechny zájemce, kteří spadají do cílové skupiny. Tedy nikoliv pouze pro mladistvé z výchovných ústavů, ale pro všechny, kteří v nejbližší době opustí nebo již opustili zařízení pro výkon ústavní výchovy, a pobývají v Plzeňském kraji. S klientem bude vytvořen individuální plán s dohodnutým cílem, který bude realizován ve spolupráci s klíčovým sociálním pracovníkem.
Cílová hodnota počtu podpořených osob je 155. Budou vytvořeny 2 nové produkty: 1) - metodické listy pro práci s mladistvými opouštějícími prostředí ústavní výchovy (se zaměřením na výchovné ústavy) určené pro práci formou seminářů zaměřených na problematiku uplatnění se na trhu práce, na problematiku finanční gramotnosti, problematiky bydlení, prevence sociálně patologických jevů a uplatnění se ve společnosti po opuštění ústavního zařízení. - manuál se zaměřením na práci s metodickými listy a s cílovou skupinou mladistvých opouštějících prostředí ústavní výchovy. 2) - metodika pro práci s mladistvými opouštějícími prostředí ústavní výchovy. Metodika bude obsahovat stručný popis realizace celého projektu, analýzu klientů, se kterými se v průběhu projektu pracovalo, popis a kritické zhodnocení práce sociálních pracovníků.
NE

Operační struktura


Příjemce


Přehled zdrojů financování projektu


Termíny

v
v
v

Dopad projektu

Mladiství, kterým byla nařízena ústavní nebo ochranná výchova a toto nařízení vykonávají na území Plzeňského kraje, nebo se po výkonu tohoto nařízení vrátili na území Plzeňského kraje. Projekt je tedy určen pro mladistvé chlapce a dívky, kteří jsou nebo byli v zařízeních určených pro ústavní výchovu a po ukončení nařízení jim hrozí stav sociálního vyloučení.