Veřejný detail projektu

Informace o projektu

Zapojená cílová skupina se bude v rámci projektu účastnit celkem 19 jednodenních seminářů a také 8 víkendových a 2 týdenních pobytových vzdělávacích programů, na kterých by měla získat znalosti a dovednosti, které jí umožní co nejlépe pečovat o své postižené děti v jejich přirozeném sociálním prostředí, aby mohly žít ve svých rodinách co nejkvalitnějším životem a naplňovat své přirozené potřeby jako jejich vrstevníci. Současně by se měli rodiče naučit aktivnímu a pasivnímu odpočinku a relaxaci, aby si uchovali síly pro náročnou péči o postižené dítě. Jednodenní semináře se budou naplňovat do počtu 10 účastníků, týdenních a víkendových vzdělávacích programů se bude účastnit vždy 30 osob, které budou u víkendových programů vzhledem k interaktivní formě vzdělávání rozděleny do dvou skupin. Cílové skupině bude současně v průběhu projektu poskytováno i poradenství v oblasti zaměstnanosti. Na víkendových vzdělávacích programech budou cílové skupiny seznámeny s principy a možnostmi využití sdílené péče v regionu Žďár nad Sázavou a budou mít možnost navštívit některé profesionální pracoviště sociálních služeb v regionu Žďár nad Sázavou. Cílové skupině nabídneme tyto vzdělávací programy: • Arteterapie• Augmentativní a alternativní komunikace• Péče o imobilního klienta v sociálních službách    (kompenzační pomůcky) • Práce s osobami s poruchami autistického spektra • Legislativa v sociálních službách (základní sociální   poradenství) • Prevence vyhoření • Muzikoterapie • Koncept stimulace vnímání v péči o nemocné s poruchou  vnímání (bazální stimulace) • Komunikace s lidmi se zdravotním postižením (metody  alternativní komunikace s osobami se zdravotním  postižením) • Ergoterapie • Sexualita osob se zdravotním (mentálním) postižením • Aktivizační, výchovné a vzdělávací techniky • Stres a jeho zvládání (stres a komunikace v krizových   situacích) • Duševní hygiena a relaxační techniky (psychohygiena,   prevence syndromu vyhoření, relaxační techniky) • Základy první pomoci • Specifika práce s osobami se zdravotním (mentálním)   postižením • Základy tanečně pohybové terapie

Hlavním cílem projektu je poskytnout odbornou podporu cílové skupině osob pečujících o osobu blízkou - rodičům dětí se zdravotním postižením, naučit je správně pečovat o jejich postižené dítě, komunikovat s ním, rozvíjet jeho schopnosti a dovednosti, současně odstranit izolaci a osamělost rodin s postiženým dítětem, poskytnout jim podporu v budování nezávislého a aktivního života, zkvalitnit život těchto rodin, minimalizovat dopad postižení na život dítěte a celé jeho rodiny, pomoci rodinám při péči o postižené dítě a na konkrétních příkladech ukázat možnosti řešení obtížných situací. Dalším cílem je poskytnout cílovým skupinám podporu při návratu na trh práce, seznámit je s možností využití sdílené péče a v neposlední řadě také výměna zkušeností a rad mezi rodiči postižených dětí. Některé rodiny se po narození postiženého dítěte těžko zapojují do běžného života a samy nejsou schopny tuto složitou situaci řešit. Těmto rodinám bychom měli poskytovat včasnou pomoc a zejména dostatek informací o dostupných formách pomoci v oblasti sociální, zdravotní i pedagogické.
Projekt nemá partnery.
Nejprve bude v květnu 2011 vyhlášeno výběrové řízení na dodávku akreditovaných vzdělávacích programů realizovaných v projektu pro cílovou skupinu osoby pečující o osobu blízkou. V červnu 2011 proběhne první víkendový program pro dvě skupiny účastníků a v srpnu 2011 první týdenní pobytový program v délce 7 dnů. Další víkendové programy jsou plánovány na duben a květen 2012 a druhý týdenní pobytový program v délce 9 dnů na červenec 2012. V průběhu 24 měsíců realizace projektu budeme cílové skupině nabízet také jednodenní semináře.
Do projektu bude zapojeno celkem 30 osob pečujících o osobu blízkou, tedy rodičů zdravotně postižených dětí, kteří se budou po celou dobu realizace projektu účastnit aktivit realizovaných v rámci projektu (jednodenních, víkendových a týdenních vzdělávacích programů, poradenství v oblasti zaměstnanosti a získávání informací o principech a možnostech využití sdílené péče v regionu Žďár nad Sázavou).
Projekt je realizován bez mezinárodní spolupráce.

Operační struktura


Příjemce


Přehled zdrojů financování projektu


Termíny

v
v
v

Dopad projektu

Cílovou skupinou projektu jsou rodiče dětí se zdravotním postižením, členi Asociace rodičů a přátel zdravotně postižených dětí, Žďár nad Sázavou (Klub "Úsměv"). Jedná se především o rodiče dětí se středním, nebo těžkým stupněm mentálního postižení, tělesným a kombinovaným postižením, ve kterém se promítají i problémy v oblasti řečové a sluchové.