Veřejný detail projektu

Informace o projektu

Předložený projekt je reakcí na zjištěnou poptávku poskytovatelů sociálních služeb a úředníků Ústeckého kraje, Středočeského a Libereckého kraje, která poukazuje na nedostatek informací a kompetencí mezi pracovníky v sociální sféře, finanční nedostupnost stávající nabídky vzdělávacích institucí a existující bariéry, které brání návratu lidí s duševní nemocí na trh práce. Cílovou skupinou projektu jsou vedoucí pracovníci, sociální pracovníci, pracovníci v soc. službách, dále řadoví a vedoucí pracovníci úřadů. Projekt je také zaměřen na fyzické osoby, které poskytují pomoc příjemci příspěvku na péči (dále "pečující osoby"). Cílem projektu je posílení kompetencí pracovníků služeb a úřadů při práci s lidmi s duševní nemocí, zajištění podpory fyzickým osobám, které poskytují pomoc příjemci příspěvku na péči a zajištění informovanosti o problematice duševní nemoci mezi laickou a odbornou veřejností.

V rámci projektu budou realizovány následující aktivity:

1)     Lidské zdroje, zázemí a vybavení

2)     Odborná stáž

3)     Vzdělávací programy pro pracovníky sociálních služeb

4)     Vzdělávací programy pro pracovníky státní správy a samosprávy

5)     Vzdělávací programy pro „pečující osoby“

6)     Tématické regionální workshopy

 

7)     Regionální konference

Obecným cílem projektu je posílení kompetencí pracovníků služeb a úřadů při práci s lidmi s duševní nemocí, zajištění podpory fyzickým osobám, které poskytují pomoc příjemci příspěvku na péči a zajištění informovanosti o problematice duševní nemoci mezi laickou a odbornou veřejností. Dílčí cíle: 1. 90 podpořených osob zapojených do projektu 2. v rámci vzdělávání vystavíme minimálně 294 osvědčení o absolvování vzdělávacího programu pro pracovníky soc. služeb, úředníky a „pečující osoby“ 3. podpoříme získané znalosti a dovednosti 18 pracovníků sociálních služeb formou odborné stáže 4. posílíme spolupráci a výměnu informací mezi poskytovateli sociálních služeb, pečujícími, úředníky a potenciálními zaměstnavateli na workshopech a konferencích 5. posílíme informovanost o problematice duševní nemoci u laické a odborné veřejnosti ve třech krajích ČR
Do projektu nejsou zapojeni žádní partneři.
Předložený projekt je reakcí na zjištěnou poptávku poskytovatelů sociálních služeb a úředníků Ústeckého kraje, Středočeského a Libereckého kraje, která poukazuje na nedostatek informací a kompetencí mezi pracovníky v sociální sféře, finanční nedostupnost stávající nabídky vzdělávacích institucí a existující bariéry, které brání návratu lidí s duševní nemocí na trh práce. Cílovou skupinou projektu jsou vedoucí pracovníci, sociální pracovníci, pracovníci v soc. službách, dále řadoví a vedoucí pracovníci úřadů. Projekt je také zaměřen na fyzické osoby, které poskytují pomoc příjemci příspěvku na péči (dále "pečující osoby"). Cílem projektu je posílení kompetencí pracovníků služeb a úřadů při práci s lidmi s duševní nemocí, zajištění podpory fyzickým osobám, které poskytují pomoc příjemci příspěvku na péči a zajištění informovanosti o problematice duševní nemoci mezi laickou a odbornou veřejností. Vzdělávací aktivity budou realizovány jako otevřené kurzy v Ústí n. L., Liberci a Poděbradech nebo jako programy na klíč přímo v organizacích. Nabídka vzdělávacích programů zahrnuje akreditované kurzy týkající komunikačních a dalších měkkých dovedností nezbytných při práci s lidmi s duševní nemocí a dále kurzy související s problematikou jejich práv. Bonusem pro účastníky kurzů je i možnost účasti na jednodenní odborné stáži u vybraných poskytovatelů sociálních služeb a služeb zaměstnanosti pro osoby s duševní nemocí. Dále budou pořádány workshopy v Liberci, Ústí n. Labem a Poděbradech za účelem posílení informovanosti o problematice zaměstnanosti osob s duševní nemocí a jejich zapojení do pracovní rehabilitace nebo systému komunitních služeb. Součástí projektu je i nabídka akreditovaného vzdělávání pro fyzické osoby, které poskytují pomoc příjemci příspěvku na péči. Akreditované kurzy jsou zaměřeny zejména na získání nových komunikačních a dalších dovedností potřebných při péči o člověka s duševní nemocí. Výstupy projektu budou prezentovány na třech konferencích.
V rámci projektu bude podpořeno minimálně 90 osob. Vzdělávací aktivity v rámci projektu úspěšně absolvuje minimálně 294 osob. U každého akreditovaného kurzu je minimální kapacita pro realizaci kurzu 5 osob, v průběhu projektu se uskuteční 42 kurzů. Předpokládáme, že v rámci 42 akreditovaných vzdělávacích kurzů ve třech krajích (21 kurzů pro poskytovatele, 9 kurzů pro úředníky, 12 kurzů pro pečující osoby) bude vydáno 294 osvědčení o jejich absolvování. Dále 40 osob absolvuje odbornou stáž jako nadstavbu ke kurzu individuálního plánování. Zde se však osvědčení vydávat nebudou.
V rámci projektu není realizována mezinárodní spolupráce.

Operační struktura


Příjemce


Přehled zdrojů financování projektu


Termíny

v
v
v

Dopad projektu

Poskytovatelé sociálních služeb a další subjekty poskytující služby napomáhající sociální integraci cílovým skupinám; Osoby pečující o osobu blízkou; Zaměstnavatelé; Orgány veřejné správy působící v oblasti sociální integrace