Projekt vznikl z potřeby zaplnit mezeru v sociálních službách, která se týká problematiky domácího násilí v souvislosti s uplatnitelností obětí na trhu práce. Domácí násilí představuje rizikový faktor, který může ohroženého člověka negativně ovlivňovat různými způsoby, jedním z nich je právě bránění ve vstupu nebo udržení se na trhu práce. Ohrožená osoba je násilím oslabena natolik, že nemá kapacitu, energii ani kompetence pro vstup na trh práce. Jednou z forem domácího násilí je také sociální izolace, která ohrožené osobě brání nejen ve vstupu na trh práce, ale i v hledání vhodného pracovního místa. Témata domácího násilí a uplatnitelnosti na trhu práce jsou v ČR řešena odděleně a nezávazně na sobě. Pomoc ohroženým proto není systematická a v případě řešení otázky nezaměstnanosti není brán ohled na překážky, mezi které patří i domácí násilí.
Mezi důsledky neřešeného domácího násilí může patřit také ztráta kompetencí ohrožené osoby, a to v jeho různých životních rolích, například rodičovské nebo pracovní. Tito lidé bývají zahlceni problémem domácího násilí a nemají dostatečnou kapacitu, potřebnou k naplňování potřeb dítěte nebo k plnohodnotnému výkonu pracovní náplně. To může směřovat ke sníženým pracovním výkonům nebo až k výpovědi. Ohrožené osoby, které jsou dlouhodobě nezaměstnané, závislé na sociálních dávkách, hlídané a omezované partnerem nebo jinou násilnou osobou, ztrácí potřebný kontakt s vnějším prostředím, snižuje se jim tak uplatnitelnost na trhu práce a dostupnost volných pracovních míst. Zaměstnané ohrožené osoby jsou daleko více ohrožené ztrátou zaměstnání. Vyplývá to z negativních dopadů domácího násilí na jejich fyzické, psychické a sociální zdraví.
Domácí násilí je problematikou, která se dotýká všech členů rodiny, proto není možné ji řešit pouze z jedné strany a nabízet služby pouze ohroženým osobám. Proto jsme založili projekt na práci s celou rodinou a služby rozšiřujeme o práci s dětmi v roli svědků domácího násilí, a také o práci s pachateli domácího násilí na zvládání jejich agresivního jednání. Současný trend ve službách, týkajících se tématu domácího násilí, je zaměřen na pomoc převážně ohroženým osobám, což není dostatečně produktivní. Tím dochází k prohlubování problémů v rodině a závažnosti dopadů na všechny aktéry.
Prostřednictvím zahraničních stáží, na kterých získáme zkušenosti s prací s celou rodinou, bychom rádi vytvořili nový inovativní přístup k problematice domácího násilí v rodinách. Dobrou praxi, kterou spoluprací se zahraničními partnery získáme, bychom rádi přizpůsobili na podmínky českého prostředí a pod dohledem spolupracujících subjektů bychom tento přístup začali aplikovat v praxi. Následně bychom rozšířili získané know-how mezi širokou odbornou veřejnost. Výstupy projektu zpracujeme ve Sborníku, který bude obsahovat nejen popis postupů a nástrojů práce s rodinami s výskytem domácího násilí, ale také popis postupů při práci s ohroženými a jejich uplatnitelností, případně začleňováním na trh práce.