Veřejný detail projektu

Informace o projektu

 

Projekt je zaměřený na otevření veřejné debaty a řešení tématu bezpečnosti práce cizinců (pracovních úrazů, nemocí z povolání) a na otázku posílení rovných práv cizinců a cizinek na českém trhu práce, a to za pomoci rozvoje mezinárodní spolupráce v této oblasti. Stěžejní aktivitou je vytvoření tematické sítě s mezinárodními partnery, jejímž prostřednictvím dojde k přenosu informací a sdílení dobré praxe, k oslovení i zapojení klíčových hráčů a odborné veřejnosti z České republiky i ze zemí EU. Klíčová je i aktivita, zaměřená na posilování strukturálních nástrojů, vedoucích k vyšší ochraně zahraničních pracovníků, která je primárně zaměřena na oblast pracovního soudnictví, kontrolní činnosti úřadu práce a na činnost odborů.

 

Téma bezpečnosti práce cizinců je v českém prostředí relativně neřešené a opomíjené, proto budou jednotlivé výstupy a zkušenosti prezentovány veřejnosti mimo jiné prostřednictvím odborné srovnávací studie v otázkách zahraniční zaměstnanosti, případových studií přímo z terénu, či v neposlední řadě i unikátní speciální internetovou platformou nebo návodným manuálem pro cizince a pomáhající profese a za pomoci celé řady dalších medializačních výstupů. Neméně důležité budou i veřejné debaty, zahraniční stáže a semináře či závěrečná konference projektu. V projektu je pamatováno také i na prosazování individuálních práv cizinců na trhu práce na pozadí aplikace zahraničních zkušeností. Ve všech aktivitách bude zvláštní důraz kladen na ženy cizinky jako na osoby potenciálně zranitelnější ve srovnání s ostatními subjekty na trhu práce.

 

Hlavním cílem projektu je navázat a rozvíjet spolupráci mezi českými a zahraničními neziskovými organizacemi a jejím prostřednictvím přispět k vyšší ochraně cizinců na trhu práce, označit problémy a navrhnout změny v této oblasti, s důrazem na bezpečnost práce, přístup ke zdravotní péči a rovnost žen a mužů. Chceme posílit nástroje k naplňování rovných práv, přispět k omezení nelegálního zaměstnávání a otevřít celospolečenskou debatu v České republice i v zemích zahraničních partnerů (Německo, Velká Británie) v otázce bezpečnosti práce cizinců, za vzájemného sdílení dobré praxe z české republiky a z ciziny. Toho bude dosaženo pomocí dílčích cílů, mezi něž patří mimo jiné vytvoření srovnávací publikace, návodného manuálu pro cizince a pracovníky pomáhajících organizací, veřejné debaty, kulatý stůl v zemi zahraničního partnera, semináře, konference, odborné školení, odborné články, legislativní podněty či případové studie z terénu. Záměrem je také podpořit minimálně 472 osob.
Organizace pro pomoc uprchlíkům, o.s. Multikulturní centrum Praha Caritasverband für die Diezöse Osnabrück (Německo) Anti - Slavery International(Velká Británie)
V rámci projektu bude takřka souběžně probíhat deset klíčových aktivit. V samém počátku projektu došlo k navázání spolupráce se zahraničními partnery, ke vzniku tematické sítě a k plánování realizace úvodního semináře (listopad 2012).Od počátku projektu se také rozběhla medializace, terénní případové studie či prosazování individuálních práv cizinců na trhu práce na pozadí aplikace zahraničních zkušeností. Od listopadu 2012 začaly i další stěžejní aktivity projektu, mezi něž patří posilování strukturálních nástrojů vědoucích k vyšší ochraně zaměstnanců v pracovněprávních vztazích či přípravné práce krátkodobých stáží. Posléze dojde i k tvorbě manuálu pro cizince a pracovníky v pomáhajících profesích či realizaci srovnávacího průzkumu v oblasti zaměstnávání zahraničních pracovníků v ČR a zemích EU, s důrazem na ženy cizinky na trhu práce a také k realizaci veřejných debat, kulatého stolu, odborných školení.
Výsledky projektu budou průběžně zveřejňovány a produkty doplňovány do Databáze produktů ESF. Předpokládáme, že dojde k vytvoření celé řady inovativních výstupů se zaměřením na cílové skupiny projektu. Veškeré výsledky projektu budou veřejnosti představeny na závěrečné konferenci, která je plánována na podzim roku 2014.
Mezinárodní spolupráce je alfou a omegou celého projektu a bude hrát významnou roli téměř ve všech klíčových aktivitách, včetně těch, k nimž se zahraniční partneři smluvně zavázali. Při realizaci projektu budou zohledňovány zkušenosti zahraničních partnerů, a to například se způsobem oslovování cílových skupin nebo se způsobem rozvoje strukturálních nástrojů vedoucích k vyšší ochraně pracujících cizinců. V projektu budou využívány a veřejnosti i následně prezentovány příklady dobré praxe z partnerských zemí, a to zejména ty, které jsou přenositelné bez ohledu na odlišné právní předpisy v jednotlivých zemích. K mezinárodní spolupráci tak dojde například při realizaci úvodního semináře, při zahraničních krátkodobých stážích (a to jak zástupců českých partnerů v cizině, tak i zástupců zahraničních partnerů v ČR), v rámci veřejných debat nebo při vytváření a rozvoje tematické sítě. V zemi zahraničního partnera se také bude konat kulatý stůl, určený k přímé výměně zkušeností českých a německých zástupců státní správy a samosprávy a jiné odborné veřejnosti. Přenos zkušeností a příkladů dobré praxe nebude probíhat pouze jednostranně ze zemí zahraničních partnerů do České republiky, ale bude více směrný, čemuž odpovídá i prvotní výběr partnerů. S ohledem na skutečně efektivní a vzájemně prospěšnou mezinárodní spolupráci je projekt postaven na partnerství se zahraničními organizacemi, které mají dlouholeté zkušenosti s fenoménem zahraniční zaměstnanosti a zároveň ocení a očekávají i české poznatky, ve snaze dojít ke společnému cíli, jímž je zlepšení postavení cizích zaměstnanců na trzích práce v hostitelských zemích.

Operační struktura


Příjemce


Přehled zdrojů financování projektu


Termíny

v
v
v

Dopad projektu

Projekt je primárně zaměřen na tři cílové skupiny. První z nich je cílová skupina "Imigranti a azylanti", tedy stručně řečeno současní či budoucí cizinci na území České republiky. Jejich potřeby byly identifikovány jak na základě dlouholeté práce žadatele a partnerských organizací, tak i pomocí aktuálních výzkumů a studií. Druhou cílovou skupinou jsou nestátní neziskové organizace, které tvoří významnou součást občanské společnosti. Zacílení projektu na nestátní neziskové organizace je dáno již povahou projektu, založeného na partnerství v neziskovém sektoru. Třetí cílovou skupinou jsou pak ženy ohrožené nezaměstnaností z řad cizinek, které byly jako specifická skupina vybrány z toho důvodu, že jsou vystaveny riziku dvojnásobného znevýhodnění oproti ostatním osobám na trhu práce a v některých případech dokonce lze mluvit i o znevýhodnění trojnásobném (z důvodu migračního statusu, z genderových důvodů a někdy i z důvodů mateřství či rodičovství.