Veřejný detail projektu

Informace o projektu

Projekt se věnuje zaměstnavatelům, v rámci určitých projektových aktivit jejich zástupcům, jež se zabývají integraci cizinců do svých společností, a mohou tuto problematiku implementovat do pracovní náplně svých zaměstnanců, či podřízených osob. Tito zástupci budou klíčoví zaměstnanci působící na pracovních pozicích personalistů či členů managementu.

Cílovou skupinu projektu vybere Koordinátor cílové skupiny. Ten osloví společnosti a organizace z MSK, OLK, JHM, VYS a SČK kraje s nabídkou účasti v projektu, kdy bude potencionální zájemce informován o projektovém záměru, jeho cílech a jeho časovém harmonogramu. Dále také předvybere ty zaměstnavatele, kteří čestně prohlásí, že po skončení projektu budou dále pracovat na zvyšování kvality integrace cizinců v jejich společnostech. Následně zapíše vybrané účastníky z cílové skupiny zaměstnavatelů do projektu.

Cílová skupina absolvuje 5ti denní proškolování zaměřené na správné používání a využití příručky pro zaměstnavatele v rámci integrace cizinců na pracovní trh v ČR. Každý školící den bude zaměřen na implementaci znalostí z jedné ze čtyř oblasti do praxe, což považujeme za velmi pozitivní. Během absolvování workshopu, pátý den proškolování, si účastnici vytvoří vlastní návrh s harmonogramem činností na zlepšení integrace cizinců v jejich společnostech.

 

ZLEPŠENÍ SITUACE V INTEGRACI CIZINCŮ NA PRACOVNÍ TRH a zlepšení této situace u zaměstnavatelů v automotive, kteří cizince zaměstnávají, ZA POMOCI ZISKU, PŘENOSU A IMPLEMENTACE získaných ZNALOSTÍ, ZKUŠENOSTÍ A DOVEDNOSTÍ ZE ZAHRANIČÍ, FORMOU NAVÁZÁNÍ MEZINÁRODNÍ SPOLUPRÁCE.
Networx Academy UG Duisburg Německo
Cílem projektu, na němž se spolu s Klubem personalistů Moravskoslezského kraje, o. s., podílela německá organizace Networx Academy UG, bylo zlepšení situace v integraci cizinců na pracovní trh u zaměstnavatelů v automotiv průmyslu. Cílovou skupinou projektu byli zaměstnavatelé z Moravskoslezského, Olomouckého, Jihomoravského kraje, Kraje Vysočina a Středočeského kraje z oblasti automotiv průmyslu zaměstnávající cizince. V průběhu přípravné fáze členové expertního týmu načerpali množství informací k problematice integrace cizinců z oblasti sociologie, legislativy, personalistiky, managementu, komunikace a dalších oblastí, během dvou zahraničních pracovních cest v německém Essenu získali cenné poznatky ze zahraničí. Na základě toho pak vznikla příručka pro zaměstnavatele s názvem Průvodce zaměstnáváním cizinců shrnující veškeré podstatné informace týkající se této problematiky a umožňující personalistům snadnou orientaci v dané oblasti. Dalším výstupem je odborná publikace s názvem Zaměstnávání cizinců – nevídaný potenciál nebo administrativní břemeno? Posledním produktem je metodika k proškolování problematiky integrace cizinců. Proškolování zástupců zapojených zaměstnavatelů proběhlo v Ostravě, Olomouci, Brně, Jihlavě a Praze od září do listopadu 2014 formou 5denního vzdělávacího programu zakončeného závěrečnými konferencemi, na nichž vystoupili také zástupci partnerské organizace.
V rámci projektu vznikly odbornou činností členů expertního týmu celkem 3 nové produkty, příručka pro zaměstnavatele s názvem Průvodce zaměstnáváním cizinců, odborná publikace s názvem Zaměstnávání cizinců – nevídaný potenciál nebo administrativní břemeno? a metodika k pětidennímu vzdělávacímu programu věnovaná problematice integrace cizinců. Během 5denního vzdělávacího programu určeného pro personalisty atomotiv firem zaměstnávajících cizince se nám podařilo úspěšně podpořit (účast na 3 z 5 seminářů) skupinu 86 osob. Témata setkání pokrývala hlavní části příručky, tj. Základní metody a cesty integrace cizinců na trh práce, Eliminace a prevence diskriminace cizinců, Snižování jazykové bariéry, Vnímání kulturních odlišností + Workshop. Výše uvedená témata z oblasti integrace cizinců byla nahlížena optikou vysoce aktuálních témat z oblasti personalistiky, managementu a práva, tak aby personalistům a HR manažerům, kteří se proškolování zúčastnili, poskytla praktický návod, jak se zaměstnanci cizinci pracovat, jak zvládnout všechny administrativní a legislativní překážky, usnadnit jejich integraci nejen v rámci firmy, ale i celé společnosti a na pracovišti vybudovat vzájemně obohacující nexenofobní prostředí.
Partnerem projekt byla německá organizace Networx Academy UG sídlící v Essenu. V rámci mezinárodní spolupráce se uskutečnily dvě zahraniční cesty do Essenu (září 2013 a květen 2014), jichž se zúčastnili zástupci realizačního týmu projektu a jejichž cílem bylo získat patřičné informace z oblasti integrace cizinců a porovnat podmínky a zkušenosti ze zaměstnávání cizinců v Německu a ČR. Experti zahraničního partnera se průběžně vyjadřovali k vznikajícím produktům. V listopadu 2014 vystoupili dva zástupci partnerské organizace na závěrečných konferencích projektu oranizovaných v Ostravě, Olomouci, Brně, Jihlavě a Praze.

Operační struktura


Příjemce


Přehled zdrojů financování projektu


Termíny

v
v
v

Dopad projektu

Cílovou skupinou projektu jsou zaměstnavatelé z Moravskoslezského, Olomouckého, Jihomoravského kraje, kraje Vysočina a Středočeského kraje.