Veřejný detail projektu

Informace o projektu

Sociálně terapeutické dílny sv. Josefa

Sociálně terapeutické dílny sv. Josefa -  projekt Diecézní charity Plzeň  - mohou klienti využívat od 12. 10. 2012. Pro postižené spoluobčany se otevřela dvě pracoviště - v Domažlicích a v Meclově, kde mohou smysluplně prožít část pracovního dne a přitom zůstat ve své rodině. To umožní přiblížit způsob života těchto lidí životu běžného člověka. Cílem je rozvíjet zejména manuální zručnost, přitom maximálně využít a respektovat schopnosti uživatelů; dále poskytnout pomoc při získávání nebo obnovování základních pracovních návyků a potřebných komunikačních dovedností; případně zvýšit předpoklady klientů pro pracovní uplatnění na chráněném i otevřeném trhu práce. U klientů, kde vzhledem k celkové úrovni schopností nebude reálný další postup na chráněný nebo podporovaný trh práce bude hlavním cílem vytvořit alternativu zaměstnání. Na pracovišti v Domažlicích je dílna zaměřena na výrobu ručního papíru a jeho další zpracování na různá přání, jmenovky, vizitky, obálky, dárkové tašky. Dále je zde keramická dílna, která se zaměřuje na výrobu dekorativních předmětů do domácnosti a jiných interiérů (veřejných prostor, restauračních provozů, kaváren, cukráren atp.) a vhodně navazuje na individuální vzdělávací program v keramické dílně pro žáky Praktické školy v Poběžovicích. Tato dílna je určena pro lidi s mentálním postižením. Na pracovišti v Meclově je možno využít textilní dílnu a polytechnickou dílnu. Textilní dílna je zaměřena na výrobu drobných textilních doplňků podobně jako keramická dílna a na výrobu drobných módních doplňků z textilií, vlny a přírodních materiálů. Je vybavena tkalcovskými stavy na výrobu tkaných koberečků, polštářů i jiných doplňků (tašky, šály atp.). Polytechnická dílna je zaměřena na drobnou dřevovýrobu (různé dekorativní doplňky do domácnosti i jiných interiérů, dle aktuální situace a možností klientů výroba užitkových předmětů jako dřevěné hračky či jednoduchý nábytek),na výrobu šperků a dekorativních předmětů technikou Tiffany, na malování vitráží, na výrobu šperků a dekorativních předmětů technikou fusingu, na výrobu šperků z kovu, na korálkování a výrobu dekorativních předmětů a šperků z kůže. Tato dílna je určena pro lidi s psychickým onemocněním. Domažlickou dílnu využívá 15 klientů, meclovskou dílnu 16 klientů.

 

 

 

Posláním sociálně terapeutických dílen je vytvořit dospělým lidem s chronickým duševním onemocněním, s mentálním nebo kombinovaným postižením z domažlického regionu alternativu zaměstnání. To umožní přiblížit způsob života těchto lidí životu běžného občana, předcházet tak jejich sociálnímu vyloučení a dosáhnout pozitivního sebehodnocení. Cílem je umožnit výše zmíněným cílovým skupinám aktivně trávit část pracovního dne, rozvíjet zejména manuální zručnost, přitom maximálně využít a respektovat schopnosti uživatelů.
Biskupství plzeňské, Město Domažlice, obec Meclov,Nadace RENOVABIS,Nadace České spořitelny, Charita Regensburg, Nadace Sester sv. Karla Boromejského
V textilní dílně probíhají průběžně následující činnosti: základy ručního tkaní na různých typech tkalcovských stavů, základy strojového šití, stáčení vlny, třídění přízí, příprava střihů a vyšívání. Tři klienti se naučili samostatně dodržovat vzor při tkaní a současně si vzor měřit nebo počítat. Jsou schopni výrobek dopracovat do finální podoby. Novou činností v textilní dílně je lepení textilu na šablony a vystřihování tvarů – možno použít pro výrobu přáníček. V polytechnické dílně pokračovala činnost rozdělená do tří hlavních oblastí: práce se dřevem, práce s kovem a práce se sklem, korálky a drátky. Práci se dřevem se nadále věnují 4 klienti. Pokračuje výroba dřevěných knoflíků, které se používají na tkané kabelky, ponča a polštáře. Jeden klient je vyučený v oboru obráběč kovů se velmi zdokonalil, pracuje zcela samostatně a vyrábí velmi kvalitní výrobky – zejména svícny. Ostatní klienti zvolili kombinaci korálkování, výrobu vitráží technikou Tiffany, malování vitráží a drátkování. Ve fusingové peci se daří vyrábět i vetší užitkové a dekorační předměty – mísy, hodiny. Pracovníci zodpovědní za výše zmíněné aktivity upravují a fázují pracovní postupy dle specifických potřeb jednotlivých klientů. Ve výtvarné dílně jsou klienti rozděleni do malých pracovních skupin a zaměřují se na činnosti, které úspěšně zvládají. Činnosti jsou ještě individualizovány dle možností každého klienta. Pět klientů zvládajících výrobu keramiky pokračuje ve výrobě složitějších dekorativních předmětů, o které na prezentačních akcích jevila zájem veřejnost, nově se vyrábějí „mydlánky“. Sedm klientů zvládá zpracování ručního papíru – klienti zvládají všechny fáze výroby ručního papíru. Novou činností v dílně je lepení tašek z papíru a jejich dekorování ručním papírem. V období od ledna 2014 se uskutečnily následující prezentační akce – dvě tvořivé dílničky pro veřejnost na pracovišti v Domažlicích, Jarní výstava a zúčastnili jsme se Velikonoční výstavy pořádané městem Horšovský Týn, dále. Keltování v Netolicích a Sklářské sympozium v Domažlicích. Prezentace projektu probíhala i v rámci oslav Dne dětí v Domažlicích. Do současné doby službu využilo 37 klientů.
Průběžně probíhají pracovní setkání s klienty a jejich zákonnými zástupci, cílem je opakovaně zjišťovat, jak se daří plnit očekávání klientů. Ze setkání vyplývá, že nabídka činností je pro klienty vhodná a respektuje jejich možnosti.Průběžně dochází ke zlepšování sociálních dovedností - zejména schopnost přiměřené komunikace a zlepšování dovedností souvisejících přímo s prací - dochvilnost, vytrvalost, pečlivost, dovednost práci zkontrolovat a zhodnotit její kvalitu atd. Hlavním problémem uváděným klienty je dopravní obslužnost v regionu, v možnostech služby je úprava pracovní doby.

Operační struktura


Příjemce


Přehled zdrojů financování projektu


Termíny

v
v
v

Dopad projektu

Cílovou skupinou jsou lidé od 19 let s nízkým stupněm adaptačních schopností jako důsledek handicapu.